Spoznajte macedónsku Veľkú noc! Náboženské tradície sa tu spájajú s dobrým jedlom a zábavou

Severná Macedónsko je zaujímavou zmesou kultúr a etnických skupín.

To sa premieta aj do oslavy a podoby veľkonočných sviatkov.

Ako a kedy sa tu farbia veľkonočné vajíčka?

Čo prinášajú Macedónci na cintorín?

Ako chutí jogurlitava?

Všetko o tom, ako sa oslavuje Veľká noc v Macedónsku, vám prezradíme v našom článku.

História Veľkej noci v Macedónsku

Územie dnešnej Macedónie bolo počas svojej histórie súčasťou mnohých rôznych štátov, s rôznym náboženstvom, čo malo vplyv aj na podobu osláv Veľkej noci. V období stredoveku boli v rôznych storočiach najmä pod nadvládou Bulharska a Byzantskej ríše, v tej dobe tak posilnil vplyv pravoslávneho náboženstva.

Neskôr časť územia ovládli Srbi, a do krajiny tak prenikol aj katolicizmus. Od 14. storočia až do začiatku storočia 20. bola potom veľká časť územia súčasťou Osmanskej ríše, čo vysvetľuje dodnes početnú skupinu moslimov v Macedónsku.

Macedónske veľkonočné tradície, zvyky a symboly

Väčšina obyvateľov Severného Macedónska sa hlási k pravoslávnemu kresťanstvu. V týždni pred Veľkou nocou dodržiavajú pravoslávni Macedónci niekoľko zvykov, ktoré sú súčasťou symbolickej oslavy Ježišovho vzkriesenia.

Macedónci oslavujú sviatok Cvetnicu alebo Kvetnú nedeľu. Tento sviatok pripadá na nedeľu pred Veľkou nocou a je súčasťou Svätého týždňa. Medzi sviatočné dni patrí Strashen ponedelník (Modrý pondelok), Veliki vtornik (Šedivý utorok), Velika sreda (Škaredá streda), Veliki chetvrtok (Zelený štvrtok), Veliki petok (Veľký piatok), Velika sabota (Biela sobota)).

Veľkonočné vajíčka

Tradičnou súčasťou Veľkej noci v Macedónsku je farbenie vajíčok, a to v skorých ranných hodinách na Zelený štvrtok. Farbu a vajíčka podľa tradície pripravuje najstaršia žena v domácnosti, ktorej pomáhajú ostatné ženy. Prvé tri vajíčka, ktoré sa farbia na červeno, symbolizujú Otca, Syna a Ducha Svätého. Tieto vajíčka sa uložia na polici a uchovávajú sa po celý rok, pretože sa verí, že rodinu ochránia až do budúcich veľkonočných sviatkov.

Ráno na Zelený štvrtok budia rodičia svoje deti tým, že im potrú tváre zafarbenými vajíčkami. Macedónci pri vykonávaní tohto zvyku opakujú slová: „crveno-belo, crveno-belo, crveno-belo“, ktoré znamenajú „červenobiele“ a sú symbolom života a zdravia.

Červené vajíčka v sklenenej mise.
zdroj: myguidemacedonia.com

Povery na Zelený štvrtok

Existuje niekoľko zaujímavých zvykov a povier, ktoré Macedónci na Zelený štvrtok dodržiavajú. Mladé ženy napríklad chodia do kostola a nechávajú tam jedno vajíčko. V noci sa verí, že položenie zrkadla, hrebeňa alebo uteráka pod vankúš spôsobí, že sa žene bude snívať o osobe, ktorá sa stane jej manželom.

Tí, ktorí sa živia poľnohospodárstvom, chodia skoro ráno na svoje pole, niekedy so sebou berú aj dobytok, ale žiadnu prácu nevykonávajú. Okrem toho by malo dieťa položiť doprostred poľa zafarbené vajce. Popoludní sa vajce odnesie späť do domu a tam sa uchováva až do budúcej Veľkej noci.

V kostele sa pravoslávni kresťania zúčastňujú Pričastie, nazývaného tiež Tajomstvo alebo Svätá pocta. Kňaz „pohostí“ veriacich kúskom chleba namočeným vo víne, ktoré symbolizuje večný život.

Raspetie

Veľký piatok sa v macedónčine nazýva nielen Veliki petok, ale aj Raspetie, čo odkazuje na Kristovo ukrižovanie. Tí, ktorí prídu do kostola, sú pohostení chlebom, korením a soľou. Niektorí ľudia sa po celý deň zdržujú jedla. Pred vstupom do kostola musia veriaci zanechať kvet a pri odchode si môžu vziať kvet a priniesť ho domov pre zdravie.

