Ako sa oslavuje Veľká noc vo Vatikáne? Odpoveď je úplne jednoduchá – všadeprítomne.
Máte obavu, že ak sa rozhodnete pre jarný výlet, nedostanete sa cez davy k pamiatkam a zaujímavým udalostiam?
A čo si dáte v Ríme počas Veľkej noci dobrého?
To všetko a oveľa viac vám priblížia sviatky jari vo Vatikáne, sídle pápeža.
Ako sa oslavuje Veľká noc vo Vatikáne?
Nie je potrebné zdôrazňovať, že ak sa povie centrum kresťanstva, každému sa vybaví Vatikán. Sídlo pápeža, kde každoročne prebieha množstvo svätení, omší a zúčastňujú sa ich masy veriacich. Dnes si predstavíme, čo má sviatosť vo Vatikáne na programe a ako všetko prebieha.
Na Zelený štvrtok prebieha svätá omša za účasti patriarchov, kardinálov, arcibiskupov, biskupov a kňazov nachádzajúcich sa v Ríme. Súčasťou tejto bohoslužby je obvykle umývanie nôh.
Na Veľký piatok prebieha obrad umučenia Pána. Večer okolo Kolosea prebehne raritná krížová cesta. Tomuto obradu predsedá pápež v aréne, kde bolo mnoho starovekých kresťanov „predhodených levom“. Koloseum bolo v roku 1749 vysvätené ako kostol, aby sa pripomenulo toto skoré prenasledovanie kresťanov a zastavilo drancovanie stavebného materiálu stavby.
Na Bielu sobotu sa pápež vracia k oltárnej stolici vo vatikánskej bazilike na vigíliu Svätej noci.
V nedeľu prebieha na námestí svätého Petra najväčšie zhromaždenie, ktorému predsedá pápež František a na konci ktorého prednesie z lodžie baziliky požehnanie Urbi et Orbi. Kvetná nedeľa je tiež dňom, kedy sa koná Svetový deň mládeže.

Aj v Taliansku sa všeobecne uznáva za štátny sviatok veľkonočná nedeľa a pondelok, v tieto dni môžu byť niektoré podniky, vrátane obchodov alebo bánk, zatvorené.
Omše v bazilike svätého Petra
Táto udalosť, ktorá prebieha na najposvätnejšom mieste kresťanstva, láka každoročne tisíce ľudí. Je však dobré zvážiť, či tu putujete za krásou a slávnosťou pamiatok, malieb a sôch v bazilike ukrytých alebo za svätou púťou, ktorú týmto miestom zavŕšite. V prvom prípade totiž môžete byť nemilo prekvapení množstvom ľudí a oneskorenie z čakania vám môžu zážitok pokaziť, navyše nie všetko je v tento čas verejnosti dostupné. Ak idete len po pamiatkach, radšej sa Veľkej noci vyhnite.
Účasť na omši v bazilike svätého Petra je obvykle prístupná všetkým a úplne zadarmo. Prebieha tu každý deň a jedinou prekážkou, ako sa dostať dovnútra, je vystáť si pomerne dlhý rad. Všeobecne sa odporúča prísť prinajmenšom skôr o dve hodiny a získať tak na omši zaujímavé miesto. Omše sa konajú až päťkrát denne naprieč celou bazilikou. Najznámejšie miesta, kde sa jej môžete zúčastniť sú oltár svätého Jozefa (ľavý transept), oltár Petrovho stolca (apsida) a kaplnka Najsvätejšej sviatosti (vpravo, pred transeptom).

Ak sa chcete na Veľkú noc vo Vatikáne spovedať, je tu aj táto možnosť, požiadajte obsluhu pri vchode, aby vás nasmerovala tam, kde sa budete môcť spovedať vo svojom jazyku.
Čo sa týka Veľkej noci, sú v bazilike určité obmedzenia, kedy je uzavretá. Je vhodné si overiť, či ste sa nerozhodli pre návštevu počas jednej z omší, ktorá nie je verejnosti prístupná, tu je zoznam:
- Na Kvetnú nedeľu sa koná pápežská omša o 9.30 hod. Návštevu baziliky si teda naplánujte niekedy popoludní.
- Na Zelený štvrtok je pápežská omša o 9.30 hod. Návštevu baziliky by ste si teda mali naplánovať niekedy popoludní.
- Na Veľký piatok sa koná pápežská omša o 17. hodine, takže samotná bazilika sa v tento deň uzavrie skôr ako obvykle.
- Na Bielu sobotu sa bohoslužba koná večer, takže bazilika bude otvorená normálne.
- Veľkonočná nedeľa, veľkonočná omša sa bude konať na Svätopeterskom námestí o 10. hodine. Po nej bude na poludnie nasledovať pápežov príhovor k zástupom Urbi et Orbi. Baziliku teda budete môcť navštíviť až okolo 13. hodiny.
- Na Veľkonočný pondelok bude pápež slúžiť omšu na poludnie, takže návštevu baziliky by ste si mali naplánovať niekedy po pol druhej popoludní.
Krásna zelená krajina plná malinkých ovečiek, aj tak by sa dalo popísať Írsko. Akáje však pravá írska Veľká noc a jej tradície a zvyky?
Objevte podobné tipy
Vatikánske veľkonočné tradície
Medzi sobotou (Sabato Santo) a Veľkonočnou nedeľou je v Ríme najslávnostnejším okamihom roka „veglia pasquale“ na námestí svätého Petra, ktoré sa o polnoci mení na oslavu Kristovho vzkriesenia a víťazstvo svetla nad tmou.

