Ako sa oslavuje pravá Írska Veľká noc? Aké sú tradičné tradície a zvyky?

Čo je typické pre severskú krajinu, známu svojimi zelenými kopcami, tradičnou kultúrou a nevľúdnym počasím?

Dostanete v Írsku aj svoje veľkonočné vajíčko? Alebo si ho musíte tvrdo zaslúžiť?

Zaujíma vás, aké sú tu tradície, zvyky i veľkonočné jedlá, ktoré sa servírujú na sviatočnú tabuľu?

To, spoločne s tipmi, kam na jar v Írsku vyraziť, sme pre vás pripravili v nasledujúcom článku, v ktorom sa dozviete všetko o oslavách írskej Veľkej noci.

Kedy sa oslavuje Veľká noc v Írsku?

Pôvodný názov Veľkej noci pochádza od pohanskej bohyne Eostre a preniesol sa postupne do všetkých anglosaských krajín, vrátane USA. Pôvodné rituály sa dodnes v niektorých častiach krajiny dodržiavajú, avšak, Írsko je silne kresťansky založenou krajinou, preto má toto náboženstvo dnes na sviatky najväčší vplyv.

Veľká noc aj tu začína 40 dní pred samotnými sviatkami, a toto obdobie je úzko späté s držaním pôstu, ktoré sa dodnes v mnohých rodinách striktne dodržiava. Neje sa mäso aj málo omastku, a to od popolcovej stredy, až do Veľkého piatku, ktorý je z hľadiska dodržiavania tohto pravidla najprísnejší. Podniky majú toho dňa v Írsku zatvorené, vrátane pohostinstiev a v mnohých rodinách sa neje vôbec nič.

Detail na jahniatko na zelenej lúke.
zdroj: unsplash.com

Oproti tomu na veľkonočnú nedeľu, kedy dochádza k zmŕtvychvstaniu, vrcholí všetko obdobie osláv. Ľudia sa od rána bavia, hoduje sa, konajú sa jarmoky i konské dostihy. Bujaré oslavy podporuje aj fakt, že počas veľkonočného pondelka sa nechodí do práce a je možné si po náročnej nedeli oddýchnuť. 

Účasť na bohoslužbách je tu samozrejmosťou, je tiež zvykom, že sa ľudia na Veľkú noc odievajú do nových šiat.

Vedeli ste, že v Dánsku sa príchod jari oslavuje v plnom prúde? Poďte si s nami vyrobiť typické gækkebreve a osláviť tak Veľkú noc v Dánsku!

Ako je to v Írsku s veľkonočným vajíčkom?

Počas celého pôstu sa v Írsku vajcia nejedia. Zdobia sa a šetria práve na obdobie veľkonočných osláv. Pôvodne sa však rozdávali a zdobili iba tie znesená na Veľký piatok, pretože značili božie požehnanie. Každý člen rodiny dokonca vtedy na raňajky jedno zjedol, aby mu šťastie prialo. 

Čo je však v Írsku najväčším hitom v tejto dobe? Sú to vajíčka čokoládové, ktoré sa podávajú na veľkonočnú nedeľu popoludní a majú tu hlbokú tradíciu. Prvú z nich vyrobili bratia Cadburyovci v roku 1875, malo hladký povrch a bolo plnené kvapkami čokolády obalenými v cukre. Bratia sa potom inšpirovali zdobením vajíčok, pridali na ich povrch marcipánové kvety, postupne sa prepracovali až k lahodnej náplni a dnes je Írsko v spotrebe svojich čokoládových vajíčok medzi lídrami na celom svete. 

Cadbury eggs - populárne írske čokoládové vajíčka.
zdroj: www.delish.com

Okrem záľuby v čokoláde je tiež na Veľkú noc v Írsku zvykom hon na veľkonočné vajíčka, ktoré pre deti schováva po celom dome a tiež na záhrade veľkonočný zajačik. 

Tradícia a zvyky na Veľkú noc v Írsku

So začiatkom jari v Írsku prebieha mnoho tradičných udalostí, ktoré v krajine existujú už od čias, keď v nej žili Kelti. 

Cluideog

Jednou z takých starých tradícií je práve Cluideog. Deti si spevom pred rodinou a susedmi vyslúžili surové vajcia, ktoré potom spoločne opekali na poli na ohni. Škrupiny z týchto pečených vajec sa uchovávali, pretože ich deti následne ozdobili na prvého mája a zavesili na májový ker. May Day – známy aj ako Bealtaine je tradičným keltským sviatkom. 

Dnes je Cluideog organizovaný skôr, ako piknik bez ohňa. Deti sa stretnú a pojedajú varené vajcia s chlebom a zeleninou. 

