Čo a kedy je na Veľkú noc Modrý pondelok? Zvyky a tradície

O tomto dni ste toho možno príliš nepočuli.

Aj keď podľa Biblie sa na druhý deň Svätého týždňa stali pomerne význačné udalosti.

Kde sa v kresťanskej tradícii vzala modrá farba, podľa ktorej sa tento deň prezýva?

Aké povery a zvyky sa s týmto dňom spájajú?

Odhaľte spoločne s nami tajomstvo Modrého pondelka.

Čo je Modrý pondelok?

Tento pondelok nasleduje deň po Kvetnej nedeli, dni, keď Ježiš vošiel triumfálne do mesta Jeruzalem a ľudia ho vítali palmovými ratolesťami. Tým sa naplnilo proroctvo, ktoré sa nachádza v knihe Zachariáš. Tomuto dňu sa niekedy hovorí aj Veľký pondelok.

Hovorí sa, že názov dňa je odvodený od modrej/fialovej látky, ktorá sa v tento deň vešia v kostoloch. Ale prečo práve táto farba? Má niečo symbolizovať? O tom nie sú žiadne zmienky, skôr sa jedná o nejednotný význam nemeckého slova „blau“.

To totiž znamená ako modrú farbu, tak výraz pre podnapitosť či neschopnosť práce. Možno preto, že deň predtým niektorí holdovali väčšiemu množstvu alkoholu, a tak neboli práce schopní. Cez Modrý pondelok by sa tak podľa ľudových povier nemalo pracovať.

Existuje aj vysvetlenie, že modrá farba odkazuje na modriny a podliatiny, ktoré si predovšetkým muži odnášali z opileckých potýčok.

Aké udalosti sa stali v deň pred Modrým pondelkom? Všetko vám prezradíme v našom článku o Kvetnej nedeli.

Kedy sa oslavuje Modrý pondelok?

Tento deň je pohyblivým sviatkom, ide o posledný pondelok pred Veľkonočným pondelkom. Na kedy vychádza Modrý pondelok v nasledujúcich rokoch?

RokDátum
Modrý pondelok 202514.4.2025
Modrý pondelok 202630.3.2026
Modrý pondelok 202722.3.2027
Modrý pondelok 202810.4.2028
Modrý pondelok 202926.3.2029
Modrý pondelok 203015.4.2030
Modrý pondelok 20317.4.2031
Modrý pondelok 203222.3.2032
Modrý pondelok 203311.4.2033

História

Niekedy rôzne evanjelia zaznamenávajú udalosti, ktoré sa stali v rôzne dni, najmä v pondelok a utorok. Všeobecne sa ale domnieva, že Ježiš v tento deň preklial figovník, „vyčistil“ chrám a odpovedal na spochybnenie svojej autority.

Markovo evanjelium rozpráva, že po vjazde do Jeruzalema, sa Ježiš vydal so svojimi učeníkmi do Betánie. Keď na druhý deň ráno, teda na Modrý pondelok, Ježiš s učeníkmi opúšťali Betániu, prechádzali okolo figovníka, ktorý bol plný lístia, ale nebol na ňom žiadny plod.

Vzhľadom na to, že stromy figy sa mali oberať približne za dva mesiace, malo by na ňom byť aspoň nezrelé ovocie. Strom bol ale úplne bez plodov. Ježiš strom preklial, a ten do druhého dňa uschol. Ježiš potom využil príležitosť, aby učeníkom povedal, že ak majú dostatok viery, môžu nielen povedať figovníku, aby uschol, ale aj horám, aby sa pohli.

V tento deň údajne Ježiš tiež vyhnal obchodníkov, zmenárnikov a ich zákazníkov z chrámu so slovami, že z domu modlitby robia brloh lupičov.

Ježiš vyháňa obchodníkov z chrámu.
zdroj: learnreligions.com

Zvyky a tradície

V kostoloch sa v tento deň nekonajú žiadne špeciálne obrady. Všeobecne je tak tento deň považovaný za akýsi deň odpočinku, napokon jedna z ľudových povier tvrdí, že by sa v tento deň nemalo pracovať a ľudia by mali zostať doma.

Zákaz práce sa nevzťahuje na gazdiné, ktoré by sa mali pripravovať na veľké jarné upratovanie, ktoré začne o deň neskôr na Šedivý utorok. V tento deň si tak gazdinky napríklad pripravovali veci, ktoré chceli nasledujúci deň vyhodiť.

Ďalší ľudový zvyk, ktorý sa viaže k Modrému pondelku súvisí s naklíčeným osivom, ktoré by sa v tento deň malo dať na stôl ako symbol jari.

Naklíčené osivo.
zdroj: alphafoodie.com

Trávite tento rok Veľkú noc doma? Máme pre vás množstvo tipov, ako ju stráviť, čo si upiecť a čo podniknúť.

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.