Väčšina Litovcov sa hlási ku katolíckej cirkvi, veľkonočné sviatky sú tak veľmi dôležitou udalosťou.
Ako vyzerajú tradičné litovské veľkonočné vajíčka?
Kto je veľkonočná babička?
Čo nájdete na slávnostnom veľkonočnom stole?
Všetko o tom, ako sa oslavuje Veľká noc v Litve, vám prezradíme v našom článku.
História Veľkej noci v Litve
V Litve majú jarné obrady stáročnú históriu a mnohé z ich veľkonočných tradícií majú pôvod v pohanských zvykoch, ktorých sa Litovci držali až do konca 14. storočia, kedy za vlády Vytautasa Veľkého konečne konvertovali ku kresťanstvu .
To je jeden z dôvodov, prečo je litovská Veľká noc tak pestrá a prečo sa v nej povery a náboženstvá miešajú s remeslami a jedlom. V dávnych dobách, pred príchodom kresťanstva, organizovalo mnoho etnických skupín slávnosti pripomínajúcejarné obrady, ktorých dôležitou súčasťou bolo vajce.
Objevte podobné tipy
Litovské veľkonočné tradície, zvyky a symboly
Kým cirkevné bohoslužby v čase Veľkej noci sú podobné tým v iných katolíckych krajinách, mnohé veľkonočné tradície dodržiavané mimo cirkevnej liturgie sú jedinečne litovské. Mimochodom hoci je litovčina baltským jazykom, názov Velykos pre litovskú Veľkú noc má slovanský koreň, Velykos znamená veľký deň alebo dôležitý deň.
Veľkonočné vajíčka
Litva je jednou z krajín, kde má maľovanie veľkonočných vajíčok alebo margučiai veľmi dlhú tradíciu. Tradičné litovské veľkonočné vajíčka sa farbia prírodnými farbivami získanými z kôry, listov, ovocia a zeleniny. Zafarbené margučiai sa objavujú v jednofarebných farbách alebo vo vzoroch, ktoré sa vytvoria, keď sa počas farbenia na vajce pritlačia listy alebo iné materiály.

Tradičné zdobenie vajíčok
Existujú aj veľmi krásne zdobené margučiai, ktoré slúžia ako obľúbená dekorácia. Jedným zo spôsobov je maľovanie zložitých vzorov pomocou ihiel namočených v horúcom vosku. Potom, čo vosk stuhne, sa vajíčka namáčajú do farbiva. Po zaschnutí sa vajcia zahrejú a potom sa jemne pritlačia uterákom alebo papierom, aby sa odstránil vosk a odhalil vzor.
Ďalším obľúbeným spôsobom zdobenia veľkonočných vajíčok je vyrezávanie alebo tiež škrabanie. Vajcia sa namočia do farby a po zaschnutí sa do škrupín vyryjú vzory ostrým predmetom s jemným hrotom. Tradične sa veľkonočné vajcia v Litve zdobia na Bielu sobotu.
Verby
Jeden z týchto jedinečných zvykov môžeme vidieť na Kvetnú nedeľu. V mnohých častiach sveta poskytujú kostoly svojim farníkom palmové ratolesti, v Litve si ale ľudia prinášajú do kostola verby vyrobené z rôznych druhov rastlín.
Typické verby sa podobajú skôr kytiaciam než bežným palmovým vetvičkám, obsahujú vetvičky brezy, smútočnej vŕby, bahniatok a osiky zdobené farebnými sušenými kvetmi. V niektorých regiónoch sa ľudia vetvičkami i vzájomne šľahajú, podobne ako to robíme my korbáčom.