Koláčový tanec

Radostné oslavy jari sú v Írsku bohaté na zábavu a ku každej takej patrí aj poriadna tancovačka. Pokiaľ si na veľkonočnú nedeľu šliapnete do kroku, môžete na zábave vyhrať celý koláč. Tento zvyk patrí k veľmi starým tradíciám, ktoré na území Írska pretrvávajú dodnes. Ale pozor, zabudnite na klasického ploužáka, Íri sú v tanci dosť nároční!

Gúľanie vajíčok

Ak sa na Veľkú noc už pre plné brucho nemôžete pohnúť, zúčastnite sa tradičného gúľania vajíčok. Princíp je v tom, že súťažiaci pomocou varešky či lyžičky kotúľajú vajcia zo svahu k stanovenému cieľu. Kto ho tam dopraví v najucelenejšej forme, vyhráva. 

Symboly Veľkej noci v Írsku sú mladí baránkovia, vajíčka, jarné kvety a vtáky. 

Írske veľkonočné pokrmy

Medzi tradičné jedlá podávané o veľkonočnú nedeľu v Írsku patrí pórova polievka, jarná jahňacia pečienka, hovädzie mäso, pečená šunka a varená slanina. Údený losos nesmie na sviatočnom stole chýbať, podáva sa formou predjedál a má v Írsku veľkú tradíciu. Potom už prichádza na rad pečené jahňacie stehno, ktoré je v Írsku veľmi populárne a podáva sa takmer po celý rok. Typické sú aj zemiaky, ktoré sa pečené podávajú ku všetkým pokrmom, spoločne s kelom. 

Hot cross buns

V preklade – horúce žemle s krížom – sa dajú zohnať v obchodoch v Írsku po celý rok, avšak, ich vzhľad s krížom na povrchu je jednoznačne spojený s obdobím Veľkej noci. Žemle sú sladkasté, korenené a v rodinách veľmi obľúbené. 

Ak si ich chcete pripraviť doma, máme pre vás jeden skvelý recept!

Horúce írske krížové žemličky, tradičný veľkonočný pokrm.
zdroj: unsplah.com

Ingrediencie:

  • 300 ml plnotučného mlieka (+ ďalšie 2 polievkové lyžice)
  • 50 g masla
  • 500 g chlebovej múky
  • 1 lyžička soli
  • 75 g práškového cukru
  • 1 polievková lyžica slnečnicového oleja
  • 7 g sušeného droždia
  • 1 rozšľahané vajce
  • 75 g hrozienok
  • 50 g citrónovej kôry
  • kôra z 1 pomaranča
  • 1 jablko, olúpané, zbavené jadrovníka a nakrájané nadrobno
  • 1 lyžička mletej škorice
  • 1 lyžička zmesi korenia

Na kríž:

  • 75 g hladkej múky a ďalšia na poprášenie

Na polevu:

  • 3 lyžice marhuľového džemu

Postup práce:

  • Priveďte 300 ml plnotučného mlieka do varu, potom ho odstavte z ohňa a pridajte 50 g masla. Nechajte mierne vychladnúť. 
  • Do misy dajte 500 g múky, 1 lyžičku soli, 75 g krupicového cukru a 7 g sušeného droždia. 
  • Uprostred urobte jamku. Vlejte teplé mlieko, maslo a pridajte 1 rozšľahané vajce. Pomocou drevenej lyžice všetko dobre premiešajte a potom všetko spojte rukami, až vznikne lepivé cesto.
  • Vyklopte cesto na ľahko pomúčený povrch a hneťte ho tak, že ho jednou rukou pridržíte a druhou rukou roztiahnete, potom ho preložíte späť na seba. Postup opakujte po dobu 5 minút, pokiaľ nebude cesto hladké a pružné. 
  • Cesto vložte do olejom vymastenej misy. Prikryte ho naolejovanou potravinovou fóliou a nechajte na teplom mieste kysnúť 1 hodinu alebo pokiaľ sa zdvojnásobí. Ak do neho zatlačíte prstom, mala by zostať jamka. 
  • Keď je cesto stále v mise, prisypte 75 g hrozienok, citrónovú kôru, kôru z 1 pomaranča, 1 nadrobno nakrájané jablko a 1 lyžičku mletej škorice. 
  • Vymiešajte cesto a dbajte na to, aby sa všetko dobre rozprestrelo. Necháme kysnúť ešte 1 hodinu alebo kým sa cesto zdvojnásobí, opäť prikryté dobre naolejovanou potravinovou fóliou, aby sa na ňom neurobila kôrka.
  • Cesto rozdeľte na 15 rovnakých dielov (asi 75 g na diel). Každý kúsok rozvaľkajte na ľahko pomúčenej pracovnej ploche do hladkej gule. Urovnajte ich na jeden alebo dva plechy vyložené papierom na pečenie a nechajte si dostatok miesta, aby sa cesto mohlo roztiahnuť. Prikryte ich (ale nebaľte) ďalšou naolejovanou potravinárskou fóliou alebo čistou utierkou a nechajte ich ešte 1 hodinu kysnúť.
  • Rúru predhrejte na 220 stupňov. 
  • Zmiešajte 75 g hladkej múky s asi 5 lyžicami vody, aby ste vytvorili cesto na kríž – vodu pridávajte po 1 lyžici, aby ste získali hustú hmotu.&lbsp;
  • Hmotu vložíme do zdobiaceho vrecka s malou tryskou. 
  • Vytvorte na žemličkách kríže. 
  • Pečte 20 minút, kým hot cross buns nezozlatnú.
  • Jemne zahrejte 3 lyžice marhuľového džemu, aby sa rozpustil, a potom ho preceďte, aby ste sa zbavili prípadných kúskov. Ešte teplou marmeládou potrieme vrch teplých buchtičiek a nechajte vychladnúť.

