Ako sa oslavujú fašiangy v Nemecku? Čo znamená Fastnacht a čo tu môžete zažiť a ochutnať?

Viete si predstaviť, ako prebiehajú oslavy fašiangov v Nemecku? Ak ste si dodnes mysleli, že ide o stále upadajúcu tradíciu, vyrazte do Kolína nad Rýnom a zažijete karneval, ako nikde inde.

Aké sú tradície a zvyky počas sprievodov na Fastnacht alebo Karneval, ako sa správne fašiangy oslavujú v rôznych oblastiach Nemecka, a čo za pochúťky môžete očakávať na fašiangovom stole?

Všetky odpovede nájdete tu! Poďte sa s nami pozrieť na to, ako sa oslavujú fašiangy v Nemecku, ručíme za to, že sa tam čoskoro vyberiete!

Čo znamenajú fašiangy v Nemecku?

Pre nemecky hovoriace krajiny existujú hneď tri názvy na obdobie fašiangov – sú nimi karneval, Fasching a Fastnacht. Nenechajte sa však pomýliť, všetky tri označujú málinko inú slávnosť a odvíja sa to od toho, kde sa tieto fašiangy práve oslavujú.

V okolí Porýnia sa všeobecne používa slovo Karneval – čo je pomerne moderné slovo vychádzajúce z taliančiny a francúzštiny. Avšak slovo Fasching označuje úplne totožnú slávnosť v južnom Nemecku, a tiež v Rakúsku, počuť ho môžete však aj na severe krajiny, či v okolí Berlína.

Slovo Fasching pochádza z 13. storočia a je odvodené z germánskeho slova vaschanc alebo vaschang, v modernej nemčine: Fastenschank = posledná porcia alkoholických nápojov pred pôstom.

V dávnych dobách sa prísne dodržiaval 40-dňový pôst. Ľudia sa zdržiavali pitia alkoholu a konzumácie mäsa, mliečnych výrobkov a vajec. 

Sprievod na nemecké fašiangy, kedy sú muzikanti odetí do pestrofarebných, žltočervených šiat a kráčajú ulicou.
zdroj: franks-travelbox.com

Slovo Fastnacht označuje švábsko-alemanský karneval. Používa sa predovšetkým v oblastiach Bádenska-Württemberska (severné Bavorsko), Hesensku a vo veľkej časti Švajčiarska. Hoci toto slovo vyzerá, akoby pochádzalo z nemeckého výrazu pre „predvečer pôstu“, v skutočnosti vychádza zo staronemeckého slova fasan („byť bláznivý, hlúpy, divoký“).

Lákajú vás fašiangové oslavy v Nemecku? Ak ich nestihnete, aj veľkonočné sviatky sa tu oslavujú skutočne veľkolepo. O tom, aká je Veľká noc v Nemecku vieme všetko!

Kedy sa oslavujú nemecké fašiangy?

Nenechajte sa pomýliť! Nie na troch kráľov, ale už 11.11. o 11:00 sa v nemeckých krajinách oslavuje vstup do piateho ročného obdobia, zvaného tiež často Karnevalsession.

Začína panovnícke obdobie karnevalových princov, ktorí budú vládnuť až do Popolcovej stredy karnevalovému raju. V Kolíne nad Rýnom sa dokonca volí trojica vládcov – sedliak, princ a panna, kedy všetky role bývajú spravidla stvárňované mužmi.

K povinnosti titulovaných sa viaže aj to, že majú spravidla až 400 výstupov za sezónu. Naozajstné karnevalové prípravy sa skutočne rozbehnú až po 6. januári, kedy všetko vrcholí a mestá sa začínajú pripravovať na mohutné slávnosti.

Masky s netypickými výrazmi, pripomínajúce nahnevané bábätká, vo farebných šatách.
zdroj: deutschland-begleiter.de

Hoci je piate ročné obdobie naozaj dlhé, a to o poznanie viac, než u nás, vrcholí rovnako, ako v našich končinách vo februári, šesť dní pred začiatkom katolíckej pôstnej doby. 

Karnevaly a fašiangové sprievody v Nemecku sú oveľa živšie a veselšie, plné tanca a vystúpení. Ulice sa zaplavia maškarami, ktoré sa snažia dobiť mestskú radnicu. Novo prichádzajúcim môže prísť, že je všetko postavené na hlavu. Tak vyzerajú nemecké fašiangy. 

