Maďarská Veľká noc sa nesie v znamení pestrých vajíčok, krojov a vôní. Čo vám pripomína tunajší locsolkodás?

Zdobenie vajíčok je tradíciou v mnohých krajinách, krajina gulášu a termálnych kúpeľov nie je výnimkou.

Ako vyzerajú tradičné maďarské veľkonočné vajíčka?

Čo čaká ženy a dievčatá na Veľkonočný pondelok?

Aké pochúťky nesmú chýbať na veľkonočnom stole?

Spoznajte, ako sa oslavuje Veľká noc v Maďarsku.

História maďarskej Veľkej noci

Maďarsko je súčasťou kresťanskej Európy už viac ako tisíc rokov, a to zásluhou kráľa Štefana I. Uhorského, ktorý obrátil krajinu ku kresťanstvu. Veľká noc v Maďarsku je odnepamäti zmesou miestnych tradícií spojených s príchodom jari, zdravím a plodnosťou a tradícií náboženských. Typickým dôkazom je polievanie vodou na Veľkonočný pondelok.

Maďarské veľkonočné tradície, zvyky a symboly

Veľká noc, po maďarsky Húsvét, je jednou z najdôležitejších kultúrnych a kresťanských tradícií, ktoré sa v krajine oslavujú. Veľký piatok, veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok sú štátnymi sviatkami a väčšina ľudí ich trávi s rodinou. V maďarskom názve Húsvét znamená „hús“ mäso a „viet“ je tvar slovesa brať, dohromady to jednoducho znamená koniec pôstu.

S Veľkou nocou je spojených mnoho cirkevných zvykov. Na Veľký piatok môžete v kostoloch vidieť pašiovú hru, ktorá ukazuje utrpenie a smrť Ježiša Krista. Biela sobota je dňom svätenia ohňa a vody.

Veľkonočné vajíčka

Veľkú noc v Maďarsku si bez veľkonočných vajíčok nemožno predstaviť. Tradičné bolo v minulosti najmä farbenie veľkonočných vajíčok na červeno. Vajcia takto symbolizovali Kristovu krv, dnes sa ale môžete stretnúť aj s vajíčkami ďalších farieb.

Z Nemecka do Maďarska prenikla tradícia hľadania veľkonočných vajíčok, či už maľovaných alebo čokoládových, na záhrade a v dome, kam ich deťom ukryl veľkonočný zajačik.

Tradičné zdobenie vajec

Maľované veľkonočné vajíčka sa najčastejšie zdobia pomocou vosku jednoduchými geometrickými tvarmi alebo kvetmi. Kvety sú „ozvenou“ výšiviek na maďarskom národnom kroji. Farebné vajíčka následne dievčatá dávajú na Veľkonočný pondelok mužom.

Ďalšou tradičnou technikou je zdobenie vyfúknutých vajec drobnými kovovými podkovičkami. To si vyžaduje určitú zručnosť, takže to robia iba vyškolení remeselníci.

Červené veľkonočné vajíčka.
zdroj: studyinhungary.hu

Žehnanie jedla v kostole

Mnoho maďarských katolíkov sa počas veľkonočnej nedele zúčastňuje žehnania jedla v kostole. Predtým sa podľa zvyklostí jednotlivých regiónov pripravujú špeciálne zdobené veľkonočné košíky s chlebom, soľou, údeninou a veľkonočným baránkom. Obvykle nechýba ani fľaša „pálenky“, maďarskej tradičnej ovocnej pálenky.

V kostole sa obvykle tiež posväcujú veľkonočné vajíčka, ktoré sa neskôr jedia. Je starou tradíciou, že každý člen rodiny dostane jedno z týchto vajec, týmto aktom sa prejavuje úcta k rodine. Kde sa tradícia nosenia rozmanitých jedál do kostola vzala?

Polievanie vodou

Na Veľkonočný pondelok „kropia“ muži za sprievodu riekanky ženy parfémom alebo kolínskou. Muži následne „na oplátku“ dostanú farbené veľkonočné vajíčko, obvykle červené, domáce koláčiky a pohár pálenky. V minulosti sa nekropilo parfumovanou vodou, muži dievčatá jednoducho polievali studenou vodou pomocou vedra.

Na vidieku sa to v niektorých regiónoch takto robí dodnes, pričom dievčatá i chlapci sú pri tom oblečení do ľudových krojov. Voda symbolizuje očistu a v dávnych dobách sa verilo, že akt polievania žien touto vodou pôsobí blahodárne na plodnosť. Maďarsky sa tomuto zvyku hovorí locsolkodás.

Maďarská tradícia polievania vodou na Veľkonočný pondelok.
zdroj: abouthungary.hu

Španielske veľkonočné sviatky majú oveľa náboženskejší charakter. Čo všetko sa počas Veľkej noci v Španielsku koná?

Ako sa oslavuje maďarská Veľká noc?

Na Veľkú noc sa podáva množstvo tradičných maďarských jedál. Zatiaľ čo na Veľký piatok sa na stole obvykle objavujú pokrmy z rýb, veľkonočná nedeľa je dňom, kedy sa je mäso. Často sa podáva jahňacie mäso alebo šunka s chrenom.

Šunka sa pred varením nechá na niekoľko hodín namáčať v studenej vode, aby sa z nej vyplavila prebytočná soľ. Následne sa šunka pozvoľna varí. V tekutine, ktorá po uvarení šunky zostane v hrnci, sa potom často následne varia aj vajcia a podávajú sa s octovou zálievkou.

Ako príloha sa podávajú reďkovky, cibuľa a horčica. Maďari na Veľkú noc radi jedia aj klobásu Gyula, ktorú my poznáme pod názvom čabajská klobása.

Na veľkonočné raňajky sa podávajú predovšetkým varené vajcia a pletený chlieb zvaný kalács, ktorý sa na prvý pohľad podobá našej vianočke. Z hľadiska sladkostí sú pre maďarskú Veľkú noc typické nielen čokoládové vajíčka a zajačikovia, ale aj marcipánové figúrky.

Maďarská podoba veľkonočného mazanca.
zdroj: nullahategy.hu

Aké miesta v Maďarsku na Veľkú noc navštíviť?

Chcete Veľkú noc v Maďarsku spoznať bližšie? V takom prípade sa oplatí vyraziť do miest a dedín, v ktorých sa konajú špeciálne veľkonočné akcie.

  • Budapešť  – maďarské hlavné mesto v období Veľkej noci organizuje množstvo špeciálnych akcií, napríklad bohaté veľkonočné jarmoky. Ten najslávnejší sa koná na jednom z najmalebnejších námestí v centre Budapešti, Vörösmarty tér. Môžete tu ochutnať tradičné maďarské pochúťky a spoznať ľudové remeslá.
  • Hollókő – v tejto dedine na severe Maďarska, ktorá má status svetového kultúrneho dedičstva, sa koná jedna z najznámejších a najtradičnejších veľkonočných osláv v krajine. Na návštevníkov čaká jedlo, pitie, živé hudobné vystúpenia a mnoho ďalšieho, pričom väčšina podujatí sa koná na tunajšom stredovekom hrade.
  • Szentendre – tunajší skanzen, ktorý je rekonštrukciou pôvodnej maďarskej dediny, organizuje každoročne veľkonočný festival, na ktorom sa návštevníci môžu naučiť maľovať vajíčka, zúčastniť sa tradičných veľkonočných aktivít, napríklad zažiť tradičný locsolkodás.

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.