Objavte švajčiarsku Veľkú noc! Je plná čokolády aj zaujímavých hier

Švajčiarsko je domovom mnohých tradícií súvisiacich s veľkonočnými sviatkami.

Čo všetko sa na Veľkú noc vyrába zo slávnej švajčiarskej čokolády?

Ako sa hrá Zwanzgerle?

Kto nosí deťom sladkosti?

Ako chutí osterfladen?

Všetko o tom, ako sa oslavuje Veľká noc vo Švajčiarsku, vám prezradíme v našom článku.

História Veľkej noci vo Švajčiarsku

Veľká noc vo Švajčiarsku je v mnohom podobná veľkonočným sviatkom v Nemecku a Rakúsku. Jedna historická tradícia sa ale podobá skôr tradíciám španielskym. Ide o zvláštny nástroj, ktorému sa hovorí chlefele a ktorý v mnohom pripomína španielske kastanety.

Zjednodušene povedané ide o dve malé drevené dosky, na jednej strane vyrezané tak, aby sa dali zavesiť na obe strany prostredníka. Keď sa s nimi trasie, vydávajú rytmický zvuk, ktorý možno počuť od Popolcovej stredy do Veľkého piatku.

Druhé možné vysvetlenie pôvodu tohto nástroja patrí do stredoveku, keď sa ním museli „ohlasovať“ malomocní ľudia.

Švajčiarsky veľkonočný hudobný nástroj.
zdroj: schwyzkultur.ch

Švajčiarske veľkonočné tradície, zvyky a symboly

Veľká noc vo Švajčiarsku je všeobecne príležitosťou na oslavu jari a strávenie príjemných chvíľ s rodinou a priateľmi. Najbežnejšou švajčiarskou tradíciou je, že veľkonočné vajíčka prináša kukučka. V každej časti krajiny sú tak nevyhnutné tri zásadné veľkonočné dekorácie – vajíčka, kukučka a košíky. Švajčiarsko je však mimoriadne zaujímavé tým, že každý kantón má tiež aspoň jednu špecifickú tradíciu.

Veľkonočné vajíčka

Zdobenie vajíčok je jednou z najbežnejších švajčiarskych veľkonočných tradícií. Tradičný spôsob spočíval v používaní cibuľových šupiek na farbenie vajec a otláčanie rozmanitých kvetov a listov, ktoré vytvárajú vzory, ktoré mali predstavovať príchod jari.

Hry s veľkonočnými vajíčkami

S farebnými vajíčkami uvarenými natvrdo sa vo Švajčiarsku tiež hrajú rôzne veľkonočné hry. Najznámejšia je Eiertütschen,  ktorej cieľom je rozbiť vajíčko druhej osoby tým, že ho rozbijete svojim vajíčkom bez toho, aby ste to svoje poškodili. Túto aktivitu je možné vykonávať doma s ostatnými členmi rodiny. Vo väčších mestách, napríklad v hlavnom meste Švajčiarska Berne, organizujú na Veľkonočnú nedeľu veľkú súťaž v rozbíjaní vajec.

Ďalšia hra sa nazýva Zwanzgerle. Na Veľkonočný pondelok deti so svojimi ozdobenými veľkonočnými vajíčkami vyzvú dospelých, aby rozbili ich veľkonočné vajíčko tým, že do neho hodia päťdesiatcentovú mincu. Ak minca vajce rozbije a uviazne na ňom, získa vajce dospelý, ale pokiaľ sa mu to nepodarí, nárokuje si päťdesiatcentovú mincu dieťa.

Hľadanie veľkonočných vajíčok

Ďalšou známou tradíciou, ktorá Veľkú noc vo Švajčiarsku charakterizuje, je hon na veľkonočné vajíčka. Táto tradícia zahŕňa rodičov, ktorí na veľkonočnú nedeľu ráno schovávajú po celom dome a záhrade rôzne druhy sladkostí, predovšetkým čokoládové vajíčka a zajačiky, aby až sa deti prebudia, bolo všetko pripravené na „lovenie“ veľkonočných dobrôt.

Vajíčka a ďalšie sladkosti deti zbierajú do košíčkov. Mimochodom švajčiarske deti veria, že vajíčka im poschovávala veľkonočná kukučka, nie zajačik.

Veľkonočné súťaže

Na Veľkonočný pondelok sa na jazere Greifensee neďaleko Zürichu koná špeciálna veľkonočná akcia. Zatiaľ čo návštevníci si užívajú rozmanité pokrmy, ktoré tu môžu ochutnať, skupina odvážlivcov sa ponorí do vody a pláva v chladnej alpskej vode k plošine. Tu musia získať svoje veľkonočné vajíčko a doplávať s ním späť na breh.

