Pre Mexičanov nie je dôležitejšieho sviatku, než je Veľká noc.
Je to čas osláv, rodinných stretnutí a tradícií.
Akú figurínu tu pália na Bielu sobotu?
Čo sú cascarones a ako chutí capirotada?
Poďme spoločne odhaliť, ako vyzerá Veľká noc v Mexiku.
História Veľkej noci v Mexiku
Vzhľadom na skutočnosť, že Mexiko je krajinou s tretím najvyšším percentuálnym zastúpením katolíkov, takmer 95 % obyvateľov sa hlási ku kresťanstvu, majú veľkonočné sviatky v Mexiku veľmi dôležitú úlohu.
Pred príchodom Španielov mali rôzne domorodé kultúry v Mexiku svoje vlastné tradície a rituály súvisiace so zmenami ročných období a poľnohospodárskymi cyklami. Tieto tradície často zahŕňali úctu k prírodným živlom a božstvám.
S príchodom španielskych kolonizátorov na začiatku 16. storočia prešlo Mexiko hlbokou kultúrnou a náboženskou premenou. Španieli sa snažili obrátiť pôvodné obyvateľstvo na kresťanstvo. Misionári tiež zaviedli kresťanské sviatky a oslavy, vrátane Veľkej noci, ktoré nahradili alebo koexistovali s domorodými sviatkami.
V priebehu storočí sa potom tiež niektoré prvky pôvodných domorodých rituálov a symboliky začlenili do kresťanských osláv, čím vznikla jedinečná zmes tradícií, ktorú možno pozorovať v rôznych aspektoch mexickej kultúry.
Mexická Veľká noc má niektoré zvyky a tradície spoločné s tými španielskymi. Ostatne krajina bola španielskou kolóniou viac ako dvesto rokov. Objavte viac o tom, ako sa oslavuje Veľká noc v Španielsku.
Mexické veľkonočné tradície, zvyky a symboly
Veľká noc v Mexiku je jedným z najdôležitejších náboženských sviatkov v krajine. Je to obdobie rozjímania a slávností, ktoré zahŕňa širokú škálu náboženských obradov, ktorá trvá po celý Svätý týždeň alebo Semana Santa.
Počas svätého týždňa sa v mnohých mexických mestách organizujú procesie na pamiatku umučenia a smrti Ježiša Krista. Tieto procesie obvykle zahŕňajú veľké sochy Ježiša a Panny Márie, ktoré veriaci za sprievodu hudby a modlitieb nesú ulicami.
Okrem týchto náboženských obradov sa v Mexiku počas Veľkej noci koná aj mnoho nenáboženských slávností. Patria medzi ne sprievody, pouličné trhy aj tradičné jedlá a nápoje, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou osláv.
Kvetná nedeľa
Kvetná nedeľa čiže Domingo de Ramos je oslavou príchodu Ježiša do Jeruzalema, kde ho ľudia vítali ako kráľa. Účastníci omše dostanú palmovú ratolesť, ktorá je požehnaná. Mnohí ľudia si z týchto ratolestí následne pletú krížiky, vence alebo iné tvary, ktoré si doma zavesia, a neskôr ich na Popolcovú stredu spália.
Niektoré mexické mestá dokonca rekonštruujú oslnivý sprievod, ktorý sa kedysi odohral v Jeruzaleme, vo svojich uliciach. Miestni remeselníci často splietajú palmové listy do zložitých vzorov všetkých tvarov a veľkostí.
Zelený štvrtok
Semana Santa pokračuje Zeleným štvrtkom alebo Jueves Santo, kedy sa pripomína Ježišova posledná večera s učeníkmi. V mexických kostoloch sa na Zelený štvrtok konajú zvláštne omše, a v niektorých sa dokonca organizujú prepracované rekonštrukcie poslednej večere, často podľa ikonického obrazu Leonarda da Vinciho.

Veľký piatok
Väčšina podnikov a škôl v celom Mexiku je na Veľký piatok alebo Viernes Santos zatvorená. Na mnohých miestach sa konajú predstavenia, ktoré sú pôsobivou rekonštrukciou „krížovej cesty“. Od 12 do 15 hodín vládne v mnohých mestách ticho, lebo v týchto hodinách podľa povesti Ježiš umieral na kríži. Ticho je prejavom smútku.
Biela sobota
S jednou z najosobitejších tradícií mexickej Veľkej noci sa stretneme na Bielu sobotu alebo Sabado de Gloria. Vzťahuje sa k Judášovi, jednému z dvanástich učeníkov, ktorý nakoniec Ježiša zradil. Mexičania v tento deň z papiera a kartónu vyrábajú podobizeň Judáša.
Je zámerne veľmi škaredá, niekedy dokonca pripomína diabla, inokedy politické a verejné osobnosti, ktoré nie sú práve v obľube verejnosti. Tieto figuríny sa potom večer slávnostne pália a vyhadzujú do povetria, ako môžete vidieť aj v nasledujúcom videu.
Veľkonočná nedeľa
Na rozdiel od mnohých iných krajín je Domingo de Pascua v Mexiku o niečo menej radostná. Neexistujú žiadne kostýmy zajačikov ani hon na vajíčka. Rodiny sa obvykle ráno zúčastnia omše a neskôr si doma spoločne pochutnajú na veľkonočnom obede.
Obľúbenou tradíciou je, že si mexické rodiny dávajú cascarones alebo farebné vajíčka naplnené konfetami, ktoré si potom vzájomne rozbíjajú o hlavu, aby si zaistili Božie požehnanie. V niektorých mestách sa môžu konať slávnosti a sprievody na námestiach.
Veľkonočné vajíčka
Vajíčka síce v Mexiku nemajú takú obľubu ako v iných častiach sveta, ale aj tu sa môžeme stretnúť s tradíciou ich zdobenia. Namiesto maľovania pomocou farieb sa ale stretneme skôr s používaním farebného hodvábneho papiera.
Okrem toho Mexičania počas Veľkej noci radi zdobia svoje domy a ulice farebnými, ručne vyrábanými dekoráciami. Medzi ne často patrí papel picado, čo sú farebné papierové transparenty, ako aj kvety, sviečky a kríže.

