Fasching v Rakúsku vás vezme medzi nádherné sprievody a ponúkne vám zlaté šišky. Všetko o tom, ako sa oslavujú fašiangy v Rakúsku nájdete tu!

Tiché ulice rakúskych miest a dedín náhle zaplavia zvuky veselej hudby, jasotu, zaplnia sa ľuďmi a za zvuku tradičných nástrojov, zvoncov i zvolávania začína oslava rakúskeho Faschingu.

Zaujíma vás, ako sa v Rakúsku Fasching oslavuje, čo k nemu neodmysliteľne patrí, aké sú tunajšie sprievody, masky, tradície, zvyky i pochúťky, ktoré si pred pôstnym obdobím miestni doprajú?

Poďte sa s nami pozrieť, ako sa oslavujú fašiangy v Rakúsku!

Čo je to rakúsky Fasching?

Slovíčko, ktoré definuje fašiangy v Rakúsku je Fasching. Koná sa pred veľkonočným pôstom, ale môže sa to podľa regiónov aj líšiť. Obvykle sa prípravy na rakúsky Fasching spúšťajú 6. januára na Troch kráľov, ako je bežné aj u nás, vrcholia potom tesne pred Popolcovou stredou. Rovnako, ako v Nemecku, aj tu sa jedná o veľké oslavy plné tradičných akcií a zvykov, medzi ktoré patria najmä sprievody, procesie a maškarné zábavy.

Dve osoby vo farebných šatách a typických drevených maskách sa usmievajú priamo do kamery.
zdroj: pixabay.com

K najlepším miestam, kde môžete zažiť rakúsku fašiangovú sezónu, patrí Salzbursko, Vorarlbersko, Horné Rakúsko (Ebensee, Mattighofen), Tirolsko (Axamer, Thaur), Štajersko (Štajerský Hradec), Korutánsko (Villach) a Burgenland.

Viete, ako sa oslavuje rakúska Veľká noc? Všetko o tradíciách, zvykoch aj to, čo dobré si tu doprajete sme pre vás pripravili v podrobnom sprievodcovi.

Kedy sa oslavujú rakúske fašiangy?

Na oslavu Faschingu organizujú mestá sprievody, bujaré tanečné zábavy a „bláznivé“ akcie, medzi ktoré patrí aj komediálna show. Fasching pochádza zo slova „pôst“, ktoré označuje týždeň predchádzajúci 40-dňovému pôstnemu obdobiu pred Veľkou nocou. 

V stredoveku bol Fasching časom, keď sa prostý ľud mohol vyjadriť a dokonca „ohovárať“ svojich vládcov. Pre znázornenie tejto skutočnosti vytvárali prostí ľudia posmešnú vládu o 11 ľuďoch. Verilo sa, že číslo 11 je „Narrenzahl“ alebo číslo bláznov.

Počas Faschingu vytvárali tieto posmešné vlády satirické predstavenia a vyjadrovali tak svoje postavenie k svojim vládcom. Aby sa uistili, že nebudú potrestaní, obliekali sa ľudia do kostýmov, aby skryli svoju totožnosť. Tieto tradície pretrvávajú dodnes a kostýmy sú stále kľúčovou súčasťou Faschingu.

Pokračuje aj zosmiešňovanie vlády v podobe Faschingsgilde, ktorá organizuje akcie Faschingu s vlastným faschingským princom a princeznou. 

Fašiangové zvyky v Rakúsku

Na Fasching sa prevracalo všetko naruby, predovšetkým spoločenské role a ľudia sa pre túto udalosť skryli do nepriepustných masiek, aby nemohli byť za svoje činenie potrestaní.

Ak si predstavujete rakúske fašiangy, býva zvykom, že naopak od Nemecka, sú menej okázalé a stále zachovávajú staré tradície a zvyky, pozorovať to môžete aj na ručne spracovaných a drevených maskách.

Krapfen

Tradičné fašiangové okrúhle šišky sú plnené marhuľovou marmeládou a ich tradícia sa prelína celým Rakúskom. Šišky sa vyprážali z toho dôvodu, aby sa pred pôstnym obdobím spotrebovali zásoby vajíčok a tiež tuku.

Legenda hovorí, že fašiangová šiška vznikla počas manželskej hádky medzi starou viedenskou dvornou radovou kuchárkou Cäcilie Krapf a jej manželom. Rozzúrená gazdiná hodila po svojom manželovi kus kysnutého cesta, ktorý omylom pristál vo vriacom tuku. Tak sa zrodil Krapfen a vyvinul sa v dnešnej, mnohotvarej a chutnej podobe.

Trommelweibern

Ďalší rakúsky zvyk, známy predovšetkým v oblasti Bad Aussee sa týka mužov, ktorí odetí iba v nočných košeliach prechádzajú na fašiangový pondelok a utorok mestom a bicími nástrojmi zaháňajú zimných démonov. S týmto zvykom je v tejto oblasti spojená aj Flinserlumzug, keď ženy v ľanových šatách rozdávajú deťom sladkosti.