Zvyky a tradície na fašiangy v Nemecku

Zvyky a tradície na fašiangy v Nemecku sú skutočne pestré. Ako už bolo spomenuté, sprievody masiek tomu úplne dominujú a veľkoleposť sprievodu sa nedá poprieť.

Najviac maskovaných vychádza do ulíc na Ružový pondelok. V uliciach sa rozoznie hudba, veselice a všetko je sprevádzané alegorickými vozidlami.

Ľudia sú prezlečení za šašov, žandárov, strašidlá i čarodejnice, nechýba ani symbolika smrti, či zvierat. Známa je tiež parodika prebehnutých udalostí a predovšetkým politikov, ktorí sa v sprievode objavujú v mnohých smiešnych úlohách. 

Büttenrede je potom tradícia sprevádzajúca karneval v Porýní, kde môžete vysloviť veršovaný prejav priamo do davu, a to z pódia, ktoré stvárňuje obyčajný sud. Táto tradícia sa stala v Nemecku natoľko populárna, že z nej vzišlo niekoľko komikov, dnes už je doplnená knižným priemyslom, ktorý spracováva tie najlepšie vyrieknuté diela. 

Každý v tejto oblasti má jeden alebo aj viac kostýmov, ktorý sa vyznačuje jedinečnosťou a musí byť pripravený doslova do každého počasia. Oslavy sú nepretržité a za celé šesťdňové obdobie nesmie žiadny maskovaný vyjsť zo svojej role. Toto poňatie osláv v Porýní sa úplne líši od švábsko-alemanských fašiangov, ktoré sú viac tradičné.

Krásne drevené prepracované masky kráčajú sprievodom vo švábsku-alemansku, majú červenobiele kostýmy.
zdroj: www.oberschwaben-tourismus.de

Kamelle

Táto tradícia je spojená so sladkosťami, ktoré maskované vhadzujú do davu. Keď sa totiž v uliciach celej krajiny vyroja sprievody a alegorické vozidlá, je zvykom, že karnevalové skupiny svojich divákov obdarúvajú cukrovinkami.

Weiberfastnacht

Ženským karnevalom všetko začína a muži sa musia mať na pozore! Ženy sa púšťajú do ulíc v prevleku za čarodejnice a ďalšie strašidlá. Muži v Nemecku sú obvykle na túto tradíciu pripravení a neberú si kravatu vôbec, alebo len starú, pretože akonáhle padnú do pazúrov ženského sprievodu, bude im nekompromisne odstrihnutá. Dotyčný sa môže tešiť iba na to, že dostane, ako kompenzáciu, bozk. 

Rozjavené ženy v ružovom s nožnicami na krku sa chystajú na mužov a chcú im strihať kravaty, zvyk zvaný Weiberfastnacht.
zdroj: www.innsalzach24.de

Jeisterzoch

S blížiacim sa koncom fašiangov nadchádza aj nadvláda temných síl. Farebný a veselý sprievod sa premení na zástup strašidiel, kostlivcov, prehĺtačov ohňa, katov a bubeníkov. Naháňa strach každému prizerajúcemu. 

Narrenruf, alebo bláznivý krik

Každá karnevalová oslava v nemecky hovoriacich krajinách má svoje typické pokriky.

  • V Kolíne nad Rýnom je najčastejším pokrikom: „Kölle Alaaf!“. („Nech žije Kolín!“).
  • Ahoj! (Bavorsko a severné Nemecko)
  • Helau! (Düsseldorf, Mohuč, väčšina Nemecka)
  • Hajo!/Hei-Jo! (Berlín, Heidelberg)
  • Ho Narro! (Konštant)
  • Schelle schelle – schellau! (Allgäu)

Nubbel

Keď je popolcová streda za dverami, nastáva temná chvíľka pre slamenú postavu zvanú Nubbel. Tá býva v procesii, ktorej vládnu osoby prezlečené za mníchov obvinená zo všetkého zlého, čo sa odohralo a následne upálená. Týmto aktom však fašiangová oslava končí, nastáva Popolcová streda a s ňou aj chvíle pre pôst.

Priamo na ulici stojí procesia a chystá sa upáliť slameného panáka zvaného nubbel.
zdroj: www.duda.news

Čo sa pripravuje na nemecké fašiangy na jedenie?