Objevte podobné tipy
Aká je mexická Veľká noc?
Mexičania po celej krajine oslavujú posledné dni Krista počas Svätého týždňa prostredníctvom prepracovaných procesií, obradov a rituálov.
V niektorých pobožnejších oblastiach Mexika, ako je napríklad Taxco, sú súčasťou rekonštrukcií kajúcnici alebo penitentes, ktorí prejavujú pokánie a dokazujú svoju vieru tým, že si spôsobujú fyzickú bolesť na tele bičovaním alebo nesú na chrbte veľké náboženské predmety.
Mnoho Mexičanov navštevuje miestne kostoly, aby sa zúčastnili omše počas celého týždňa, pričom najdôležitejšia je Veľkonočná nedeľa. V odľahlejších oblastiach, ako je Medený kaňon, sa kresťanské oslavy miešajú so starobylými indiánskymi rituálmi.
V neposlednom rade mnoho Mexičanov využíva veľkonočné sviatky na cestovanie a trávenie času so svojimi rodinami často za konzumácie tradičných veľkonočných pokrmov.
Pozole, romeritos a ensalada Nochebuena sú typické jedlá pre mexické Vianoce. Spoznajte, kto nosí deťom darčeky a ako vyzerajú Vianoce v Mexiku.
Čo sa je v Mexiku na Veľkú noc?
Svätý týždeň je obdobím, keď sa mexické rodiny často schádzajú na spoločné stolovanie. Mnoho pokrmov sa pripravuje s dôrazom na morské plody a bezmäsité pokrmy, pretože miestni ľudia obvykle dodržiavajú pôst.
Jedným z najobľúbenejších jedál je bacalao, dusená slaná treska, ktorá sa často podáva na Veľký piatok spoločne s zemiakmi, mrkvou a paradajkami.
Capirotada je tradičný chlebový nákyp, ktorý má počas Semana Santa symbolické miesto. Vyrába sa z vrstiev chleba, orechov, sušeného ovocia a sladkého sirupu. Prísady majú náboženskú symboliku, pretože chlieb predstavuje Kristovo telo.
Medzi ďalšie obľúbené veľkonočné pokrmy patria chiles rellenos, čo sú pikantné papriky plnené syrom, mäsom alebo zeleninou. Obvykle sa podávajú s paradajkovou omáčkou a ryžou.
V mexickej kuchyni sa často používa kaktus nopál. Počas Veľkej noci sa pripravuje ensalada de nopales z nakrájaných nopálov, paradajok, cibule, koriandra a limetkovej šťavy.
Okrem týchto pokrmov sa v Mexiku počas Veľkej noci podáva aj mnoho sladkých pochúťok. Medzi bežné sladkosti patria borrachitos, malé cukríky s tequilou, a empanadas alebo koláčiky plnené ovocím či tvarohom.

Aké miesta v Mexiku na Veľkú noc navštíviť?
Mexiko má mnoho ľudí spojené predovšetkým s letnou dovolenku. Ak sa rozhodnete stráviť Veľkú noc v Mexiku, môžete sa tešiť na príjemné počasie aj oveľa menej turistov.
- Mexico City – Veľká noc je veľký národný sviatok, že väčšina Mexičanov mieri mimo mesta. Prečo si teda neprísť užiť hlavné mesto v jednom z jeho najpohodovejších okamihov? Väčšina múzeí a pamiatok zostáva otvorená. Ak túžite vidieť niektoré miestne oslavy veľkonočného týždňa, Iztapalapa a Milpa Alta, ktoré sa nachádzajú len kúsok od centra mesta, ponúkajú skvelé slávnosti, ktoré môžete navštíviť.
- Oaxaca – ďalšia skvelá destinácia, ktorú môžete navštíviť. Mesto, ktoré sa nachádza na úpätí pohoria Sierra Madre, je pre svoje nádherné stavby zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Počas celého veľkonočného týždňa je plné procesií predstavujúcich Kristovo utrpenie.
- Medený kaňon – Medený kaňon v Chihuahuy je skvelým výletom v každom ročnom období. Veľkonočný týždeň prináša zvláštne oslavy, pretože v oblasti žijú starobylí domorodí obyvatelia zvaní Tarahumarové, ktorí túto udalosť oslavujú bubnovaním a tancom.
- San Luis Potosí – je nielen koloniálnym klenotom Mexika s úchvatnou architektúrou, ale aj skvelým cieľom, kde stráviť veľkonočné sviatky. Je preslávené svojou „procesiou ticha“, ktorá sa koná na Veľký piatok a zahŕňa všetky druhy oddaných katolíkov, ktorí zaplnia ulicu v tichom sprievode, aby vyjadrili svoj smútok nad Kristovou smrťou.