Vedeli ste, že pôvodné veľkonočné zvyky k nám pravdepodobne doputovali z územia Turecka?
Dnes sa však kresťanská tradícia kríži s tou moslimskou, najväčšie sviatky oboch náboženstiev sa tu navyše stretávajú v jednom období.
Napriek tomu sa veľkonočné tradície v niektorých rodinách držia a deti tu dokonca hľadajú aj veľkonočné vajíčka.
Spoznajte s nami, ako sa oslavuje Veľká noc v Turecku, nebudete ľutovať!
Ako a kde oslavovať Veľkú noc v Turecku?
Veľká noc je jedným z najvýznamnejších kresťanských sviatkov. Už z toho dôvodu sa v Turecku príliš neslávi, avšak sú aj rodiny, ktoré berú ako samozrejmosť určitú úctu tomuto obdobiu vzdať, aj keď sa nejedná o veriacich. Prinajmenšom je veľkonočné obdobie v Turecku pokladané za ideálnu príležitosť, kedy sa stretnúť s rodinou. Je to zvláštne, že oslava veľkonočných sviatkov dnes v Turecku kolíše na náboženstvo, ktoré je tu rozličné, pritom obdobie, kedy sa Veľká noc dnes vo svete bežne oslavuje, vzišlo priamo odtiaľto.
Ak sa chcete zúčastniť plnohodnotného náboženského obradu, je najvhodnejším miestom dom panny Márie Koressos v Efeze. Kostol svätého Antonína Paduánskeho, turecky označovaný ako Sent Antuan, je najväčším a najobľúbenejším rímskokatolíckym kostolom v Istanbule. Aj tu je možné prísť a osláviť Veľkú noc v duchu kresťanstva.

Veľká noc je v Turecku všeobecne považovaná za oslavy príchodu jari a nového obdobia plodnosti.
Vo všeobecnosti sa počas Veľkej noci môžu v Turecku konať aj menšie nepokoje, ktoré odrážajú napätie medzi náboženskými skupinami. Na všetky bohoslužby je nutné prejsť prísnou bezpečnostnou kontrolou.
Turecko je zmesou všetkých kultúr a jednou z nich je aj tá nemecká. Tá tu priniesla zvyk honu na vajíčka, ktoré schoval zajačik. Ako sa ale Veľká noc oslavuje v Nemecku? To spoznajte spoločne s nami!
Ako je to v Turecku s veľkonočnými vajcami?
Ojedinelá prítomnosť veľkonočných vajíčok je v tomto štáte tiež spájaná s krvou Ježiša Krista. Preto sú obvykle natreté na červeno a sú na nich kresťanské symboly. Tento zvyk tu priniesli prevažne Albánci.
V súčasnej dobe sa v moderných rodinách rozširuje zvyk čokoládových vajíčok, ktoré do nich prináša zajačik, teda veľkonočný symbol plodnosti. Hovorí sa, že zvyk do Turecka priniesla nemecká populácia, ktorá sa tu usadila, dnes je už pravidlom, že kresťanské rodiny chystajú deťom hony za veľkonočnými sladkosťami pravidelne.
Objevte podobné tipy
Tradície a zvyky v Turecku
Len ťažko budeme hľadať tradičné veľkonočné zvyky, ktoré sa v Turecku odohrávajú. Je ich pomerne málo a využívajú ich iba vo veriacich rodinách alebo tam, kde chcú deťom dopriať čokoládovú nádielku.
Ramadán
Čo sa však stretáva s Veľkou nocou je najväčší moslimský sviatok Ramadán, ktorý okrem iného prebieha aj v období, kedy je Veľká noc. Ramadán sa oslavuje veľmi autenticky a veselo, Turci majú sklony k bujarej zábave, ktorá na vás pozerá z každej ulice.

