Dátum veľkonočných sviatkov v Bulharsku sa obvykle nezhoduje s tým, ktorý nájdeme v kalendári my.
Dôvodom je pravoslávne náboženstvo.
Maľujú Bulhari veľkonočné vajíčka?
Ako sa pripravuje kozunak?
To všetko a ešte oveľa viac o tom, ako sa oslavuje Veľká noc v Bulharsku, sa dozviete v našom článku.
História Veľkej noci v Bulharsku
Aj keď si to väčšina z nás na prvý pohľad neuvedomuje, Bulharsko je krajinou s prekvapivo bohatou históriou, ktorá je spojená s radom rozmanitých kultúr, ako boli Gréci, Rimania a Thrákovia. Zároveň sa krajina od dávnych čias hrdo hlásila k pravoslávnej cirkvi. Rovnako ako v mnohých ďalších krajinách s pravoslávnym kresťanstvom, aj v Bulharsku sa veľkonočné vajcia tradične farbili a dodnes farbia na červeno.
Legenda o červenom vajíčku
Červené vajce malo zásadnú úlohu už pred kresťanstvom, tradícia vychádza zo starobylej legiendy o kráľovstve, ktorému vládol zlý čarodejník, ten držal slnko a vodu zamknutú v jaskyni na deväť visiacich zámkov. Ľudia v kráľovstve pracovali od rána do večera, ale nič nerástlo, nežili tam už žiadne vtáky ani zvieratá. V miestnych horách žil jeden muž so svojimi dvoma deťmi. Jedného dňa sa vydal do lesa pre korienky ako potravu, a ako tak šiel lesom, našiel vajíčko. Rozhodol sa ho zafarbiť na červeno a priniesol ho svojim deťom, aby sa s ním hrali.
Počas tej istej noci sa mu snívalo o mužovi s dlhými bielymi fúzmi, ktorý k nemu prišiel, o „otcovi Veľkej noci“, a varoval ho pred zlým čarodejníkom, ktorý navštívi jeho domov. On sa nemá báť, ale vziať červené vajce a držať ho nad hlavou. Presne ako „otec Veľkej noci“ predpovedal, tak sa stalo. Zlý čarodejník prišiel na druhý deň do jeho domu v kočiari, ktorý ťahali draci.
Muž si spomenul na svoj sen a varovanie, vbehol do domu, vzal červené vajce a držal ho nad hlavou. Vajce uvoľnilo silné svetlo, ktoré zlého čarodejníka oslepilo a jeho moc bola navždy stratená. Zlý čarodejník zmizol, ľudia oslobodili slnko a vodu z jaskyne a do zeme sa vrátil život.
Objevte podobné tipy
Bulharské veľkonočné tradície, zvyky a symboly
Veľká noc alebo Velikden je jedným z najdôležitejších sviatkov v Bulharsku. Ako každý významný sviatok so sebou prináša množstvo starobylých i modernejších tradícií.
Bulharská Veľká noc sa oslavuje podľa kalendára pravoslávnej cirkvi, z tohto dôvodu sa tak zriedkakedy zhodujú s Veľkou nocou v krajinách s katolíckou tradíciou.
Veľkonočné vajíčka
Veľkonočné vajíčka sa v Bulharsku farbia na Zelený štvrtok alebo na Bielu sobotu. Tradične sa vajíčka maľujú skoro ráno pred východom slnka. Prvé maľované vajce musí byť červené. Rodičia ním následne potierajú tváre a čelá detí pre zdravie a šťastie v nadchádzajúcom roku.
Potom sa vajce ponechá pred domácim obrazom svätca až do budúcej Veľkej noci. Staré vajce z predchádzajúcej Veľkej noci sa používa tiež na predpoveď, aký bude budúci rok. Pokiaľ je vajce suché, bude rok úspešný. Ak je zhnité, bude rok zlý.
Ostatné vajíčka sa robia v rôznych farbách. Na vytvorenie zaujímavejších vzorov sa často používajú bylinky a vosk. Po namaľovaní sa vajcia obvykle potierajú olejom, aby sa leskli. Cez veľkonočnú nedeľu sa s nimi konajú „vajíčkové bitky“.

Bohoslužba na Bielu sobotu
Bohoslužby na Bielu sobotu zvyčajne začínajú v jedenásť hodín večer. Keď hodiny odbijú polnoc, zdraví sa slovami Hristos vozkrese (Kristus vstal z mŕtvych). Odpoveďou je Voistina vozkrese (Naozaj vstal z mŕtvych). Kňaz a veriaci potom trikrát obídu kostol so zapálenými sviečkami v ruke. Verí sa, že svieca každého, kto bol dobrým kresťanom, nezhasne bez ohľadu na to, aký silný vietor fúka. Mnoho ľudí si so sebou na bohoslužbu berie aj farebné vajíčka.