Veľkonočné upratovanie
Tiež pred Veľkou nocou upratujete? Litovci to majú podobne, na Zelený štvrtok dôkladne čistia svoje domovy, aby si zaistili nadchádzajúci rok plný hojnosti a dobrého zdravia. V rámci príprav na Veľký piatok umývajú a drhnú podlahy, okná, špajze, kachle a perú bielizeň. Okrem toho, že toto rituálne jarné upratovanie prináša do domácnosti dobré zdravie a bohatú úrodu, má tiež odháňať zlých duchov.
Veľkonočná babička
V Litve prináša deťom veľkonočné vajíčka a sladkosti Velykų Senelė alebo veľkonočná babička. Deti sa na príchod veľkonočnej babičky často pripravujú tak, že pred svojimi domami na záhradách a v kríkoch nechávajú prázdne „hniezda“. Na veľkonočnú nedeľu sa prebudia a hľadajú, kam babička vajíčka a dobroty ukryla. Neposlušné deti dostanú len jedno obyčajné biele vajíčko.
Kotúľanie vajec
Veľká noc v Litve je podobne ako tá v Anglicku spojená aj s rôznymi hrami s veľkonočnými vajíčkami. Tradične sa jedná najmä o kotúľanie vajec. Hráči podoprú jeden koniec zaobleného žliabku vyrobeného z kôry, dreva alebo kartónu v uhle od zeme a striedajú sa v kotúľaní vajíčka po žliabku. Cieľom je dotknúť sa vajíčka súpera. Pokiaľ sa im podarí ťuknúť do iného vajca, nárokujú si obe vajcia. Vyhráva hráč, ktorý má na konci hry najviac vajec.
V čom sa litovské veľkonočné tradície líšia od tých lotyšských? Objavte, ako sa oslavuje Veľká noc v Lotyšsku.
Ako sa oslavuje litovská Veľká noc?
Na Veľkonočnú nedeľu sa litovské rodiny tradične schádzajú k veľkému spoločnému obedu, ktorý je dokonalým kontrastom k bezmäsitému pôstnemu obdobiu. Typickými pokrmami tak sú pečené bravčové mäso, pečená šunka, jahňacie, teľacie, klobásy, pečená kačica a kura.
Ak sa nepodáva jahňacie, potom sa na znamenie Veľkej noci podáva maslo alebo syr vytvarovaný do tvaru baránka. K prílohám patria domáce syry, vajcia natvrdo, vyprážané huby, kugelis, ražný chlieb a rôzne druhy šalátov.
Po jedle nasleduje nemenej pôsobivý výber dezertov, ako sú makové rožky, orechové buchty, medové koláče a veľkonočná bôba alebo obdoba nášho mazanca.
Na začiatku veľkonočného obeda hlava rodiny alebo hostiteľ rozkrojí vajcia uvarené natvrdo na toľko kúskov, koľko je pri stole osôb, a podáva tanier okolo stola, aby sa o toto jedno vajce všetci podelili. Verí sa, že toto zdieľanie vajíčka prináša do domácnosti harmóniu a jednotu.
Alebo si každý môže vziať svoje vlastné vajíčko a „pripiť“ si s ním tak, že ním cinkne o vajíčko druhého. Pokiaľ škrupina vajíčka zostane nerozbitá, je vám predurčený dlhý život.

Aké miesta v Litve na Veľkú noc navštíviť?
Chcete Veľkú noc v Litve spoznať na vlastné oči? V takom prípade sa oplatí vyraziť do miest, kde sa konajú špeciálne veľkonočné akcie.
- Rumšiškés – v meste nachádzajúcom sa približne osemdesiat kilometrov severozápadne od hlavného mesta Vilnius sa nachádza rozsiahly skanzen stavieb litovskej ľudovej architektúry. V období veľkonočných sviatkov si tu môžete zahrať tradičné veľkonočné hry, prezrieť si zbierku veľkonočných vajíčok a vyskúšať si ich zdobenie.

- Šeduva – ďalším mestom, ktoré stojí v čase Veľkej noci za návštevu, je severolitevská Šeduva. Každý rok tu miestni obyvatelia vytvoria špeciálnu „veľkonočnú alej“. Kedy na stromy nachádzajúce sa na nádvorí jednej materskej školy zavesia tisíce farebných veľkonočných vajíčok.