Sprievod mužov odetých do nočných košelí - ženských šiat, majú drevené masky, je ich plné námestie a hrajú na bicie nástroje.
zdroj: austria-forum.org

Karneval vo Vorarlbersku a pálenie iskier

Vo Vorarlbersku sú fašiangové zvyky stále veľmi dôležité. Napríklad vo Feldkirchene sa koná fašiangový sprievod, pri ktorom obvykle až 4000 postáv v pestrých kostýmoch tancuje a spieva v uliciach na uvítanie jari.

Ďalšou fašiangovou tradíciou je pálenie iskier v nedeľu po Popolcovú stredu. Na rôznych miestach Vorarlberska sa zapaľujú pochodne, ktoré vytvárajú jedinečné more svetiel. Podľa legendy sa tým majú zahnať zimní démoni.

Haderový karneval v Hornom Rakúsku

Medzi Gmundenom a Bad Ischlem leží obec Ebensee, ktorá ponúka fantastický výhľad na jazero Traunsee. Obec by ste však mali navštíviť nielen kvôli rozprávkovému výhľadu, ale aj kvôli karnevalu, ktorý sa tu oslavuje obzvlášť hojne.

Jeden fašiangový sprievod nasleduje za druhým a mladí aj starí sa nadšene zapájajú – vrcholom je veľký sprievod na Ružový pondelok. Ľudia sa obliekajú do handier, ktoré sa nosia v nemožných kombináciách, preto sa tomu hovorí „handrový karneval“. 

Nosia aj veľké drevené masky, pod nimi môžu zamaskovať svoj hlas a vyjadriť názory, ktoré by sa v bežných situáciách neodvážili vysloviť. 

Karnevalový utorok v Ebensee patrí deťom. Chodia tu od domu k domu, recitujú riekanku o handrovom pochode a sú odmeňovaní orechmi, pomarančmi a sladkosťami.

Na Popolcovú stredu sa potom fašiangy doslova spália. Tu je symbolom meter vysoká bábika, ktorá je prenesená na breh rieky Traun a zapálená.

Hexen

Stvárnenie čarodejníc, alebo Hexen, je pre rakúsky Fasching úplne typické. Tieto postavy sú prenasledované a musia byť spravidla vyhnané, aby uvoľnili miesto jari. Vyrezávané masky čarodejníc patria k tým najnáročnejším.

Maska hexén. alebo ak čarodejnica nesmie chýbať na žiadnom karnevale. Jedná sa o najprepracovanejšie maškary.
zdroj: events-vorarlberg.at

Čo sa pripravuje na rakúske fašiangy na jedenie?

Zaujíma vás, na čom si pochutnáte v Rakúsku na fašiangy? Najznámejšou pochúťkou sú spomínané „Faschingskrapfen“, šišky plnené marhuľovou marmeládou. Poďme si ich spoločne pripraviť.

Recept na tradičné Faschingskrapfen

Zlatisté vysmažené šišky posypané práškovým cukrom.
zdroj: freepik.com

Ingrediencie:

  • 1 vrecúško sušeného droždia + 1/4 hrnčeka teplého mlieka + 1 lyžička cukru + 10 minút = vzídené droždie
  • 3 1/2 hrnčeka múky
  • 1/2 hrnčeka cukru
  • 1/2 lyžičky soli
  • 1/4 hrnčeka masla – rozpusteného
  • 6 veľkých žĺtkov – rozšľahaných + 2 lyžičky vanilky
  • 1 šálka teplého mlieka

Postup práce:

  • Všetky vyššie uvedené ingrediencie vložíme do elektrického mixéra a šľaháme 10 minút pri strednej rýchlosti.
  • Cesto necháme vykysnúť v rovnakej mise na teplom mieste, prikryté potravinovou fóliou.
  • Keď cesto zdvojnásobí svoj objem, poprepichujeme ho a znova, aspoň 5 min., šľaháme elektrickým mixérom.
  • Necháme cesto znovu vykysnúť, kým sa nezdvojnásobí.
  • Povrch dosku posypeme múkou a nalejeme naň cesto.  Krátko ho prehnetieme a vyvaľkáme do guličky.
  • Cesto necháme asi 10 minút odpočívať prikryté utierkou.
  • Cesto rozvaľkáme do obdĺžnikového tvaru – asi na hrúbku ½ palca.
  • Cesto stále poprašujeme múkou, pretože sa môže lepiť. Je to veľmi krehké cesto, preto s ním zaobchádzajte opatrne.
  • Vykrájajte okrúhle tvary s priemerom 2,5 palca.
  • Nechajte ich vykysnúť – asi 10 až 15 minút, zatiaľ čo sa vo woku alebo na panvici rozohrieva olej.
  • Pre zvláštnu chuť pridajte do oleja 1 kúsok masla.
  • Olej by mal byť v panvici vysoký iba 1 palec. Toto pečivo sa v skutočnosti nesmaží „do hĺbky“, je dôležité, aby sa pri vyprážaní okolo šišiek vytvoril biely prstenec. Olej musí byť na strednej až nízkej teplote, aby sa toto pečivo pripravovalo pomaly a aby sa zabezpečilo, že bude prepečené.
  • Krapfen vložíme do rozpáleného oleja – pomúčenou stranou dole a smažíme ich dozlatista, iba raz ich pri príprave otočíme.
  • Hotové šišky necháme odkvapkať na papierových utierkach.
  • Šišky posypeme práškovým cukrom, prípadne naplníme marhuľovou marmeládou a vychutnáme si ich ešte teplé.