Simnelova torta

Jedná sa o tradičnú sladkú tortu, ktorá už sa dnes chystá skôr ojedinele. Pripravuje sa spravidla zo sušeného ovocia, korenia, írskej whisky a marcipánu a jej zvláštnosťou je, že je zdobená 11 marcipánovými guličkami, ktoré predstavujú apoštolov, (bez Judáša pochopiteľne).

Simnelova torta s jedenástimi marcipánovými apoštolmi v detaile.
zdroj: www.goodto.com

Kam sa v Írsku na Veľkú noc pozrieť?

Ak sa chystáte do jarného Írska, nemôžete urobiť chybu! Ostrov kvitne všetkými farbami, po lúkach sa potulujú novo narodené jahniatka a dojem vo vás táto krajina už nemôže urobiť romantickejší. Prinášame niekoľko tipov, čo pri jarných potulkách touto krajinou nevynechať. 

Zastávka na ovčej farme 

S Veľkou nocou v Írsku prichádza aj nové zrodenie a tým najroztomilejším symbolom sú práve jahniatka. Mnoho fariem ponúka exkurzie, pri ktorých spoznáte hospodárstvo, prácu pastierskych psov, čo je však najlepšie je príležitosť pomôcť farmárovi malé jahniatka nakŕmiť. 

Národný park Burren

Ak volíte pohybové aktivity, privíta vás veľkolepý národný park Burren, ktorého krajina sa s jarou zahalí do kabátu divokých kvetov. Pohľady, ktoré táto vápencová prírodná scenéria na jar chystá sú úchvatné natoľko, že ich inde neuvidíte. Na jednom mieste sa tu zlučujú druhy kvetov, ktoré rastú od Stredozemného mora po Arktídu. 

Národný park Burren a pohľad na jeho rozkvitnuté priestranstvá.
zdroj: www.independent.ie

Kam za čokoládovými vajíčkami

Doprajte si trochu odpočinku v Parknasilla rezort. Na 500 akrovom pozemku sa tu každoročne koná slávny hon na veľkonočné vajíčka, ktorý si užijete vy aj vaši najmenší. Okrem čokoládových pochúťok sa tu môžete tešiť na nádhernú krajinu a oddych v kúpeľoch. Okrem toho si môžete objednať exkurziu v neďalekej čokoládovni Lorge, kde vás šéfkuchár zasvätí do tajov čokolády a budete si ju môcť aj sami vyrobiť. 

Slnečný West Cork

Všetko, čo táto krajina ponúka vám predstaví aj neprávom zabúdaný West Cork. Tri najjužnejšie polostrovy Írska vás zaujmú rozmanitosťou krajiny, ale aj možnosťami, čo tu podniknúť. Čo je však pre túto oblasť úplne typické je vlastná mikroklíma, vďaka ktorej sa v týchto daždivých končinách ľahšie stretnete s teplými slnečnými lúčmi. 

Vyrazte s nami na pravý a nefalšovaný hon na veľkonočné vajíčka na skok k susedom cez Írske more! Poďte sa s nami dozvedieť všetko o pravej britskej Veľkej noci!

Jarné Írsko je nádherné, plné tradícií, ktoré siahajú ďaleko do minulosti aj dobrého jedla. Cestovať počas jari je skvelou možnosťou, ako krajinu spoznať bez toho, aby vás na každom kroku obklopovali davy turistov, ľahko sa tiež dostanete k atrakciám a bližšie sa pozriete keltským zvyklostiam, ktoré sa v krajine stále dodržiavajú. Oslavy Veľkej noci v Írsku sú jednoznačne udalosťou, ktorú musíte osobne zažiť!

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.