Veľká noc alebo Páscoa je v Portugalsku jedným z najdôležitejších sviatkov roka.
Slávi sa tak s veľkou vášňou a náboženským zápalom.
Ako vyzerá veľkonočná návšteva alebo compasso?
Čo je to folar?
To a ešte oveľa viac o tom, ako sa oslavuje Veľká noc v Portugalsku, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
História Veľkej noci v Portugalsku
Portugalsko vždy bolo a dodnes je veľmi silne katolícky orientovanou krajinou. Veľká noc v Portugalsku tak odnepamäti má predovšetkým náboženský rozmer. Už mnoho storočí je jedným z typických portugalských veľkonočných pokrmov folar.
Podľa legendy žila v jednej portugalskej dedine mladá žena menom Mariana, ktorá mala jedinú túžbu – čoskoro sa vydať. Toľko sa modlila k svätej Kataríne, že sa jej prianie splnilo a čoskoro sa objavili dvaja nápadníci – bohatý šľachtic a chudobný sedliak, obaja mladí a pohľadní. Mladá žena opäť požiadala svätú Katarínu o pomoc pri správnom výbere. Nakoniec si vybrala chudobného sedliaka, šľachtic sa ale s odmietnutím nechcel zmieriť a rozhodol sa Amara zabiť. Mariana opäť požiadala o pomoc svätú Katarínu.
V deň svadby na veľkonočnú nedeľu sa na stole všetkých troch zúčastnených objavil nevšedný bochník s vajcami. Mariana bola presvedčená, že išlo o dielo svätej Kataríny. Pokrmu sa časom začalo hovoriť folar a stal sa tradíciou, ktorá oslavuje priateľstvo a zmierenie.
Objevte podobné tipy
Portugalské veľkonočné tradície, zvyky a symboly
Po Vianociach je Veľká noc v Portugalsku pravdepodobne najdôležitejším sviatkom. Najmä tí, ktorí sa hlásia ku katolíckej viere, prežívajú toto obdobie veľmi intenzívne. Veľkonočné oslavy začínajú na Kvetnú nedeľu alebo Domingo de Ramos.
Veľkonočný pondelok nie je v Portugalsku oficiálnym štátnym sviatkom, avšak mnoho ľudí si berie voľno, aby mohli stráviť viac času s rodinou na piknikoch a ďalších vonkajších aktivitách.
V Portugalsku je na Kvetnú nedeľu tradíciou, že krstné deti dávajú svojim krstným rodičom kytice alebo iné druhy darov. Na veľkonočnú nedeľu je potom rad na krstných rodičoch, aby toto gesto opätovali a dali svojim krstným deťom darček, najčastejšie mandle, ale aj čokoládové vajíčka či ďalšie sladkosti.

Veľkonočné vajíčka
Čokoládové vajíčka sú dnes v Portugalsku rovnako všadeprítomné ako kdekoľvek inde v západnom svete, tradične ich dávajú krstní rodičia a starí rodičia deťom na veľkonočnú nedeľu. Okrem veľkých dutých čokoládových vajec patria k obľúbeným aj malé čokoládové vajíčka a čokoládoví zajačikovia.
Pôvodnejšou sladkosťou spojenou s Veľkou nocou v Portugalsku sú ale mandle, predovšetkým mandle v cukre a čokoláde. Varené vajcia sa používajú ako súčasť tradičného veľkonočného folaru, ale inak sa s nimi stretneme v oveľa menšej miere ako v iných krajinách.
Ako vyzerajú veľkonočné vajíčka vo Fínsku? Zistite viac v našom článku o fínskych veľkonočných tradíciách.
Náboženská procesia a compasso
Veľkonočný svätý týždeň, portugalsky Semana Santa, často pripomína akýsi ponurý karneval, ktorý sa oslavuje prevažne pod holým nebom náboženskými procesiami, biblickými rekonštrukciami a pestrými historickými kostýmami.
Pri niektorých z týchto procesií vstupuje určitá skupina ľudí do domov, aby im a ich rodinám požehnala. V portugalčine sa tejto veľkonočnej návšteve hovorí compasso. Na prijatie compasso je potrebné mať na stole mandle a sladkosti, likéry a portské víno. Ako táto zaujímavá tradícia vznikla?

