Čo je Morena a prečo sa jej ľudia chcú pred fašiangami zbaviť?

Prečo sa Morena topí, páli a čo predstavuje?

Kedy dochádza k likvidovaniu podobizne tejto ženy a ako to celé prebieha?

Pripravili sme pre vás tie najzaujímavejšie informácie.

Kto je Morena a prečo sa vynáša 

Morena je slovanská bohyňa smrti, ktorá predstavuje zimu a neúrodu. Ľudia ju vynášajú ďaleko od svojich domovov, a to preto, aby sa im nasledujúci rok darilo vo všetkých smeroch, či už ide o zdravie, úrodu alebo medziľudské vzťahy.

Dievčatá v krojoch vynášajúce Morenu k potoku.
zdroj: slovakia.travel

Na kedy vychádza vynášanie Moreny?

DeňDátumRok
Nedeľa17. marca2024
Nedeľa6. apríla2025
Nedeľa22. marca2026
Nedeľa14. marca2027
Nedeľa2. apríla2028
Nedeľa18. marca2029

Morena v iných jazykoch

Rovnako, ako sa na rôznych miestach líšia ľudové zvyky a tradície, líši sa aj názov predstaviteľky zimy a neúrody, Moreny.

  • čeština, chorvátčina, srbčina, slovinčina: Morana, Smrtka
  • poľština: Marzanna
  • slovenčina: Morena
  • ruština: Marena
  • ukrajinčina: Mara

Zvyky a tradície

Aby sa ľudia zbavili temného vplyvu Moreny, vyrábajú jej podobizeň zo slamy, ktorú obliekajú do kroja alebo svadobných šiat so stuhami. Morena môže predstavovať mladé dievča, ale aj starú babu, ktorej sa okolo krku vešia náhrdelník z vaječných škrupín. 

Deň pred fašiangovým pondelkom, za spevu a hudby, ide sprievod na čele s Morenou k najbližšiemu potoku alebo rieke, kde je podobizeň bohyne vyhodená do vody. Ak nie je nikde blízko vodný tok, Morenu ľudia spália. 

Traduje sa, že pohľad na Morenu, ktorá už je vo vode, môže spôsobiť chorobu, nešťastie a zlú úrodu tomu, kto sa na ňu pozerá. Zlým znamením tiež je, ak niektoré dievča počas sprievodu alebo po ňom zakopne.

História

Morena je dcérou Lady, bohyne zdravia a plodnosti. Jej otcom bol Svarog, boh nebeského ohňa. 

Podľa mnohých prameňov sa Morena vynáša druhú nedeľu pred Veľkou nocou, slovensky zvanú Smrtnú nedeľu. V iných prameňoch zase nájdete informáciu, že sa Smrtka vynáša v deň jarnej rovnodennosti, čo býva obvykle 20. alebo 21. marca.

Pôvodným dátumom bola pravdepodobne rovnodennosť, pretože so zmenou ročných období a polohy Slnka sú spojené aj ďalšie pohanské tradície, napríklad Hromnice a Dušičky. 

Pohanské rituály sa však často prepájali s kresťanskými, takže súvislosť vynášania Moreny s predveľkonočným pôstnym obdobím má najskôr na svedomí obdobie po prijatí kresťanstva.

„V čase snehu a ľadu, dlhého súmraku a noci vládla Morena, kým boh slnka nezačal na tvár zeme pozerať miernejšie a vrelejšie. Keď ľadové reťaze vo vode ustúpili, všetky dediny sa radovali. Za spevu sa vybrali k vodám, k potokom, ktoré boli teraz voľné, odhodili obraz zimy a smrti a radostnými hlasmi pozdravili Vesnu, sladkú bohyňu jari.“

Alois Jirásek – český prozaik, dramatik a stredoškolský učiteľ

Morena je podobizeň predstaviteľky smrti, neúrody a zimy, ktorú ľudia každý rok vynášajú z dediny na Smrtnú nedeľu. Tradične sa ľudia Moreny zbavujú preto, aby ich polia boli nasledujúci rok úrodné a ich zdravie pevné.

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.