Inak sa rakúska kuchyňa otvára na fašiangy všetkým možnostiam, veľa sa konzumuje mäso, nechýbajú ani tradičné klobásky a predovšetkým pred spomínaným pôstom – priestor je aj pre alkohol, kedy sa koštuje nielen tvrdé, ale aj veľa piva. 

>
Päť pôvabných žien, na čele s jednou, ktorá má ružové vlasy, konzumujú šišky v tvare srdca.
zdroj: www.herold.at

Chystáte sa do Rakúska na fašiangy, alebo skôr na Veľkú noc? Cez sviatky si dajte pozor na otváraciu dobu obchodov v Rakúsku, nech nie ste nemilo prekvapení.

Kam na fašiangy v Rakúsku?

Fašiangové oslavy v Rakúsku sú neuveriteľne bujaré a plné sprievodov a nádherných masiek. Pokiaľ si chcete tunajšiu atmosféru užiť naplno, vyrazte na tie najslávnejšie karnevalové miesta:

Fasching vo Villachu

Villach je známy pre jedny z najväčších osláv Faschingu v Rakúsku. Čaká vás tu mnoho komediálnych predstavení, zábava, stánky, veľa dobrého jedla, čo vyvrcholí ohromným sprievodom masiek. Ale pozor, ani sa nepokúšajte na Fasching doraziť len tak v tričku a džínsoch, kostým mať musíte, a čím bláznivejší bude, tým to bude lepšie. Potom už sa len budete baviť v obliehaní stánkov, tečúceho piva a tanca. A ako vám nasledujúce video naznačí, kričať pri týchto oslavách musíte: „Lei Lei!“

Karneval v Salzburgu

Vedeli ste, že v Salzburgu sídli najstarší fašiangový cech v Rakúsku? Nie je teda divu, že sa tu fašiangy oslavujú so zvláštnym nadšením. Počas veľkého fašiangového sprievodu v Raurise prechádzajú ulicami početné pestrofarebné fašiangové sprievody, a to až do veľkej večernej afterparty.

Fašiangové oslavy vo Viedni

Karneval v hlavnom meste je synonymom pre plesovú sezónu. Môžete sa tu tešiť na vrcholné udalosti, ako je cukrík, Zuckerbäckerball a samozrejme Ples v Opere. Avšak nemusíte sa báť toho, že je Viedeň od klasických zvykov oslobodená. Ak sa rozhodnete vyraziť do ulíc v kostýme, ničoho sa neobávajte a smerujte do štvrtí Währing a Döbling.

Imsterský Schemenlaufen

Raz za štyri roky sa konajú najväčšie fašiangové sprievody v meste Imste. Tanec, ktorý sa na Fasching v Imste predvádza, sa riadi prísnymi pravidlami, z ktorých niektoré sa dodržiavajú už po stáročia a obvykle sa ho zúčastňuje až 900 mužov a chlapcov – áno je to tak, tohto sprievodu sa ženy vôbec nezúčastňujú a muži tu zastanú aj ženské role.

Všeobecne známe karnevalové sprievody v Imste svojou čarovnou predstavou uchvacujú divákov z blízkeho i ďalekého okolia. V roku 2010 dokonca UNESCO vyhlásilo Imstské slávnosti (Imst Schemenlaufen) za kultúrne dedičstvo a zapísalo ich na zoznam.

Hlavnými postavami karnevalu sú Roller a Scheller. Stelesňujú jar (Roller) a zimu (Scheller).

Ak sa teda chcete na tieto oslavy do Rakúska vypraviť, zaistite si svoje miesta v predstihu a vezmite si so sebou kýblik s vodou. Je zvykom, že sprievod je schopný natrieť sadzami kdekoho a po rebríkoch sa šplhajú až do vrchných poschodí domov. /p>

Sami vidíte, že Rakúsko svojou tradíciou dýcha a navyše nie je ďaleko. Ak chcete vedieť, ako sa oslavuje fašiangy v Rakúsku, vyrazte si s celou rodinou na tradičné fašiangy a nechajte sa uniesť jeho strhujúcou atmosférou. V každom kúte zeme prebiehajú rozmanité zvyklosti na privítanie jari, tak si to nenechajte ujsť.

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.