Veľkonočné sviatky sú pre Fínov úzko spojené s príchodom jari.
Aká typická veľkonočná dekorácia nesmie chýbať v žiadnej domácnosti?
Prečo sa deti prezliekajú za malé čarodejnice?
Ako vyzerajú a chutia tradičné fínske veľkonočné dezerty?
Objavte spoločne s nami, ako sa oslavuje Veľká noc vo Fínsku!
Ako je to vo Fínsku s veľkonočnými vajíčkami?
Vajcia sú dôležitou súčasťou fínskych veľkonočných tradícií, či už ako dekorácia alebo pokrm. Používajú sa ako farebné varené vajcia, tak čokoládové. Tie sa často dávajú veľkonočným čarodejniciam ako odmena.
Špeciálnym fínskym veľkonočným vajíčkom je vajce Mignon, ktoré vyrába fínska cukráreň Fazer už od roku 1896. Ide vlastne o mandľovo-orieškový nugát vo vnútri skutočnej vaječnej škrupiny. Aby ste mohli vajce Mignon zjesť, musíte ho olúpať ako vajcia uvarené natvrdo. Ako táto originálna pochúťka vzniká?

Poznáte fínske veľkonočné tradície a symboly?
Náboženské korene tohto kresťanského sviatku sú v Škandinávii viditeľné dodnes. Okrem osláv Ježišovho zmŕtvychvstania je Veľká noc vo Fínsku tiež oslavou a vítaním dlho očakávanej jari. Pre mnoho Fínov veľkonočné sviatky znamenajú aj odpočinok od hektického života uprostred jari.
Veľký piatok a Veľkonočný pondelok sú štátnymi sviatkami a mnoho rodín využíva príležitosť stráviť predĺžený víkend mimo domova. Niektorí prekvapivo cestujú do Laponska, aby sa naposledy pred letom pozreli na sneh.
Veľkonočné čarodejnice
Tradičná fínska Veľká noc začína Kvetnou nedeľou. Tesne pred týmto dňom je bežné, najmä pre deti, zbierať vo voľnej prírode vrbové vetvičky, pajunkissat, a zdobiť ich farebnými ozdobami, ako sú pierka a krepový papier, na znamenie jari.
Keď konečne nastane Kvetná nedeľa, deti sa prezlečú za veľkonočné čarodejnice. Vo farebnom oblečení, so šatkami cez hlavu a namaľovanými pehami na tvárach chodia malé čarodejnice od dverí k dverám s vŕbovými vetvičkami ozdobenými stuhami a pierkami a hovoria: „Virvon, varvon, tuoreeks terveeks, tulevaks vuods; vitsa sulle, palkka mulle“.
Ide o akési prianie zdravia a šťastia. Výmenou za ozdobnú vetvičku od vás očakávajú malú pozornosť, napríklad veľkonočné vajíčko, čokoládu alebo mincu. Táto tradícia pochádza z čias, keď sa verilo, že pred Veľkou nocou sa po uliciach potulujú zlí duchovia a čarodejnice a robia neplechu.

Zdobenie vŕbových vetvičiek
Vŕbové vetvičky neslúžia len malým čarodejniciam. Zvyk zdobenia vŕbových vetvičiek farebným perím a ďalšími ozdobami pochádza už z raných kresťanských čias. Vŕba je vo Fínsku jedinou rastlinou, ktorá kvitne počas Veľkej noci, a je považovaná za „severský ekvivalent“ paliem, ktoré boli použité pri Ježišovom vstupe do Jeruzalema. Dodnes mnoho Fínov strihá vŕbové vetvičky a dáva ich do vázy na znamenie jari.

Stávkovanie semienok
Pestovanie osív alebo trávy v plytkých miskách podľa Fínov symbolizuje príchod jari. Akonáhle je tráva dostatočne dlhá, deti do nej dajú maľované veľkonočné vajíčka a ďalšie dekoratívne predmety, ako sú veľkonočné zajačiky a kuriatka.
Veľkonočné ohne
Kedysi sa na Bielu sobotu zapaľovali ohne, ktoré mali zahnať zlomyseľné čarodejnice a zlých duchov. Verilo sa, že dym a iskry zabránia čarodejniciam škodiť ľuďom, takže čím viac dymu a iskier, tým lepšie. Tradícia ohňov sa do istej miery udržuje dodnes, hlavne v západných častiach Fínska.
Ako vyzerajú veľkonočné ohne v Nemecku? Zistite viac v našom článku o nemeckých veľkonočných tradíciách.
Objevte podobné tipy
Čo sa je vo Fínsku na Veľkú noc?
Najtradičnejšie fínske veľkonočné jedlo, mämmi, je spojené s mnohými rôznorodými názormi, a to nielen medzi cudzincami, ale aj medzi Fínmi. Aj keď ide o dezert, vďaka jeho výnimočnosti si zaslúži byť uvedené na prvom mieste. O čo ide?
Úprimne povedané tmavo hnedý nákyp z ražnej múky a práškového ražného sladu vyzerá na prvý pohľad všelijako. Vzhľad tohto veľkonočného dezertu sa podobá skôr blatu než čomukoľvek inému. Keď si ho ale ozdobíte smotanou a cukrom, jeho chuť vás milo prekvapí.
Ďalšou tradičnou sladkosťou fínskych Veľkej noci je pasha. Je to akýsi krémovo sfarbený puding z tvarohu, vajec, smotany, cukru a masla. Na dochutenie sa často používajú mandle, hrozienka, kandizované ovocie a škorica. Tradične pripravený pašiový puding je sladký a energeticky veľmi bohatý dezert v tvare pyramídy, ktorá údajne predstavuje Kristov hrob.
Pokiaľ ide o hlavný chod veľkonočného obeda, tak pre Veľkú noc vo Fínsku je typická predovšetkým jahňacia pečienka, ktorá sa podáva s mätovým želé alebo omáčkou. V neposlednom rade na fínskom veľkonočnom stole nesmú chýbať vajíčka v mnohých rôznych podobách, varené vajíčka sa podávajú na večeru, čokoládové vajíčka ako dezert a farebné veľkonočné vajíčka maľujú deti na ozdobu.

Aké miesta vo Fínsku na Veľkú noc navštíviť?
Veľká noc vo Fínsku je v mnohom podobná a zároveň v mnohom odlišná od tých našich. Láka vás túto krajinu v čase sviatkov jari navštíviť, ale neviete, kam presne si vypraviť?
- Helsinki – hlavné mesto je skvelým miestom pre veľkonočnú návštevu. Každoročne tu v priebehu apríla rozkvitá čerešňový sad Roihuvuori, ktorý je jedným z najobľúbenejších znakov jari v celom Fínsku. Na ostrove Seurasaari, sa koná každoročný veľký veľkonočný táborák.
- Tampere – ďalším fínskym mestom, v ktorom sa koná na Veľkú noc rad podujatí, je Tampere. V jeho okolí sa navyše nachádza mnoho jazier, ktoré lákajú k veľkonočnej jazde na lodi.
- Laponsko – Vedeli ste, že jar je jedným z najlepších období na pozorovanie polárnej žiary? Sezóna tohto magického javu v Laponsku trvá až do apríla.