Ako vyzerá čínska Veľká noc? Vajíčka si našli cestu aj na Ďaleký východ!

Väčšina Číňanov samozrejme nie sú kresťania.

Veľkonočné sviatky tu ale napriek tomu existujú.

Aká farba je typická pre čínske veľkonočné vajíčka?

Čo je sviatok zametania hrobiek?

Spoznajte, ako sa oslavuje Veľká noc v Číne.

História Veľkej noci v Číne

Slávenie veľkonočných sviatkov tu nie je hlboko zakorenené v historických alebo náboženských tradíciách. Čína má rozmanité kultúrne a náboženské prostredie, pričom väčšina obyvateľov vyznáva pôvodné náboženstvo, ako je konfucianizmus, taoizmus a budhizmus.

Zavedenie kresťanstva do Číny sa datuje do obdobia dynastie Tchang v&7; storočí, kedy sem prišli nestoriánski kresťania. Neskôr za dynastiou Ming a Čching sa na šírení kresťanstva podieľali jezuitskí misionári.

V 19. a na začiatku 20. storočia potom kresťanskí misionári zakladali školy, nemocnice a kostoly, čo tiež prispelo k rastu kresťanských komunít.

V polovici 20. storočia, keď sa k moci dostal Mao Ce-tung, prijala čínska vláda politiku obmedzujúcu náboženské praktiky a mnoho kresťanských inštitúcií bolo uzavretých alebo zmenilo svoju funkciu.

Na konci 20. storočia, najmä v období ekonomických reforiem a otvárania sa za vlády Teng Siao-pchinga, dochádzalo k postupnému uvoľňovaniu obmedzení, ktoré sa týkali aj náboženských aktivít.

V iných ázijských krajinách ale kresťanské obyvateľstvo tvorí väčšinu, a veľkonočné sviatky sa v nich tak oslavujú naozaj veľkolepo. Spoznajte, aká je Veľká noc na Filipínach.

Čínske veľkonočné tradície, zvyky a symboly

Číňania oslavujú veľkonočné sviatky rôzne nielen s ohľadom na svoju náboženskú vieru, ale aj s ohľadom na región, z ktorého pochádzajú.

Náboženské tradície a krsty

Pre čínskych kresťanov je zmyslom Veľkej noci pripomienka Kristovho vzkriesenia z mŕtvych. V kostoloch sa konajú zvláštne akcie a bohoslužby, môžu sa tiež rozdávať ako darčeky veľkonočné vajíčka. Okrem toho ich môžete pred kostolmi tiež kúpiť.

Mnoho kostolov organizuje aktivity pre deti. Niektoré sú založené na Biblii, ako napríklad remeselné dielne a rozprávanie príbehov, iné nie, ako napríklad lovenie veľkonočných vajíčok.

Oficiálne čínske katolícke kostoly patria k tým, ktoré majú najväčšie „oslavy“, ktoré zahŕňajú aj krstenie nových katolíkov. V posledných rokoch došlo k veľkému skoku v počte krstov v katolíckych kostoloch na Veľkú noc.

Veľkonočné vajíčka

Veľká noc pre Číňanov znamená príchod jari. Symboly sviatkov jari sú vajíčka, zajačikovia a kuriatka, čo je dosť podobné tradíciám západných krajín. Podľa čínskej kultúry sú vajcia považované za symbol jari a plodnosti.

Spôsob maľby je veľmi špecifický, vajíčka sa najprv osušia a potom sa jemne pomaľujú zložitými obrázkami zobrazujúcimi ženy, kvety, scenérie a ďalšie krásne vzory. Okrem toho sa do tvarov vajec, konkrétne dračích vajec, upravuje a vyrezáva aj drevo alebo nefrit.

Medzi pravoslávnymi kresťanmi v okolí Ruskom ovplyvnenej provincie Chej-lung-ťiang je výroba, maľovanie a zdobenie veľkonočných vajíčok veľmi obľúbeným zvykom. Na vajíčkach môžete dokonca vidieť aj obrázky Ježiša, ktorý vyzerá ako Číňan.

Čínske veľkonočné vajce.
zdroj: chinasprout.com

Veľká noc v Hongkongu

Obyvatelia Hongkongu oslavujú veľkonočné sviatky intenzívnejším spôsobom ako v iných oblastiach. Čiastočne je to dané anglickými tradíciami z dôb, kedy bol Hongkong pod britskou správou, a čiastočne tým, že tu žije mnoho kresťanov, vrátane emigrantov. Veľká noc v Číne má mnoho rôznych podôb.