Názov fašiangov, rovnako ako karneval – tj. carni vale, naznačuje, že sa na určité obdobie lúčime s príjmom mäsa.

Preto od stredoveku fašiangy značili príležitosť poriadne si prilepšiť na nadchádzajúce obdobie, naplniť brucho tým najlepším, čo sa dalo doniesť na stôl. Hovoríme predovšetkým o mäsových pochúťkach, akými sú klobásky, jaterničky, georgíny, ovar alebo škvarky. 

Čím vás však v niektorých končinách v Nemecku pohostí? Od názvu sa vám to práve nemusí páčiť, ale nemusíte mať žiadne obavy. Taká lahodná Frochkutteln, inak povedané tiež žabia polievka, nie je nič iné, než polievka z vnútorností. 

Na stoloch v Nemecku rozhodne nechýbajú matjesy, ktoré sú svojou kyslosťou skvelou voľbou na opicu po alkoholových záťahoch.

Rovnako, ako u nás sa veľa pripravuje celý rad druhov pečiva z šiškového cesta, či už plnené marmeládou, alebo len posypané cukrom. Dôvodom je to, že keďže po zabíjačkách zostávalo veľké množstvo tuku, boli vyprážané dezerty žiaduce.

Ďalšie vyprážané šišky, tentoraz v tvare štvorca, sú nachystané pre nemecké fašiangy.
zdroj: billypenn.com

Ak pátrate po tom, čo znamená slovenská oslava fašiangov, máme pre vás podrobného sprievodcu našimi miestnymi zvykmi.

Kam vyraziť do Nemecka za oslavou fašiangov?

Ako vidíte, sprievody a fašiangové oslavy v Nemecku sú, dá sa povedať, oveľa väčšie, než u nás. Na mnohých miestach zažijete živý a veselý karneval, plný masiek a vyčíňania, ktorý budú sprevádzať jarmoky s dobrým jedlom. Pokiaľ chcete nefalšované nemecké fašiangy naozaj zažiť, vyrazte na tieto miesta:

Karneval v Braunschweigu – „Schoduvel“

Braunschweigský karnevalový sprievod sa tradične koná v nedeľu pred Ružovým pondelkom. Začína sa na námestí Europaplatz a prechádza sa centrom mesta. Celkovo sa sprievod bláznov vinie ulicami asi štyri hodiny a „Kamelle“ lietajú do spokojného davu.

S dĺžkou asi piatich kilometrov je sprievod v Braunschweigu najväčším karnevalovým sprievodom v severnom Nemecku.

O zábavu a bujarú zábavu sa stará viac ako 5 000 aktívnych účastníkov v hudobných skupinách a pochodových kapelách a približne 130 alegorických vozidiel.

Rottweil v Bádensku-Württembersku 

Karnevalový sprievod v Rottweile je známy ako Narrensprung, doslova „skok bláznov“. V skutočnosti sa v Rottweile konajú tri veľké sprievody, jeden na Ružový pondelok a dva na fašiangový utorok. Účastníci sprievodu Narrensprung nosia tradičné drevené vyrezávané masky, ktoré sú charakteristické pre švábsko-alemanskú Fastnacht.

Kolín nad Rýnom (Köln)

V Kolíne nad Rýnom sa koná jedna z najznámejších a najväčších nemeckých karnevalových slávností. Kölner Karneval sa v miestnom dialekte nazýva aj Fastelovend („predvečer pôstu“) alebo Kölsche Fasteleer.

Rovnako ako vo väčšine Porýnia je vrcholom Karnevalu veľký sprievod na Ružový pondelok (Rosenmontag), najväčší v celom Nemecku, ktorý sa tiahne v dĺžke šiestich kilometrov. Ak teda túžite po skutočne masívnom karnevalovom opojení, je Kolín nad Rýnom tým správnym tipom na výlet. 

Čo sa dá povedať o nemeckom karnevale, Fastnachte, Faschingu, alebo tiež fašiangoch?

Oslavujú sa skutočne veľkolepo, okrem kilometrových sprievodov maskovaných vás čaká hromada dobrého jedla, zábavný program, tanec aj hudba.

Príchod jari sa tu víta skutočne veľkolepo, ak však po tomto období prichádza spomínané obdobie pôstu, to je skutočne otázka. Vydajte sa osláviť fašiangy v Nemecku, nebudete ľutovať ani jediného dňa!

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.