Ústredným bodom tejto udalosti je Lucernario, zapálenie veľkonočnej sviece alebo „cero pasquale“, kedy veriaci čakajú na príchod polnoci.
Čo jesť v Ríme počas Veľkej noci?
Pripravuje sa tu celý rad zaujímavých pokrmov, všeobecne sú spojené s jahňacím mäsom, ktoré symbolizuje kresťanskú Veľkú noc. Taliansko je však centrom gastronómie, kde si milovník dobrého jedla vždy príde na svoje. Pokiaľ však chcete ochutnať niečo tradičné, tu prinášame prehľad.
Veľkonočné raňajky
Toto jedlo patrí medzi tradíciu, ktorá sa uznáva u všetkých veriacich. Bohaté spoločenské raňajky obvykle zahŕňa šunku, vajcia na tvrdo a chlieb. Aj tu je vajce považované za symbol znovuzrodenia, preto sa jeho konzumácia takto dostala na rodinné stoly.
V Ríme sa na obed na Veľkonočnú nedeľu obvykle podáva jahňacie mäso a rímske artičoky. Jahňacie mäso je obľúbeným veľkonočným pokrmom v celom Taliansku. Často sa na stole tiež objavujú vyprážané ančovičky alebo zelené fazuľky. Ako dezert je typický koláč, ktorý je v receptúre podobný panettone, ale má tvar holubice – kríža, zvaný colomba.

Ak vám v zozname stále chýbali tie toľko milované veľkonočné vajíčka, pri oslavách Veľkej noci v Taliansku sú populárne čokoládové vajcia pre deti, často veľké a v nich ukryté ďalšie sladké prekvapenia.
Čo si dopraje sám pápež František?
Vyznávači kresťanstva sú predurčení na skromnosť v jedle. Hoci to u mnohých predchodcov terajšieho pápeža Františka bolo inak, tento vyznáva striedmosť a jednoduchosť. Reštaurácie navštevuje len veľmi zriedka a medzi jeho obvyklé chody patria veľmi strohé a nenáročné pokrmy. Na čo si však František potrpí sú raňajky a tzv. membrillo. Membrillo je želatína, ktorá sa vyrába z dúľ a je typickým pokrmom pre Argentínu, kde František vyrastal.

Pápež miluje víno, čo patrí k jeho poslaniu, ale ak by ste chceli uhádnuť jeho najobľúbenejšie jedlo, je to pizza. Svoju lásku k tomuto pokrmu vyjadril v otvorenom rozhovore, kde povedal, že je jeho snom, vyjsť do ulíc bez toho, aby ho niekto spoznal a zájsť si do pizzérie.
Ak sa pýtate, ako vyzerá pravá talianska Veľká noc, je načase to všetko zistiť ešte predtým, než naplánujete svoju cestu do Vatikánu.
Veľkonočný Vatikán, čo navštíviť?
Ako už bolo spomenuté, Veľká noc vo Vatikáne môže znamenať obrovské množstvo ľudí, ktorí sa budú na námestiach schádzať a vzdávať hold najväčšiemu kresťanskému sviatku v roku. Môže sa stať, že baziliky (vrátane Sixtínskej kaplnky) budú uzavreté a vy sa nedostanete na ich návštevu. Preto dôsledne plánujte, než sem vyrazíte. Teraz niekoľko tipov, ako tu stráviť krásny čas.
Navštívte vatikánske záhrady
Vatikánske záhrady sú rozľahlý a krásny park vo Vatikáne, ktorý sa nachádza za bazilikou svätého Petra na svahoch hory Vaticanus. Sú prístupné iba so sprievodcom a na jar sú nádherné. Môžete tu obdivovať časti v talianskom, anglickom a francúzskom štýle, kvety i pápežove obľúbené modlitebné zákutia. Tiež sa vám tu naskytne úžasný a neobvyklý výhľad na kopulu svätého Petra.

Pantheon na zelený štvrtok
Na Zelený štvrtok sa do Pantheonu z jeho slávneho okulusu (otvoru v strope) znáša spŕška okvetných lístkov ruží. Je to súčasť náboženských osláv, teda možno predpokladať, že o udalosť bude obrovský záujem. Je to však nádherný pohľad, ktorý by nemal nikoho minúť. Vyrazte už skoro ráno, nech máte ten najlepší výhľad!
Od Kolosea po rímske fórum a Palatino
Tento súbor starovekých stavieb vás na jar očarí svojou atmosférou. Ani jednu nesmiete pri návšteve jarného Vatikánu vynechať, pretože Koloseum je tiež súčasťou veľkých osláv, ktoré stoja za to navštíviť.
Ak vás však davy unavia a vy sa budete chcieť nechať unášať dávnovekom, vonkajšie archeologické areály Fóra a Palatina sú na jar zdobené kvetmi aj zelenými stromami. Takýto zážitok si v inej ročnej dobe neužijete.
Ak stále neviete, kam vyraziť na Veľkú noc na výlet, prinášame niekoľko užitočných odporúčaní!
A tak sme oslávili Veľkú noc vo Vatikáne a zistili, že ak je niekde stredisko tohto sviatku a viery, je to práve v tomto mieste. Do Talianska by nemalo byť nikdy škoda vycestovať, pokiaľ svoju púť spojíte aj s tou kresťanskou, dosť možno si priveziete pokoj a mier na dušu, ktorý vám požehná sám pápež František.