V čom vlastne spočíva pravidlo Ramadánu? Ľudia sa prebúdzajú ešte pred svitaním a jedia svoje prvé jedlo, do západu slnka potom nesmú cez pery prepustiť vôbec nič, a to ani tak, že by napríklad oblízali obálku. Ide o symboliku poslušnosti a odolnosti pre každého jednotlivca. Po večeroch potom prebiehajú spoločenské hostiny iftary, kde hodujú všetci spoločne, či sa poznajú alebo nie.
Do oblakov znie streľba z diel, ľudia si prejavujú dobročinnosť a láskavosť.
Turecké veľkonočné jedlá
Keďže sa tu sviatky oslavujú iba v niektorých rodinách, nie je tu žiadny raritný pokrm, ktorý by Veľkú noc charakterizoval. Môžeme sa iba baviť o tzv. sladkom veľkonočnom chlebe. Ten sa však pripravuje na rozličné spôsoby. Možno ho tiež v Turecku v období Veľkej noci zakúpiť v miestnych pekárňach, a tá najvyhlásenejšia je v Istanbule a nesie názov Ustun Palmie, podľa šéfkuchárky, ktorá tento recept udržuje po svojich predkoch.

Niekedy sa konzumácia sladkého chleba spája s antikou, kedy sa tu obdobné pečivo s príchodom jari obetovalo bohom, inokedy zase s prekrižovaným pečivom, ktoré môže pripomínať náš mazanec.
Kam vyraziť na Veľkú noc do Turecka?
Veľkú noc v Turecku na vlastnej koži príliš neoslávite. Nie je povedané, že za výkladmi obchodov neuvidíte zdobené vajíčka alebo napečené sladké chleby, ale všeobecne bude atmosféra patriť skôr Ramadánu. Napriek tomu je Turecko krajinou, v ktorej sa miešajú nádherné pláže, luxusné prírodné rezorty, spoločne s bohatou históriou. Už len z toho dôvodu je vhodné túto krajinu spoznávať snáď kedykoľvek.
Istanbul
Na jar krásu tohto miesta oceníte zo všetkých období v roku najviac. V apríli vás môžu zastihnúť zrážky, v máji je naopak sucho. Teploty sú tu príjemné a na spoznávanie historickej metropoly nemôže byť lepší čas.
Kappadokia a teplovzdušné balóny
Pripravte sa na jarný zážitok, ktorý sa nikde inde nevyskytuje. Oblasť sa zdá byť opustená, ale pri bližšom prieskume sa pred vami objavia fascinujúce mesačné pláne. Medzi obľúbené aktivity v Kappadokii patrí ranný výlet teplovzdušným balónom, prehliadka podzemných miest a skanzenu Goreme, ktorý je zapísaný na zozname UNESCO. Tento región vás uchváti fascinujúcim množstvom nádherných aktivít, ktoré vám ponúkne.

Jarné festivaly
Vzhľadom na to, že sa prebúdza matka príroda, točia sa jarné festivaly v Turecku prirodzene okolo miestnych produktov. V apríli sa tradične koná bylinkový festival v Alacati. Návštevníci sa zoznamujú s liečivými bylinami a ochutnávajú pokrmy z nich pripravené.

V Uzumle medzitým oslavujú svoj festival jarné huby. Malebné dedinské uličky sa zaplnia stánkami s remeselnými výrobkami, palacinkami a miestnymi obyvateľmi, ktorí predávajú domáce koláče a pečivo. Smržové huby, cenené kuchármi a gurmánmi po celom svete, sú jarnou lahôdkou, ktorá sa tu prednostne podáva.
Keď sa v izmirskej provincii Urla oslavuje úroda prvých jarných artičokov, návštevníci zaplnia dláždené ulice, aby ochutnali pokrmy a nakúpili čerstvé artičoky. Tureckí aj zahraniční kuchári sa delia o kulinárske tipy a ulice po celý deň aj večer zapĺňa hudba a tanec. Počas jarného mesiaca apríla vzdáva Istanbul hold tulipánom a zapĺňa svoje parky a zelené plochy týmto farebným kvetom.
Ak vás zaujíma, ako sa oslavuje Veľká noc vo Francúzsku, poďte s nami hľadať veľkonočné vajíčka napríklad priamo pod Eiffelovu vežu.
Turecko nie je, čo sa Veľkej noci týka, úplne tou najtradičnejšou krajinou, kde si ju môžete užiť. Napriek tomu je Veľká noc v Turecku ideálnou dobou, ako spoznať túto kultúrno i prírodne bohatú krajinu bez toho, aby ste sa tlačili medzi davy turistov, navyše je tu príjemnejšie počasie, než v letných horúčavách. Držte sa však toho, čo pre túto krajinu v tomto období predpisuje prebiehajúci Ramadán.