Všetko o utorku pred fašiangami. Prečo sa oslavuje a aké sa dodržiavajú v tento deň tradície?

Fašiangový utorok je deň, ktorý bezprostredne predchádza Popolcovej strede, ktorá je začiatkom pôstu. 

Presný dátum fašiangového utorka sa z roka na rok mení. Jedna vec však zostáva rovnaká – je to vždy 47 dní pred Veľkonočnou nedeľou. Nižšie v článku zistíte, prečo tento deň oslavovať a aké tradície a zvyky mu vládnu.

Všetko o fašiangovom utorku 

V slovenčine je tento deň známy aj ako „Maškarný utorok“. V angličtine sa tento deň nazýva „Shrove Tuesday“. Slovo  „shrove“ je odvodené od „shrive“, ktoré je odkazom na spoveď hriechov ako prípravu na pôst. 

Hoci sa tento deň stále považuje za deň sebaspytovania a introspekcie, na mnohých miestach získalo charakter zabávania sa na karnevaloch a v sprievodoch. 

V iných krajinách sa utorok, spojený s následnými fašiangami volá inak. Napríklad v Nemecku sa fašiangy povedia„Fastnacht“, čo znamená „Predvečer pôstu“ a na Islande sa nazýva „Sprengidagur“, čo znamená „Deň praskania“. Vo Francúzsku a niektorých ďalších častiach sveta sa sviatok nazýva „Mardi Gras“, čo pochádza z francúzskeho výrazu, ktorý možno preložiť ako „tučný utorok“.

Ľudia v sprievode Mardi Gras.
zdroj: mardigrasinsidertours.com

Na kedy vychádza fašiangový utorok?

DeňDátumRok
Utorok13. februára2024
Utorok4. marca2025
Utorok17. februára2026
Utorok9. februára2027
Utorok29. februára2028
Utorok13. februára2029

Zvyky a tradície

Dňu vládne jedlo

V mnohých európskych krajinách sa tradične jedia palacinky, pretože sa pripravujú z vajec, cukru a tuku, čo sú ingrediencie, ktoré sa počas pôstu nesmú jesť. Snahou je zjesť všetko, čo by sa mohlo počas pôstnej doby pokaziť.

V Írsku a v mnohých krajinách Commonwealthu je tento deň známy ako „Pancake Day“ alebo „Pancake Tuesday“. Podobne bohaté predveľkonočné pohostenie, zvané „sladké pa̡czki“, je tradičné v Poľsku.

Usporiadajú sa preteky v hádzaní palaciniek

Palacinky sa počas tohto sviatku nielen jedia – ľudia s nimi tiež pretekajú! Palacinkové závody sú zábavnou tradíciou fašiangového utorka. Pri tejto aktivite sa ľudia predháňajú v hádzaní palaciniek na panvici. 

Dnes sa palacinkové preteky často organizujú s cieľom získať peniaze na charitu a pomôcť chudobným.

Ženy súťažiaci vo vyhadzovaní palaciniek.
zdroj: news.sky.com

Zvonia zvony

V mnohých protestantských a rímskokatolíckych kresťanských cirkvách je obľúbeným rituálom fašiangového utorka zvonenie kostolných zvonov. Zvonenie vyzýva veriacich, aby sa vydali na spoveď a začali robiť palacinky.

Niektoré kostoly tiež pália palmy, rozdané pri liturgii na Kvetnú nedeľu v predchádzajúcom roku, aby sa z nich vyrobil popol, ktorý sa bude používať pri bohoslužbách, konaných hneď nasledujúci deň, na Popolcovú stredu.

Premýšľa sa o pôstnych obetiach

Mnoho kresťanov na fašiangový utorok premýšľa a rozhoduje sa o tom, aké pôstne obete budú počas pôstu prinášať. Pri podstupovaní pôstnej obete sa veriaci modlia za silu. Pri modlitbách sa často používa veta, ktorá povzbudzuje spolu kresťanov v ich pôstnych slovách: „Kiež Boh požehná tvoje pôstne obete.“

Konajú sa sprievody

Do ulíc vychádzajú ľudia v maskách aj bez nich a zapájajú sa do sprievodov, ktoré sú sprevádzané pochodovými kapelami a miestnymi spolkami. Masky predstavujú bájne postavy, ale aj postavy politikov, z ktorých si ľudia uťahujú.

Pranostiky na fašiangový utorok

Rovnako, ako sú s Veľkou nocou spojené tradičné veľkonočné pranostiky, aj fašiangový utorok má niekoľko pranostik, ktoré zvestujú, ako bude vyzerať nasledujúci rok.

  • Ak je rybník na fašiangový utorok zamrznutý – čaká nás neúroda po celý rok.
  • Fašiangy plné mrazu – niekto príde k úrazu.
  • Ak bude v utorok fašiangový alebo v stredu vietor alebo víchor,
    vtedy bude celý pôst veterný.
  • Aký je fašiangový utorok, taká bude Veľká noc.
  • Koniec fašiangov jasný – ľan krásny.

História

Tradícia britských kresťanov, ktorí si na fašiangový utorok pochutnávajú na palacinkách, siaha až do 16. storočia. Popri hodovaní sa ľudia v tomto období snažili spytovať svoje svedomie a zbaviť sa všetkých hriechov.

Ælfric z Eynshamu vo svojich „Cirkevných inštitúciách“, z obdobia okolo roku 1000 n. l., uvádza: „V týždni bezprostredne pred pôstnou dobou má každý ísť k svojmu spovedníkovi a vyspovedať sa zo svojich skutkov a spovedník ho má tak usvedčiť, aby potom mohol počuť, čo má robiť.“

Prečo sa oslavujú fašiangy, aká je história sprievodov a fašiangových masiek? Všetky zaujímavosti na jednom mieste.

Fašiangový utorok, tiež známy ako Tučný utorok alebo Palacinkový deň, je posledným dňom pred Popolcovou stredou, ktorá začína 40-dňový pôst pred Veľkou nocou. 

Tento náboženský sviatok sa v mnohých kresťanských krajinách oslavuje účasťou na spovedi a rozhrešení, rituálnym pálením paliem z predošlého svätého týždňa, dokončením vlastnej pôstnej obete a tiež jedením palaciniek a ďalších sladkostí.

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.