Farbami Veľkej noci nie sú len zelená a žltá. Čo znamená fialová či biela a ako s nimi zladiť veľkonočnú výzdobu?

Veľká noc so sebou prináša mnoho farieb.

Farebné sú maľované vajíčka, stuhy na korbáčiku, pobúdzajúca sa jarná príroda i názvy dní v Pašijovom týždni.

Veľkonočné farby sú plné pohanskej i kresťanskej symboliky.

Prečo žiadny koledník nechce dostať žlté veľkonočné vajíčko?

Do akej farby ladiť Veľkú noc u vás doma?

Poďme spoločne odhaliť tajomstvo a význam veľkonočných farieb.

Náboženský význam veľkonočných farieb

S Veľkou nocou je spojených niekoľko farieb, ktoré majú v kresťanskom kontexte hlboký symbolický význam. Mnohé z týchto farieb sa dodnes používajú pri oslavách veľkonočného obdobia. Fialová, ružová, červená, čierna, biela, zlatá a zelená, sedem veľkonočných farieb, ktoré v období ukrývajú príbeh Ježiša Krista.

Biela

Na Veľkú noc symbolizuje biela farba čistotu, milosť a nakoniec vzkriesenie Ježiša Krista, ktoré je radostným vyvrcholením veľkonočného obdobia. Rovnako ľalia, o ktorej sa verí, že vyrástla v Getsemanskej záhrade na úpätí Olivovej hory po Kristovom ukrižovaní, bola biela.

Čierna

Čierna farba sa používa ako symbol smútku a má asociácie spojené s milosrdenstvom a pokáním, ktoré sú vhodné najmä v pôstnom období. Svätyne sa často zahaľujú do čiernej farby na Veľký piatok, teda v deň, ktorý pripomína Ježišovo utrpenie a smrť na kríži.

Fialová

Fialová farba je spájaná s pôstnou dobou, náboženským obdobím pôstu a pokánia, ktoré začína Popolcovou stredou a trvá 40 dní. Počas tohto obdobia nosí duchovné purpurové rúcho a v kresťanských kostoloch sú oltáre a kazateľnice zdobené purpurovou látkou.

Táto farba slúži zároveň ako pripomienka Ježišovho utrpenia. V Jánovom evanjeliu 19,2 sa píše: „Vojaci mu dali na hlavu tŕňovú korunu a obliekli mu purpurové rúcho…“.

Kostol v čase Veľkej noci.
zdroj: judithvalente.medium.com

Ružová

Ružová farba symbolizuje radostné nové začiatky a radostnú nádej, pretože pripomína farbu, ktorú nájdeme na oblohe na úsvite nového dňa. Čo sa týka liturgických farieb, ružová, ktorá znamená radosť, sa počas cirkevného roka nosí iba dvakrát – na tretiu adventnú nedeľu a na štvrtú pôstnu nedeľu.

Táto nedeľa sa označuje ako Laetare. Laetare znamená „radovať sa“ a táto nedeľa má byť prestávkou počas pôstnej doby smútku a pokánia a má nám pripomenúť nadchádzajúcu oslavu Veľkej noci. O túto nedeľu sa používajú ružové rúcha a oltárne plátna.

Žltá alebo zlatá

Veľkonočné obdobie je plné žltej farby, od kuriatok cez žlté kvety narcisov až po slnečný svit. Žlté kvety sú všeobecne považované za symbolom priateľstva. V náboženskom kontexte predstavuje zlatá radosť, víťazstvo a triumf, rovnako ako pri víťazstve vzkriesenia nad smrťou.

Zelená

Zelená farba predstavuje znovuzrodenie a prísľub večného života, čo je symbolika, ktorá je obzvlášť vhodná v období Veľkej noci aj všeobecne pre obdobie jari, kedy všetko začína znovu kvitnúť a ožívať.

Červená

Červená farba je typická najmä pre Vianoce a Turíce, ale aj na Veľkú noc má svoj význam. Symbolizuje Ježišovu krv a predstavuje lásku, utrpenie aj najvyššiu obeť. Červená farba je spojená so Svätým týždňom, týždňom začínajúcim Kvetnou nedeľou a končiacim veľkonočnou nedeľou.

Svätý týždeň odráža dni predchádzajúce Ježišovej smrti a zmŕtvychvstaniu, počnúc Kvetnou nedeľou, ktorá pripomína triumfálny vjazd Ježiša Krista do Jeruzalema. V tento deň sa žehnajú palmové ratolesti, ktoré sa rozdávajú veriacim, čo je odrazom toho, ako učeníci vítali Ježiša v Jeruzaleme.

