Egypt je krajina s bohatou kultúrou a históriou.
Veľkonočné sviatky tu zďaleka nie sú len príležitosťou na uctenie pamiatky Ježiša Krista.
Ako s nimi súvisí staroegyptský sviatok Sham el Nessim?
Na aké pokrmy nedajú Egypťania dopustiť?
Spoznajte, ako sa oslavuje Veľká noc v Egypte a ako veľmi sa líši od tej, ktorú oslavujeme my.
História Veľkej noci v Egypte
Veľká noc je známa ako kresťanský sviatok, v Egypte sa ale 90 % obyvateľov hlási k islamu. V krajine faraónov však tieto dva zdanlivo nezlučiteľné rozpory nie sú dôvodom, aby sa tu veľkonočné sviatky neslávili, aj keď pri rôznych príležitostiach.
V Egypte možno históriu Veľkej noci vysledovať až do počiatkov kresťanstva. Egypt hral kľúčovú úlohu v ranom vývoji kresťanstva. V egyptskej púšti sa zdržiaval v 3. storočí napríklad svätý Antonín Veľký, ktorý je často považovaný za zakladateľa mníšstva.
Všeobecne sa dá povedať, že Veľká noc v Egypte má dve rôzne podoby. Jedna z nich je spojená s koptským kresťanstvom, druhá sa vzťahuje k tradičnému staroegyptskému sviatku Sham el Nessin, v poslovenčenej podobe Šam al-Násim, ktorý oslavuje príchod jari. Okrem toho sa verí, že označuje aj počiatok stvorenia. Prvýkrát ho oslavovali starí Egypťania v roku 2700 pred. n. l.
Koptská pravoslávna cirkev, ktorá odvodzuje svoje korene od svätého Marka, sa riadi kalendárom, ktorý je podobný tomu juliánskemu. Dátum veľkonočných sviatkov sa tak nezhoduje s tým, ktoré dodržiavajú západné cirkvi.
Moslimské obyvateľstvo prevažuje aj v krajine polmesiaca. Zistite, či a ako sa oslavuje Veľká noc v Turecku.
Egyptské veľkonočné tradície, zvyky a symboly
Popri náboženských aspektoch Veľkej noci si Egypťania osvojili aj jedinečnú zmes zvykov, ktoré odrážajú ich kultúrne dedičstvo. Koptské veľkonočné zvyky v sebe tak zahŕňajú ako kresťanskú vieru, tak egyptské tradície.
Bohoslužby a procesie obrady
V priebehu celého Svätého týždňa sa v egyptských kostoloch konajú zvláštne bohoslužby, ktoré zahŕňajú modlitby, chválospevy a rekonštrukcie biblických udalostí súvisiacich s umučením, ukrižovaním a vzkriesením Ježiša Krista.
V niektorých oblastiach sa konajú veľkonočné procesie. Tieto procesie môžu zahŕňať nosenie krížov a náboženských ikon ulicami.
Veľkonočné vajcia a ryba
Jedným z pozoruhodných zvykov je prastarý zvyk farbenia vajec. Egypťania, rovnako ako mnoho iných kultúr po celom svete, farbia na oslavu Veľkej noci vajíčka, ktoré sú považované za symbol nového života.
Vajcia sa obvykle farbia v rôznych žiarivých farbách, ale môžu byť zdobené tiež zložitými vzormi alebo náboženskými symbolmi. Najbežnejší spôsob farbenia veľkonočných vajíčok zahŕňa použitie prírodných ingrediencií, ako je napríklad kurkuma.
Okrem zafarbených vajec majú Egypťania dlhoročnú tradíciu pochutnávať si počas veľkonočných sviatkov aj na solených rybách. Táto tradícia pochádza zo staroveku, kedy boli solené ryby základnou potravinou.
Piknik s tradičnými pokrmami
Sviatok Sham el Nessim je spojený s piknikmi v prírode, najmä v mestských parkoch, záhradách a na plážach, na ktorých sa zúčastňuje široká rodina i priatelia. K tradičným pokrmom, ktoré sa počas nich konzumujú, patria fesikh, varené vajcia a zelená cibuľa.
V závislosti od regiónu sa samozrejme konzumujú aj ďalšie obľúbené egyptské pokrmy, napríklad mäsové guličky známe ako kofta alebo taameya čiže egyptský falafel.

