Ako sa oslavuje Veľká noc v Rakúsku? Je plná farbených vajíčok, hudby, tradícií aj dobrého jedla!

Rakúsko, ako náš západný sused, nás s množstvom veľkonočných tradícií a zvykov hravo strčí do vrecka.

Len málokedy stretnete mesto alebo dedinu, ktorá by nebola odetá do osláv sviatkov jari. 

Naprieč celou krajinou sa konajú jarmoky a kultúrne festivaly, zdobia sa vajíčka a deti sa už tešia na svojho veľkonočného zajačika.

Ak vás zaujíma gastronómia, tak tá sa svojou ponukou blíži tej našej.

Chcete sa dozvedieť všetko o rakúskej Veľkej noci? To ste tu správne!

Kedy sa oslavuje Veľká noc v Rakúsku?

Veľká noc v Rakúsku patrí k najuznávanejším sviatkom, pretože väčšina miestnych je kresťansky založená. Toto obdobie, ktoré so sebou prináša aj jar, je v Rakúsku plné udalostí a zaujímavých zvykov, ľudia sa schádzajú a mestá i dediny ožívajú. Koná sa tiež celý rad slávností a jarmokov. 

Ak ste si vybrali, že strávite tohtoročnú Veľkú noc v Rakúsku, nemohli ste si zvoliť lepšiu krajinu, kde by tieto sviatky oslavovali tak pompézne.

Ako každé veľkonočné obdobie, aj v Rakúsku všetko začína na kvetnú nedeľu, čiže Karwoche. V tú sa vijú vence z vŕbového prútia, kvetov a listov, ktoré sa nosia do kostola, ako pamiatka príchodu Ježiša do Jeruzalema. Týmto vencom sa hovorí Palmbuschen a umiestňujú sa pred domami alebo na pole, chrániť potom majú rodinu aj úrodu pred chorobou a búrkami. 

Deti na alpských svahoch držia typické palmbuschen.
zdroj: press.austria.info

Ak máte deti, je Rakúsko domovom mytologického zajačika, ktorý schováva vajíčka. Nájdete ho tu na každom kroku, rovnako, ako množstvo pochutín a dobrého jedla.

Veľkonočný piatok nie je štátnym sviatkom ako v mnohých iných krajinách sveta. Iba Veľkonočný pondelok je náboženským štátnym sviatkom a všetko je preto zatvorené.

Ako je to v Rakúsku s veľkonočným vajíčkom?

Veľkolepé! Zdobené vajíčka sa tu tešia ohromnej tradícii. Keď sa prejdete slávnymi viedenskými veľkonočnými trhmi, pokocháte sa pohľadom na plné koše tohto veľkonočného zázraku. Sami si nebudete môcť vybrať, ktoré sa vám páčia viac.

Veľkonočné kraslice na rakúskych jarmokoch.
zdroj: freewalkingtoursalzburg.com

V domácnostiach je stále zvykom si farbiť vlastné veľkonočné vajíčka, aj keď sa dajú kúpiť v každom supermarkete.

Osterbaum

Nielen Vianoce sú výsadou stromu, v Rakúsku na Veľkú noc ním znova rozkvitá každá domácnosť, predajňa, každý nevyužitý kút. Vyskúšajte si túto dekoráciu pre tento rok tiež, sklamaní nebudete. Jedná sa o prútiky, obvykle vŕbové, ktoré sú vo váze, husto nazdobené veľkonočnými vajíčkami. Radosť pozerať!

Rakúsky osterbaum, vŕbové vetvy, zdobené kraslicami.
zdroj: www.rosareisen.at

Eiersuchen a Eierpecken

V prvom prípade ide o hľadanie, v druhej o búchanie. Oba názvy pod sebou ukrývajú typické rakúske veľkonočné tradície. 

Eiersuchen je hľadanie vajíčok, ktoré schoval veľkonočný zajačik. Obľúbená detská hra, pri ktorej nachádzajú nielen nádherne maľované vajíčka, ale aj množstvo sladkostí.

Eierpecken je tiež hra. Dvaja protivníci uchopia každý jedno vajce a potom sa „stretnú vajciami“ tak, že o seba buchnú ich koncami. Zmyslom tejto hry je rozbiť súperovo vajce, zatiaľ čo to vaše musí zostať úplne nepoškodené. Jedine tak je možné uznať víťazstvo.