Ako začleniť veľkonočné farby do výzdoby domova?

Veľká noc je spojená s celým radom dekorácií, ktorými zdobíme naše domovy. Nielen vajíčka a korbáčiky, ale aj osivo, kuriatka, zajačikovia či baránkovia sú symbolmi týchto sviatkov jari. Do akej veľkonočnej farby môžete ladiť sviatky jari u vás doma?

  • Biela – túto farbu môžeme veľmi jednoducho do našej domácej výzdoby začleniť pomocou kvetu čerstvej ľalie, ktorou ozdobíme veľkonočný stôl. Ten môžeme navyše prestrieť jednoduchým bielym obrusom, ktorý doplníme farebným prestieraním alebo behúňom.
  • Fialová – ak zostaneme pri kvetoch, veľmi krásne bude na bielom obruse vyzerať kytička fialiek. Veľkonočné vajíčka fialovej farby ľahko vytvoríte za pomoci červenej kapusty.
  • Ružová – ak patríte k tým, ktorí si na Veľkú noc radi zapália sviečku, môžete zvoliť tú v ružovej farbe.
  • Žltá – typickými jarnými kvetmi sú sýto žlté narcisy, ktoré váš domov zalejú slnkom, a žlté kuriatka v sene patria hneď po vajíčkach k najobľúbenejším veľkonočným dekoráciám.
  • Zelená – túto farbu vám doma zaistí nielen vysadené osivo, do ktorého môžete naaranžovať vajíčka či kuriatka, ale aj vetvičky s novými lístkami vo váze alebo bylinky na okennom parapete.
  • Červená – ako sme uviedli vyššie, červená nie je typickou veľkonočnou farbou, ale pokiaľ ju do výzdoby vášho domova chcete začleniť, opäť sa ponúkajú predovšetkým kvety, napríklad červené tulipány.
Veľkonočný stôl ladený do ružovej farby.
zdroj: womansday.com

Farby a veľkonočné vajíčka

Nie všetky farby na Veľkú noc súvisia s kresťanskými tradíciami, farby na veľkonočné vajíčka sú späté skôr s tradíciami pohanskými a prírodou . V minulosti sa vajcia farbili iba za použitia prírodných farbív, ich farby teda odrážali to, čo mali ľudia k dispozícii. Čo všetko ľudia v minulosti na farbenie vajíčok používali?

K tomu sa postupom času pridal aj určitý symbolický význam, ktorý sa odovzdával z generácie na generáciu a pretrváva dodnes, keď mnoho ľudí okrem prírodných farieb na veľkonočné vajíčka využíva aj priemyselne vyrábané veľkonočné farby. Čo teda môže koledník z farby vajíčka, ktoré mu určité dievča venuje, spoznať?

  • Modré a fialové vajíčka = nádeje. Vajíčka týchto farieb ľahko získate pomocou odvaru z červenej kapusty, octu a vody. Čím dlhšie vajíčka vo farbe necháte, tým tmavšiu farbu docielite.
  • Zelené vajíčka = sympatie a obľúbenosť. Svetlozelené vajíčka získate s pomocou odvaru z jelšovej kôry alebo mladého obilia, vajíčka tmavo zelenej farby použitím žihľavy či špenátu.
  • Červené vajíčka = láska a náklonnosť. Krásne červené vajíčka vytvoríte za použitia červenej repy alebo šupiek červenej cibule a octu.
  • Žlté vajíčka = odmietnutie. Aj keď chlapci z týchto vajíčok radosť nemávali, ako dekorácia vyzerajú veľmi krásne. Ak dávate prednosť sýto žltým vajíčkam, použite kurkumu alebo šafran.
  • Hnedé vajíčka – nemajú údajne žiadny špecifický význam. Vytvoriť ich môžete za pomoci cibuľových šupiek alebo čaju.
Farbené vajíčka v košíku.
zdroj: piqsels.com

Mimochodom rovnaký význam ako farby vajíčok mali a majú aj farby stúh, ktoré dievčatá viažu chlapcom na korbáč.

Ako nafarbiť veľkonočné vajíčka pomocou červenej repy či kurkumy? Ako ich ozdobiť pomocou vosku či slamy. Inšpirujte sa našimi tipmi na farbenie a zdobenie kraslíc.

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.