Hudba a výzdoba
Počas Veľkej noci sa ulicami aj domami rozliehajú melodické tóny egyptskej hudby. Hudobníci hrajú na tradičné nástroje, ako je oud (strunový nástroj) a tabla (bubon), a vytvárajú podmanivú symfóniu, ktorá nadchne malých aj veľkých.
Egypťania počas veľkonočných sviatkov tiež zdobia svoje domy a ulice farebnými dekoráciami. Budovy osvetľujú žiarivé svetlá a ulice lemujú slávnostné transparenty a ozdoby.
Zaujíma vás, ako vyzerajú egyptské Vianoce? Vieme, kto nosí deťom darčeky aj čo nesmie chýbať na štedrovečernom stole.
Objevte podobné tipy
Aká je egyptská Veľká noc?
Koptská Veľká noc alebo Pascha je spojená nielen s náboženskými zvyklosťami. V predvečer Paschy sa koptskí kresťania zúčastňujú nočnej vigílie vo svojich kostoloch. Počas obradu sa zhasínajú všetky svetlá a rozsvecujú sa až pri spomienke na vzkriesenie.
Ráno na Veľkonočnú nedeľu si Egypťania vymieňajú drobné darčeky ako prejav lásky a požehnania. Vzájomne sa zdravia pozdravmi „Ekhrestos Anesti“ (Kristus vstal z mŕtvych) a zodpovedajú si „Alethos Anesti“ (Naozaj vstal z mŕtvych).
Nasleduje spoločná konzumácia tradičných veľkonočných pokrmov, teda vajíčok a špeciálnych sušienok kahk. Tieto sušienky sa obvykle vyrábajú z masla, múky a cukru a plnia sa datľami alebo orechmi. Pred Veľkou nocou mnoho Egypťanov dodržiava 55 dní trvajúci pôst, ktorý je vnímaný ako doba duchovnej prípravy na oslavu vzkriesenia.
Spôsob, akým Egypťania oslavujú Veľkú noc, sa samozrejme môže líšiť v závislosti od faktorov, ako je náboženské vyznanie, rodinné tradície a regionálny zvyk.

Čo sa je v Egypte na Veľkú noc?
Tradičné veľkonočné jedlo často zahŕňa množstvo pokrmov, ktoré si rodiny a komunity vychutnávajú spoločne pri oslavách. Konkrétne pokrmy sa môžu líšiť v závislosti od regionálnych preferencií a rodinných tradícií.
Tradičný pokrm, ktorý je spojený najmä s koptskou Veľkou nocou, je fesikh. Ide o fermentovanú a solenú rybu, obvykle parmicu, ktorá sa pred podávaním suší a potom nakladá do slaného nálevu. Má veľmi výraznú chuť a obvykle sa konzumuje s chlebom, paradajkami a cibuľou.
Obľúbeným pokrmom je tiež jahňacie mäso, ktoré symbolizuje obetného baránka. Môže byť pečené alebo súčasťou kebabu. Fata je tradičný egyptský pokrm pripravovaný z kúskov chleba namočených vo vývare.
V neposlednom rade sa podáva kofta alebo špízy z mletého mäsa. Obvykle ide o zmes hovädzieho a jahňacieho mäsa s korením a bylinkami, ktorá sa tvaruje do pozdĺžnych valčekov alebo guličiek a potom sa griluje alebo pečie.

Aké miesta v Egypte na Veľkú noc navštíviť?
Jar je veľmi atraktívnym obdobím pre návštevu Egypta, pretože počasie pre obdivovanie tunajších pamiatok je oveľa príjemnejšie ako v lete.
- Káhira – hlavným cieľom je prehliadka pyramíd v Gíze, ktorú si vďaka oveľa menej horúcemu počasiu môžete lepšie užiť, a návšteva tunajšieho Egyptského múzea. V Káhire sa ale nachádza aj mnoho koptských kostolov, k najznámejším patrí katedrála svätého Marka, kostol Panny Márie, ktorý je známy aj ako „Zavesený kostol“, kostol svätého Sergeja a Bakcha.
- Luxor a Asuán – dve mestá, ktoré by ste tiež nemali vynechať. K najznámejším pamiatkam patrí 42 metrov vysoký nedokončený obelisk, ktorý nechala vytesať zo skaly Hatšepsut, chrám vo Filae zasvätený bohyni Isis, veľkolepé chrámy v Abú Simbele a svetoznáme Údolie kráľov.
- Alexandria – druhé najväčšie mesto Egypta je známe ako perla Stredomoria. Zachovalo sa tu mnoho pamiatok z rímskej éry, napríklad amfiteáter, Pompeiov stĺp, katakomby a grécko-rímske múzeum, v ktorom sa nachádza mnoho starovekých artefaktov.