Lotyšská Veľká noc je oslavou jari, kresťanskej viery aj pokračovaním pohanských tradícií

Veľkonočné sviatky v Lotyšsku sú zaujímavým spojením kresťanstva a ľudového folklóru.

Aký je tradičný spôsob farbenia vajíčok?

Prečo by ste sa mali na Veľkú noc pohojdať na hojdačke?

Ako vyzerá obdoba našej šibačky?

Spoznajte spoločne s nami, ako sa oslavuje Veľká noc v Lotyšsku.

Ako je to v Lotyšsku s veľkonočnými vajíčkami?

Čo by to bolo za Veľkú noc bez veľkonočných vajíčok. V Lotyšsku je najtradičnejším spôsobom zdobenia veľkonočných vajec použitie šupiek cibule, často v kombinácii s otláčaním rôznych listov, kvetov či povrázkov.

Navyše sú vajíčka v Lotyšsku spojené s radom povier, napríklad rozbité škrupiny veštia hádky a nezhody, zjedenie nepárneho počtu veľkonočných vajec prináša smolu alebo pozor na človeka, ktorý je vajcia bez soli, znamená to, že je klamár.

Veľkonočné vajíčka varené natvrdo sa tiež používajú na rôzne hry. Rovnako ako vo veľkonočných tradíciách iných krajín je aj v Lotyšsku typickou veľkonočnou hrou „súboj“ vajec, keď dvaja ľudia do seba ťukajú svojimi vajíčkami. Vyhráva ten, ktorého vajce vyjde zo súboja nepoškodené. K ďalším hrám patrí gúľanie vajec zo svahu.

Veľkonočné vajíčka sa tiež nosia na cintoríny, pretože symbolizujú znovuzrodenie a ich odnesením na cintorín znamená, že osoba, ktorá zomrela, sa dvakrát narodí.

Veľkonočné vajíčka zafarbené šupkami cibule.
zdroj: nordhausshop.com

Poznáte lotyšské veľkonočné tradície a symboly?

Veľká noc sa v Lotyšsku nazýva Lieldienas. Okrem Veľkého piatku majú Lotyši voľno aj na Veľkonočný pondelok. Veľkonočnú nedeľu často trávia v kruhu rodiny, ktorá si pochutnáva na spoločnom jedle.

Šľahanie vetvičkami bahniatok

Kvetná nedeľa alebo Pūpolsvētdiena je nedeľa pred Veľkonočnou nedeľou. Namiesto palmových ratolestí používajú Lotyši bahniatka alebo vetvičky vŕby javy. Sú ale tiež nevyhnutné pre pohanský zvyk šľahania, podobne ako náš korbáč.

Podľa lotyšskej tradície ten, kto sa na Kvetnú nedeľu ráno prebudil ako prvý, vyšľahal vetvičkami bahniatok tých, ktorí ešte spali. Vyšľahanie je oddávna spájané s dobrým zdravím a plodnosťou. V niektorých regiónoch sa ľudia šľahajú aj počas Veľkej noci ako takej.

Povery na Veľký piatok

Lotyši nazývajú Veľký piatok Liela Piektdiena. Tento deň je spojený so značným množstvom povier. Napríklad, aby sa ľudia po celý rok zbavili hadov, mali by pred východom slnka zjesť slaninu. Mali by sa tiež vyvarovať vešania bielizne. Okrem toho môžu tiež vidieť čarodejnice, keď vylezú na povalu. 

Veľkonočné hojdanie

Hojdanie na hojdačke je v Lotyšsku starobylou veľkonočnou tradíciou. Nejedná sa o jednoduché hojdačky, na ktorých by ste sedeli a „odrážali“ sa nohami. V mestách a dedinách po celom Lotyšsku nájdete obrovské drevené hojdačky, ktoré sú konštruované tak, aby sa na nich dalo stáť, a obvykle unesú dve aj viac osôb.

Ide o magickú tradíciu, niektorí tvrdia, že hojdaním vysoko vo vzduchu sa povzbudzuje slnko, aby s postupujúcou jarou stúpalo na oblohe stále vyššie a vyššie, podľa iných hojdanie zaisťuje plodnosť a odháňa komáre. V minulosti bolo tiež bežné, že hojdačky sa po Veľkej noci pálili, aby sa na nich nemohli hojdať čarodejnice. Čo ďalšie údajne veľkonočné hojdanie prináša?

Lotyšské drevené hojdačky.
zdroj: virily.com

Čo sa je v Lotyšsku na Veľkú noc?

Súčasťou lotyšských veľkonočných tradícií je počas veľkonočnej nedeľnej večere prítomnosť okrúhlych pokrmov, ktoré symbolizujú slnko. Jedným z takýchto „guľatých pokrmov“ je napríklad lotyšská pantaga z vajec a korenia.

V minulosti sa pantaga piekla na otvorenom ohni v okrúhlej liatinovej panvici. Bielky a žĺtky sa na panvici rozšľahajú s korením, čím vznikne akási obdoba našej omelety.

Tradičným lotyšským veľkonočným múčnikom je pashka, ktorá sa pripravuje z tvarohu, vajec, smotany a masla. Následne sa môžu pridať mandle či kandizované ovocie.

Lotyšská veľkonočná pantaga.
zdroj: thenordthernvox.com

Aké sú typické veľkonočné jedlá vo Fínsku? Objavte všetko dôležité v našom článku o Veľkej noci vo Fínsku.

Aké miesta navštíviť v Lotyšsku na Veľkú noc?

Chcete Veľkú noc v Lotyšsku vidieť na vlastné oči? Mnoho miest ponúka špeciálne akcie aj pôsobivú veľkonočnú výzdobu.

  • Riga  – hlavné mesto Lotyšska zdobí svoje verejné priestranstvá na Veľkú noc ozdobami z vajec zavesenými na stromoch alebo veľkými sochami vytvorenými z farebných vajec. Ak zatúžite po výrobe vlastných veľkonočných vajíčok alebo po vyskúšaní ďalších lotyšských veľkonočných tradícií, zamierte do ulice Skārņu, kde sa každý rok koná špeciálny veľkonočný trh s ukážkami remesiel.

  •  Jelgava – mesto neďaleko Rigy je známe svojimi historickými pamiatkami a krásnymi parkami, ktoré v období veľkonočných sviatkov krásne kvitnú.

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.