Ako oslavuje Veľká noc v krajine, kde sa mieša kultúra nemecká, rakúska, ale aj švajčiarska? Krásna lichtenštejnská Veľká noc je predovšetkým v znamení dobrého jedla!

Veľkonočné tradície a zvyky v Rakúsku

Zrejme vás neprekvapí, že krajina, kde sa oslavuje Veľká noc tak majestátne má množstvo tradícií a zvykov, ktoré sa líšia región od regiónu, napriek tomu predstavujú zaujímavý zážitok pre pozorovateľov i nadšených turistov.

Olivová hora a spomienka na umučenie Krista

Každoročne sa na Zelený štvrtok a Veľký piatok koná v Großarle chrámová spomienka na Olivovú horu a umučenie Krista. Jedinečná udalosť, ktorej korene siahajú až do stredoveku. Od štvrtkovej ôsmej hodiny večernej do piatkovej štvrtej hodiny rannej spievajú tunajší poľnohospodári každú hodinu staré pašiové melódie. Nasledujúci deň prichádza na rad spevácke vystúpenie mešťanov. Piesne hovoria o udalostiach Ježišovho ukrižovania a radujú sa zo zmŕtvychvstania.

Tradičný veľkonočný betlehem v Salzburgu

Vianočné betlehémy sú v celom Rakúsku bežné, ale Salzbursko má aj svoj veľkonočný betlehem. Miesto narodenia Ježiša Krista ukazuje jeho krížovú cestu. 

Kreuz hoaz’n alebo zapaľovanie kríža

Kým v mnohých rakúskych spolkových krajinách sú veľkonočné ohne bežné, v Eibiswalde sa zapaľujú obrovské kríže vysoké až 20 metrov.

Liebstattsonntag

Na štvrtú pôstnu nedeľu dávajú obyvateľov Gmundenu svojim lepším polovičkám a blízkym perníkové srdcia, z ktorých každé je ozdobené citátom. Táto tradícia pochádza od bratstva božieho tela, ktoré po prvýkrát rozdávalo srdce chudobným. 

Deti si dávajú pusu a držia veľké perníkové srdce.
zdroj: www.khs.info

Baraní sprievod vo Virgen

Prvú sobotu po Veľkej noci sa z Virgenu do Obermauernu vo Východnom Tirolsku vydáva sprievod baranov ozdobený kvetmi a farebnými stuhami, za ktorým sa tiahne veľký dav ľudí. Sprievod vedie do pútnického kostola Maria Schnee, kde zvieratá trikrát obchádzajú okolo oltára a po bohoslužbe sa o ne koná aukcia, pričom výťažok je určený pre kostol. 

Veľkonočné spievanie

Mestočko Marz je preslávené svojimi nočnými veľkonočnými spevmi. Po omši na zmŕtvychvstanie Pána na sviatočnú sobotu navštevuje zbor miestnych obyvateľov a spieva u nich doma. Na oplátku dostávajú ako poďakovanie klobásy a pivo. Nezriedka chodia celú noc od domu k domu. 

Godnküpfi – deň krstných otcov

Okolo Veľkej noci oslavuje v regióne Mostviertel deň krstných otcov. V tento deň navštevujú krstní rodičia (v miestnom žargóne nazývaní „Godn“) svoje krstné deti a prinášajú im „Godnküpfi“, sladkú pochúťku z jemného kysnutého cesta v tvare rožku. Godnküpfi následne patrí k chodom na Veľkonočnú nedeľu.

Klasický dezert godnküpfi.
zdroj: sugarandrose.com

Na prechádzku do zelene

Na základe biblickej cesty Ježišových učeníkov do Emauz sa miestni obyvatelia v regióne Weinviertel vydávajú počas Veľkonočnej nedele na jarnú prechádzku. Obľúbeným zvykom je zastaviť sa v jednej z mnohých vinární na výdatné občerstvenie a uvítanie nového ročného obdobia.

Aká je tradičná rakúska veľkonočná kuchyňa?

Čo dobré sa nachádza na sviatočnom rakúskom stole? Myslíte, že sa ich menu podobá tomu nášmu? Áno, je to tak. Rakúska Veľká noc je v znamení jarnej polievky, údeného s kapustou aj pečeného baránka. 