Veľkonočné povery
Kvetná nedeľa je známa ako Tsvetnitsa alebo Vrubnitsa, v tento deň ľudia nosia do kostola na svätenie vetvičky bahniatok. Z vetvičiek často mladé dievčatá vytvárajú korunky a nosia ich do kostola, potom ich hodia do rieky a veria, že ich neskôr vylovia ich budúci manželia.
Rovnako tak sa verí sa, že ak niekto v období pred Veľkou nocou začuje kukučku, príde čoskoro jar. Pokiaľ má tento človek pri zvuku kukučky vo vrecku peniaze, bude v budúcom roku bohatý, ale pokiaľ peniaze nemá alebo má hlad, zostane chudobný a hladný aj naďalej. Aké ďalšie veľkonočné povery medzi ľuďmi v Bulharsku kolujú?
„Nie každý deň je Veľká noc“
Obľúbené porekadlo, ktoré v Bulharsku podčiarkuje, o aký dôležitý a jedinečný sviatok ide. Tradične sa na Veľkú noc všetci obliekajú do nového oblečenia, ktoré symbolizuje ako prebudenie nového života na jar, tak Kristovo vzkriesenie . Po stáročia boli veľkonočné sviatky tiež príležitosťou na kúpanie.
Nové oblečenie bolo v minulosti typické aj pre anglickú Veľkú noc. Teraz si často vystačia s veľkonočnými klobúkmi. Ako vyzerá a ďalšie zaujímavosti o Veľkej noci v Anglicku sa dozviete v našom článku.
Ako sa oslavuje bulharská Veľká noc?
V tradícii bulharskej pravoslávnej cirkvi začína pôstna doba v nedeľu Zagovezni, šesť týždňov pred Veľkou nocou. Po 46 dní pôstu sa veriaci zdržiavajú všetkých živočíšnych a rybích produktov. Počas Svätého týždňa sa tiež pečú kysnuté koláče a sušienky v tvare zvierat a kvetov.
Najdôležitejším je pletený sladký múčnik kozunak, ktorý sa zložením podobá nášmu mazancu, v jeho strede sa ale väčšinou nachádza aj červené vajce. Cesto sa pripravuje z múky, droždia, vajec, cukru, masla a mlieka, na ochutenie sa vmieša citrónová a vanilková esencia a nakoniec sa pred pečením pridajú nasekané orechy a hrozienka namočené v rume. Tradične sa pečie na Veľký piatok alebo Bielu sobotu.
Na Veľkonočnú nedeľu sa na stôl rozprestrie „hostina zo všetkých zakázaných jedál“, pričom kozunak, symbolizujúci Kristovo telo, zaujíma hlavné miesto. Vždy sa podáva tiež jahňacie, najčastejšie s vyprážanými zemiakmi a šalátom z hlávkového šalátu, uhorky a reďkoviek.
Súčasťou slávnostného obeda na veľkonočnú nedeľu je tiež „vajíčková bitka“ alebo choukane s yaitsa. Protivníci do seba ťukajú svojimi vajíčkami. Ten, ktorého vajce zostane nerozbité, je vyhlásený víťazom alebo borakom. Víťazné vajce sa uchováva až do budúcej Veľkej noci a je znamením šťastia. Budúci rok sa potom zakopáva do zeme ako ochrana pred krupobitím a záruka dobrej úrody.

Aké miesta v Bulharsku na Veľkú noc navštíviť?
Veľká noc v Bulharsku predstavuje ideálny čas na návštevu tejto krajiny, ak chcete obdivovať aj iné destinácie, než len tie, ktoré sa nachádzajú na brehu Čierneho mora.
- Plovdiv – bezpochyby jedno z najkrajších bulharských miest, v ktorom sa nachádzajú staroveké, stredoveké i moderné pamiatky. Tie môžete obdivovať počas nekonečných prechádzok mestom. V období veľkonočných sviatkov sa v meste navyše koná množstvo špeciálnych akcií.
- Sofia – ďalšou možnosťou je veľkonočná návšteva hlavného mesta Bulharska, počas ktorej môžete navštíviť napríklad slávnu katedrálu svätého Alexandra Nevského alebo tunajšie múzeá a galérie.