Upratovanie aj polnočná bohoslužba

Na Bielu sobotu sa tradične upratuje dom a pripravuje jedlo na veľkonočnú nedeľu. Rôzne regióny majú svoje vlastné zvyky, napríklad ľudia chodia po dome so sviečkou, ktorá bola zapálená v kostole, alebo domov prinášajú zelenú vetvu zo stromu, perú oblečenie a podobne.

Na Veľkú noc v Macedónsku mnoho ľudí tiež chodí na cintorín, aby sa mŕtvym oznámilo, že prišla Veľká noc, a na hroboch blízkych sa nechávajú vajíčka. O polnoci sa mnoho veriacich vydáva ku kostolu a trikrát obídu kostol dookola za spevu Hristos Voskresa (Kristus vstal z mŕtvych).

Ľudia pred kostolom počas omše na Bielu sobotu.
zdroj: macedoniatimes.news

Veľkonočná nedeľa a hry s veľkonočnými vajcami

Na veľkonočnú nedeľu potom, „rozbíjajú“ Macedónci, rovnako ako mnoho iných kultúr, veľkonočné vajíčka. Hra spočívajúca v súboji veľkonočných vajíčok, ktorá predstavuje prasknutie hrobu pri zmŕtvychvstaní Ježiša Krista, sa tradične hrá pred veľkonočným obedom.

Cieľom hry je rozbiť vajce súpera a nechať oba konce svojho vajca neporušené. Obaja hráči si vyberú vajce, o ktorom si myslia, že má najtvrdšiu škrupinu. Jeden z hráčov drží svoje vajce a zakryje jeho strany tak, aby bol vidieť iba jeden koniec vajca. Druhý hráč potom do neho zhora buchne koncom svojho vajca. Hráč, ktorého vajce praskne, potom otočí svoje vajce na nepopraskaný koniec a víťaz sa pokúsi rozbiť nepopraskaný koniec súperovho vajca.

Ak oba konce hráčovho vajca zostanú neporušené, je hráč vyhlásený za víťaza a hovorí sa, že bude mať po zvyšok roka dobré zdravie. Víťaz potom postupuje do hry proti ostatným hráčom s víťazným vajcom a rozbité vajcia nakoniec hráči olúpu a zjedia.

Aké hry s veľkonočnými vajíčkami sa hrajú v Anglicku? Zistite viac v našom článku o anglických veľkonočných tradíciách.

Ako sa oslavuje macedónska Veľká noc?

Veľká noc v Macedónsku je sviatkom radosti a šťastia, ktoré Macedónci chcú zdieľať so svojimi najbližšími. To sa deje pri sviatočnom veľkonočnom obede na veľkonočnú nedeľu, ktorý je vítaným spestrením po období pôstu.

Ústredná časť veľkonočného stola obvykle zaberá zdobený tanier s veľkonočnými vajíčkami. Prvé vajce si berie hostiteľ, po ňom nasledujú ostatní členovia rodiny. Potom nasleduje „súboj vajíčok“ a ich konzumácia.  

Okrem taniera so zafarbenými vajíčkami zaujíma dôležité miesto na stole tiež „baránok“, ktorý predstavuje Kristovu nevinnosť. Počnúc duseným jahňacím mäsom, cez rôzne druhy pečeného jahňacieho mäsa, je hlavné jedlo doplnené farebným jarným šalátom, ktorého základom sú hlávkový šalát a vajcia, ktoré sú doplnené o ďalšie druhy zeleniny.

Macedónska Veľká noc je spojená aj s ďalšími špecialitami, ako je jogurlitava, ide o tradičný macedónsky pokrm z ryže, mäsa a jogurtu, alebo kukurec alebo veľkonočnú pochúťku z jahňacích čriev.

Na stole samozrejme nemôžu chýbať ani tradičné veľkonočné dezerty, predovšetkým kozinjak, kysnutý múčnik s hrozienkami, ktorý sa podobá našej vianočke.

Typický macedónsky veľkonočný pokrm z jahňacích čriev.
zdroj: moirecepti.mk

Aké miesta v Severnom Macedónsku na Veľkú noc navštíviť?

Veľká noc v Macedónsku predstavuje okrem letných mesiacov jednu z príležitostí, kedy túto nie príliš známu krajinu navštíviť.

  • Skopje – jednou z destinácií, ktorú nemožno vynechať, je hlavné mesto Macedónska. V období Veľkej noci celé mesto krásne jarne kvitne a koná sa tu množstvo veľkonočných akcií, kde môžete nasať atmosféru pravej macedónskej Veľkej noci.

  • Ohrid –  krásne historické mesto na brehu rovnomenného jazera je známe obrovským počtom kostolov, ktoré sa v ňom nachádzajú. Kostol sv. Jána v Kaneo je považovaný za najikonickejšie miesto v Macedónsku.

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.