Ako sa oslavuje čínska Veľká noc?

V súčasnej Číne oslavujú Veľkú noc predovšetkým kresťanské komunity, s globalizáciou a vplyvom západnej kultúry sa vo veľkých mestách objavuje veľkonočná výzdoba i akcie, ktoré organizujú napríklad obchodné centrá, napríklad hon na veľkonočné vajíčka. Považujú to za druh zábavy.

Veľká noc síce stále nie je všeobecne uznávaným ani sláveným štátnym sviatkom. Mnoho Číňanov ale stavia veľkonočné sviatky nepriamo, spájajú ich s koncom zimy a znovuzrodením jarného obdobia. Čínsky výraz pre Veľkú noc znie 復活節/复活节 (fù huó jié), čo v doslovnom preklade znamená „sviatok vzkriesenia“.

Na obdobie okolo Veľkej noci, konkrétne začiatok apríla, navyše v Číne každý rok pripadá tradičný čínsky sviatok známy ako Sviatok čistoty a jasu, sviatok zametania hrobiek alebo Čching Ming; (清明节). Jeho súčasťou je uctievanie mŕtvych, vrátane cestovania k hrobom predkov a ich čistenia.

K hrobom sa pokladajú vonné tyčinky s obetným darom v podobe jedla, zvláštneho druhu papierových peňazí a čerstvých kvetov. Tí, ktorí nemôžu cestovať k hrobom svojich predkov, môžu namiesto toho navštíviť miestne chrámy vo svojich mestách. Ďalší význam tohto sviatku súvisí s oslavou prichádzajúcej jari, mnoho Číňanov sa tak vydáva do prírody, kde púšťajú drakmi.

zdroj: studycli.org

Čo sa je v Číne na Veľkú noc?

Všeobecne platí, že v Číne neexistujú žiadne špecifické veľkonočné jedlá. Niektoré čínske rodiny, najmä tie s kresťanským zázemím alebo ovplyvnené západnou kultúrou, môžu pripravovať niektoré sviatočné pokrmy, ktoré poznáme aj z iných krajín, napríklad pečené jahňacie mäso.

Veľká noc pripadá na jarné obdobie, a preto sa všeobecne do mnohých pokrmov pridáva čerstvá jarná zelenina. Táto zelenina sa často vypráža. Ďalšou klasikou sú obľúbené jarné závitky.

Častým jedlom je tiež ryba pripravovaná v páre, čínsky výraz pre rybu „yu“ (鱼) znie ako slovo pre prebytok alebo hojnosť, a preto je obľúbenou voľbou pre slávnostné príležitosti, vrátane veľkonočných sviatkov.

Ďalším skvelým obdobím na návštevu Číny je prelom januára a februára. Prečo? Zistite viac v našom článku o oslavách čínskeho nového roku.

Aké miesta v Číne na Veľkú noc navštíviť?

Jar je jedným z najlepších období pre cestovanie po Číne, teda pokiaľ vám nevadia občasné dažďové prehánky. Odmenou vám bude nielen menej turistov, ale aj krásne rozkvitnutá príroda.

  • Tibet – jar v Tibete začína rozkvetom broskýň v údoliach Nyingchi na juhu Tibetu. Pod zasneženými horami kvitnú po chladnej zime broskyne pri cestách, na brehoch riek aj v údoliach. Zamrznuté jazerá sa začínajú topiť. Z kláštorov žiariacich na pozadí čistej oblohy sa ozýva spev.
  • Dunhuang – v tomto meste sa prelínajú štyri staroveké civilizácie – Čína, India, Grécko a islam. Dunhuang sa tak stáva medzinárodnou scénou plnou exotických zvykov a starovekých legiend, z ktorých mnohé súvisia s veľkonočnými sviatkami.
  • Peking – hlavné mesto Číny je obľúbeným miestom na návštevu po celý rok. Na jar ale môžete navyše pozorovať rôzne druhy kvetov v Zakázanom meste. V polovici marca je v hlavnej úlohe mangólia, zatiaľ čo koncom marca si pozornosť získavajú jemné marhuľové kvety.

    S príchodom apríla sfarbia palác hrušky a begónie. Okrem toho môžete v Letnom paláci vidieť ružové broskyne, v Chráme nebies orgován, v parku Yuyuantan romantické kvety čerešní a broskýň a v mestských parkoch rozmanité kvety.

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.