Aká je portugalská Veľká noc?
Veľkonočná nedeľa je rodinným dňom a tradične sa k hlavnému jedlu podáva cabrito, čo je pečené jahňacie mäso podávané s pečenými zemiakmi a väčšinou aj s pečenými gaštanmi. Na Veľký piatok sa tradične konzumuje bacalhau čiže slaná treska.
Ďalšou tradičnou portugalskou veľkonočnou pochutinou je folar da Páscoa, akýsi bochník. Vyrába sa zo špeciálnej múky, neskôr sa plní údeninami všetkého druhu. Často sa podáva s vajcom uvareným natvrdo, ktoré predstavuje vzkriesenie, a s krížom na vrchole chleba symbolizujúcim ukrižovanie.
Existujú nielen slané, ale aj sladké varianty folaru, záleží na tom, v akom regióne sa nachádzate. Jedným zo známych regionálnych bochníkov je folar de Chaves v regióne Tras-os-Montes v severnom Portugalsku. Folar sa tu plní šunkou a portugalskou klobásou linguiça.
Veľká noc v Portugalsku je tiež synonymom pre Pão-de-Ló, ide o akýsi piškótový dezert z vajec, škorice, múky, citrónovej alebo pomarančovej kôry a cukru. Rovnako ako Ovos Moles je veľmi bohatý na vajcia a prvýkrát ho vymysleli mníšky v portugalských kláštoroch.
Veľmi dôležitou pochutinou pre portugalskú Veľkú noc sú aj mandle alebo amêndoas. Biele kvety mandľové sú predzvesťou jari. Podľa tradície dávajú krstňatá svojim krstným otcom na Kvetnú nedeľu olivovú ratolesť alebo kytičku fialiek a krstní rodičia im na veľkonočnú nedeľu ďakujú mandľami.

Aké miesta v Portugalsku na Veľkú noc navštíviť?
Veľká noc v Portugalsku je veľmi tradičná a slávnostná. Špeciálne akcie sa konajú po celej krajine. Ktoré patria k tým najznámejším?
- Óbidos – v tomto meste ležiacich severne od Lisabonu patria oslavy Semana Santa k najživším v Portugalsku, trvajú dva týždne. V noci sa tu konajú sprievody s pochodňami a cez deň sa tu odohrávajú predstavenia zachytávajúce život Ježiša Krista.

- Braga – Braga je miestom, kde sa konajú najznámejšie a najautentickejšie akcie Semana Santa v Portugalsku, a návšteva tohto mesta bude určite zaujímavým zážitkom. Svätý týždeň sa v Brahe oslavuje s veľkou náboženskou vážnosťou. K najvýznamnejším udalostiam patrí Zelený štvrtok, kedy sa oslavuje Posledná večera a miestni obyvatelia zažívajú rekonštrukciu Ježišovho umývania nôh učeníkom, a Veľký piatok, kedy sa zobrazuje ukrižovanie a smrť Ježiša Krista.
- Loulé – v tomto juhoportugalskom meste sa počas veľkonočnej nedele koná slávnosť Festa da Mãe Soberana, pri ktorej osem mužov v bielom oblečení nesie sochu Panny Márie (Nossa Senhora da Piedade) do kostola São Francisco.Táto slávnosť je známa ako „Malá slávnosť“ (Festa Pequena) a o dva týždne neskôr sa koná „Veľká slávnosť“ (Festa Grande), pri ktorej sa ťažký obraz opäť prechádza ulicami za sprievodu kapely. Koná sa tiež omša pod holým nebom a záverečný ohňostroj.