Polievka z medvedieho cesnaku je typické predjedlo, ktoré rozžiari veľkonočný stôl svojou jasne zelenou farbou. Všetkým zberateľom tejto lahôdky je jasná typická zámena s prudko jedovatou konvalinkou, preto pokiaľ aj vy budete chcieť túto polievku pripraviť, vezmite so sebou na zber fundovaného sprievodcu. Pre všetkých, ktorí nemajú cesnak pre jeho chuť a vôňu radi sa pripravuje alternatíva – špenátová polievka. 

Rakúske údené na Veľkú noc.
zdroj: treehouse.co

Hlavný chod pozostáva z veľkonočnej šunky alebo údeného, ​​v Rakúsku sa často podáva s kyslou kapustou, ktorá sa tu teší obľube. Údené či šunka sa tu raritne varí v rovnakom hrnci, ako kapusta, aby po ňom dostali chuť. Ako príloha sa volia zemiaky.

Dezert verne spoznáte, pretože ak sa v Rakúsku povie pečené jahňacie, možno to pochopiť aj ako klasický dezert, teda koláč pripravovaný aj v našich končinách. 

Veľkonočný baránok s bielou polevou.
zdroj: www.thekitchn.com

Ak už ste v Rakúsku, odskočte si aj k ich susedom a pozrite sa, čo sprevádza nemeckú Veľkú noc.

Kam sa v Rakúsku na Veľkú noc pozrieť?

Nie je lepšia destinácia, kde stráviť Veľkú noc. Ak totiž sviatky pripadajú na marec, je to úžasná príležitosť dopriať si na alpských svahoch aj jarné lyžovanie, naopak Veľká noc v apríli je ideálna pre prechádzky mestom, návštevu trhov a spoznávanie tunajšej kultúry. 

Veľká noc v Tirolsku – Innsbruck

Miesto, kde sa koná Tirolský veľkonočný festival nesmiete v žiadnom prípade minúť. Čakajú vás nádherné trhy s doposiaľ nepoznaným sortimentom, remeselná výroba aj nádherná atmosféra. Festival so sebou prináša veľké množstvo umeleckého vyžitia, ktoré sa nesie v duchu starej doby, až po modernú. 

Rodina nakupuje na veľkonočnom jarmoku v Innsbrucku.
zdroj: www.innsbruck.info

V okruhu Innsbrucku sa nachádza 9 lyžiarskych stredísk, ktoré vás pozývajú na svoju návštevu. 300 kilometrov zjazdoviek vás uchváti svojou atmosférou, takže ak sa už po trhoch budete potrebovať rozhýbať, stačí len vyraziť do okolia. 

Veľkonočná hudba vo Viedni

Ak si potrpíte na poriadnu dávku umenia, smelo sa vypravte do veľmi ľahko dostupnej Viedne. Okrem nádherného historického mesta vás čaká veľký výber koncertov klasickej hudby. A Viedeň, ako centrála tohto umenia, ponúkne to najlepšie, čo môžete v srdci Európy počuť. 

Veľkonočné trhy v Salzburgu

Ak už ste sa rozhodli pre cestovanie po Rakúsku, rozhodne nesmiete minúť ani Salzburg. Najväčší veľkonočný trh sa tu koná v skanzene za mestom Grossgmain. Môžete si tu vyskúšať zdobenie vajíčok, viazanie kytíc z vŕbového prútia a naplniť svoj veľkonočný košík čerstvými produktmi a domácimi pochúťkami z miestnych fariem.

Skanzen za Salzburgom a veľkonočná atmosféra.
zdroj: www.ebners-waldhof.at

Salzburské veľkonočné slávnosti trvajú 10 dní od soboty cez Kvetnú nedeľu do Veľkonočného pondelka. Počas tejto doby sa milovníci hudby môžu tešiť na kvalitnú operu, orchestrálne a zborové koncerty a komornú hudbu.

Rakúska Veľká noc je viditeľnou a dych vyrážajúcou poctou tomuto sviatku. Oslavy sú mohutné a všadeprítomné, mestá vyzdobené a v ľuďoch prúdi s jarou dobrá nálada. Rakúsko je centrom dobrého jedla, kultúry a na svoje si tu prídu milovníci športu aj kultúry. Ak chcete tento rok navštíviť zaujímavú krajinu, teraz už viete, ako Veľká noc v Rakúsku oslavuje, preto sa sem môžete smelo vydať a popriať miestnym: Frohe Ostern! 

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.