Veľkonočné vázy

Rovnako ako my dávame často na Veľkú noc do vázy bahniatka či vetvičky brezy a zlatého dažďa, robia tak aj vo Švajčiarsku. Rozdiel spočíva v tom, že Švajčiari následne vetvičky vo váze zdobia, obvykle veľkonočnými vajíčkami. Táto tradícia sa nazýva Osterbaumli.

Švajčiarske veľkonočné vetvičky.
zdroj: rosareinsen.at.

Plačúce ženy

Neobvyklá a jedinečná veľkonočná tradícia sa odohráva na Veľký piatok v mestečku Romont v kantóne Fribourg. Táto náboženská udalosť sa koná po začatí piatkovej omše a čítaní pašijí. Pri zmienke o krížovej ceste vychádza z kostola asi dvadsať miestnych žien oblečených celých v čiernom v sprievode muža s kapucňou, ktorý drží veľký kríž, a ďalšie plačúce ženy symbolizujú Pannu Máriu. Plačúce ženy nesú na červených vankúšoch niekoľko predmetov symbolizujúcich Kristovo umučenie, ako je tŕňová koruna, kladivo, klince a tiež biele plátno s údajnou Kristovou tvárou, ktorá je na ňom vytlačená.

Sprievod čierno odetých žien.
zdroj: aleteia.org

Veľkonočné studne

Ďalšia zaujímavá veľkonočná tradícia sa odohráva v meste Nyon v kantóne Vaud. Miestni obyvatelia organizujú honbu za pokladom, pri ktorej sú mestské studne veľkonočne vyzdobené a je na nich napísaná indícia alebo časť slova. Cieľom je obísť všetky studne v meste a zostaviť tajničku.

Zdobené veľkonočné studne vo Švajčiarsku.
zdroj: livinginnyon.com

Ako sa oslavuje švajčiarska Veľká noc?

Cez veľkonočnú nedeľu sa švajčiarske rodiny tradične schádzajú k spoločnému jedlu, ktoré má podobu brunchu. Jednou z jeho nenahraditeľných súčastí je osterfladen alebo veľkonočný koláč. Táto špecialita sa údajne zrodila v Bazileji a pôvodne bola vytvorená na požehnanie kňazom počas nedeľnej omše. Podľa historikov prvé zmienky o tomto múčniku pochádzajú už z 10. storočia. Ide o krehký koláč, ktorého dôležitou súčasťou je náplň z ryže alebo krupice.

Dnes je v ponuke mnoho variantov, posypaných sultánkami, kandizovaným ovocím alebo čokoládovými lupienkami, aj keď najklasickejšie verzie zostávajú tie s krupicou alebo ryžou. Ďalšou pochúťkou je zopf čiže veľkonočný vrkoč, ktorý sa v mnohých podobá našej vianočke. Pre deti sa vyrábajú z rovnakého kysnutého cesta tiež Zopfhasen, veľkonoční zajačikovia.

Okrem osterfladen a zopf sa počas veľkonočného brunchu podáva aj najrôznejšie pečivo, syry a údeniny.

Švajčiarsky veľkonočný koláč.
zdroj: helvetiakitchen.com

Aké miesta vo Švajčiarsku na Veľkú noc navštíviť?

Veľká noc vo Švajčiarsku je v mnohých mestách spojená aj s tradičnými veľkonočnými trhmi, pričom niektoré sa konajú už neuveriteľných osemsto rokov. Najviac ľudí mieri do veľkých miest, ako je Zürich, Bern, Ženeva či Lucern. Kam ešte sa oplatí vyraziť?

  • Kilchberg  – toto mesto neďaleko Bernu je známe predovšetkým tým, že sa v ňom nachádza Lindt Home of Chocolate alebo čokoládové múzeum firmy Lindt, v ktorom môžete obdivovať najväčšiu čokoládovú fontánu na svete. Môžete tu tiež vidieť, ako sa vyrábajú obľúbení zlatí čokoládoví zajačikovia či najrôznejšie druhy čokoládových vajíčok.
  • Bremgarten –  v tomto mestečku neďaleko Zürichu sa každý rok koná veľkolepý veľkonočný trh s niekoľkými stovkami stánkov, ktoré sú plné tradičných remeselných i potravinárskych výrobkov.

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.