Ako sa oslavuje Veľká noc v rôznych štátoch sveta
Sviatky prichádzajúcej jari, ale aj pripomienka zmŕtvychvstania Ježiša Krista, to všetko v sebe skrýva Veľká noc. Aj keď je úzko spojená s kresťanstvom, oslavuje sa aj v krajinách, kde by ste to pravdepodobne nečakali.
Pozrite sa s nami mimo Európy a spoznajte zaujímavé a netradičné oslavy veľkonočných sviatkov v Ázii, Afrike, Amerike aj Austrálii. Veľká noc vo svete má mnoho podôb a tvárí.
V ktorých krajinách sa maľujú veľkonočné vajíčka? Aké sú tradičné veľkonočné pokrmy? Máme pre vás kompletné informácie o tom, bez čoho sa Veľká noc v danej krajine nezaobíde. Ktovie, možno vás inšpirujeme natoľko, že budúci rok strávite sviatky jari ďaleko od domova.
V čom sa Veľká noc vo svete líši?
Mimo európskeho kontinentu sa musíte pripraviť na to, že oslava veľkonočných sviatkov tu prebieha trochu inak, než sme zvyknutí. Čím ďalej zamierite, tým zvláštnejšie vám budú tunajšie zvyky a tradície pripadať. Niektoré krajiny vás prekvapia svojimi netradičnými dekoráciami, iné voľbou veľkonočných pochúťok.
Pripraviť sa musíte tiež na možný rozdiel v dátume Veľkej noci. Vplyv na jeho stanovenie nemá len prvý spln po jarnej rovnodennosti, ale aj to, či v danej krajine prevažuje katolícke alebo pravoslávne kresťanstvo. Veľká noc v Egypte sa tak svojím dátumom líši napríklad od dátumu mexickej Veľkej noci.
Veľkonočné symboly
Európania si veľkonočné sviatky nevedia predstaviť bez farebných veľkonočných vajíčok, ktoré v mnohých krajinách deťom schováva veľkonočný zajačik. Veľká noc v Austrálii ale symbolizuje iné roztomilé zvieratko – bilby.
Zdobenie veľkonočných vajíčok má prekvapivo dlho tradíciu v krajinách Ďalekého východu. Pre čínsku Veľkú noc sú typické bohato zdobené vajíčka s kvetinami, drakmi a ďalšími typickými motívmi. V civilizáciách po celom svete je vajce symbolom nového života.
Iné krajiny dávajú prednosť čokoládovým vajíčkam, pre veľkonočné sviatky v Brazílii je typické ich vešanie k stropu.
Veľkonočné pokrmy
Slovenská Veľká noc je okrem vajíčok natvrdo v znamení plnky, baránka a mazanca. Veľká noc na Filipínach sa nezaobíde bez sladkej zmesi z lepkavej ryže, ovocia a kokosového mlieka, ktorému sa hovorí binignit.
Izraelčania nedajú dopustiť na pokrm maqluba, ktorý sa skladá z vrstiev ryže, mäsa a zeleniny.
V krajinách, ktoré boli v minulosti kolóniami Veľkej Británie, ako napríklad Kanada alebo Austrália, sa stretnete s tradičným veľkonočným múčnikom hot cross buns.
Veľkonočné zvyky a tradície
Korbáč a polievanie vodou sú typické slovenské „aktivity“ na Veľkonočný pondelok. Veľkonočné sviatky v Kanade sú spojené s veselými veľkonočnými sprievodmi s alegorickými vozidlami, americká Veľká noc sa nezaobíde bez Easter Egg Roll alebo tradičného gúľania veľkonočných vajíčok pred Bielym domom.
V mnohých krajinách so silnou katolíckou vierou majú významné miesto náboženské zvyky a rituály spojené s poslednými dňami Ježiša Krista. Na Filipínach sa tak na Veľký piatok niektorí ľudia šľahajú bičom, nosia tŕňové koruny a niektorí sa dokonca nechávajú „ukrižovať“. V Mexiku zase na Bielu sobotu pália figurínu, ktorá zobrazuje Judáša.
Iná situácia je v krajine vychádzajúceho slnka, kde sviatky jari často pripadnú na dobu, keď kvitnú sakuri. Veľká noc v Japonsku je tak spojená s piknikmi pod týmito nádhernými stromami.
Poďte ďalšie veľkonočné zaujímavosti spoznať na vlastné oči. Ktorú zemou začnete?