Maltská Veľká noc má dodnes predovšetkým náboženský charakter. Znamená to, že deti nič nedostávajú?

Veľkonočné sviatky sú jedným z najlepších období na návštevu Malty.

Nielen vďaka veľmi príjemnému podnebiu, ale aj mnohým zaujímavým tradíciám.

Je to najmä čas veľkolepých náboženských procesií.

Dostávajú maltské deti veľkonočné vajíčka?

Koľko kostolov musíte na Zelený štvrtok správne navštíviť?

To a ešte oveľa viac o tom, ako sa oslavuje Veľká noc na Malte, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Ako je to na Malte s veľkonočnými vajíčkami?

Vzhľadom na to, že Malta bola až do roku 1964 pod britskou nadvládou, niet divu, že miestni obyvatelia prevzali niektoré britské veľkonočné tradície, napríklad tradičný Easter Egg Hunt alebo hon na veľkonočné vajíčka. Maltské deti tak cez veľkonočnú nedeľu hľadajú čokoládové veľkonočné vajíčka, ktoré im na záhrade a po dome poschovávali ich rodičia. Veľká noc na Malte tak čiastočne pripomína Veľkú noc v Anglicku a ďalších krajinách.

Poznáte maltské veľkonočné tradície a symboly?

Väčšina obyvateľov Malty sú veriaci katolíci a oslavy Svätého týždňa a Veľkej noci majú predovšetkým náboženský charakter. Prípravy začínajú tradične štyridsať dní pred Veľkou nocou pôstnou dobou. Po večernej omši na Popolcovú stredu sa v mnohých lokalitách koná procesia so sochou Krista Vykupiteľa. Najväčšia púť sa koná v Senglea.

Ďalším významným dňom je sviatok Panny Márie Bolestnej, ktorý Malťania nazývajú Id-Duluri. Veriaci chodia, spievajú piesne a modlia sa v náboženských procesoch za sochou Panny Márie Bolestnej. Niektorí z veriacich tradične chodia bosí alebo ťahajú ťažké reťaze priviazané k nohám, aby vyjadrili vďačnosť za obdržanie zvláštnej milosti. Najobľúbenejšia je procesia, ktorá sa koná v kostole Panny Márie Ježišovej vo Vallete.

Aké náboženské tradície sa dodržiavajú v Španielsku? Všetko vám prezradíme v článku o španielskej Veľkej noci.

Výstavy Poslednej večere

Svätý týždeň na Malte sa oslavuje mnohými náboženskými akciami. Na Kvetnú nedeľu sa v maltských kostoloch svätenou vodou žehnajú palmové listy a olivové ratolesti. Veriaci idú v sprievode a mávajú týmito požehnanými ratolesťami.

Na Zelený štvrtok sa maltské rodiny schádzajú a navštevujú početné výstavy Poslednej večere, ktoré sa konajú v mnohých lokalitách. Rozsah výstav je veľmi široký, od modelových vyobrazení svätej večere až po zložitejšie „obrazy“ z ryže a cestovín. Potraviny použité na týchto výstavách sa tradične rozdeľujú medzi farnosti.

Pri svätej omši na Zelený štvrtok kňaz, ktorý predstavuje Ježiša Krista, symbolicky umyje nohy dvanástim ľuďom, ktorí predstavujú dvanásť apoštolov.

Výstava Posledná večera na Malte.
zdroj: mayjocarhire.com

Seba Visti

Po tejto omši sa väčšina maltských rodín schádza, aby spoločne vykonali Seba Visti alebo sedem návštev. Navštevuje sa sedem rôznych kostolov a v každom z nich sa prednášajú zvláštne modlitby. Táto starobylá tradícia je nesmierne obľúbená a hovorí sa, že pochádza už od čias Rimanov.

Hoci sa tieto modlitby môžu odriekavať až do poludnia na Veľký piatok, väčšina miestnych obyvateľov tento rituál vykonáva na Zelený štvrtok večer, pričom obvykle spojí Sedem návštev s jednou alebo dvoma výstavami. Aké kostoly môžete na Seba vist navštíviť?

Náboženská procesia a prehliadky

Na Veľký piatok sa v mnohých dedinách a mestách koná veľkolepá slávnostná náboženská procesia a prehliadky, ktoré sú kombináciou sôch a miestnych hercov. Každá z týchto sôch predstavuje určitú epizódu Kristovho utrpenia a nesie ju približne šesť až osem nosičov.

Medzi sochami sa sprievodu dôstojne zúčastňujú miestni obyvatelia prezlečení za biblické postavy. V niektorých častiach Malty sa týchto procesií zúčastňuje rad kajúcnikov oblečených v bielych habitoch a kapucniach. Niektorí nesú kríže, iní idú bosí, niektorí majú ku členkom priviazané reťaze. To všetko sú úkony pokánia alebo naplnenia sľubu. K najpozoruhodnejším patrí procesia Zebbugu, ktorá je preslávená svojou extravaganciou a využíva tiež kone.

Maltské veľkonočné procesie.
zdroj: airmalta.com

Čo sa je na Malte počas Veľkej noci?

Rovnako ako Vianoce, sú aj Veľká noc na Malte spojené s tradičným jedlom, ktoré rodina konzumuje počas veľkonočného obeda na veľkonočnú nedeľu. Existuje mnoho pokrmov, tradične fazuľová polievka, jahňacie mäso, zemiaky a zelenina. Najobľúbenejším tradičným veľkonočným jedlom sú figolli, ktoré sa rozdávajú priateľom a rodine, najmä deťom.

Figolli sú sladké mandľové veľkonočné koláče potreté polevou alebo čokoládou a hore ozdobené polovicou čokoládového veľkonočného vajíčka vo farebnej fólii. Obvykle má tradičné kresťanské tvary, ako sú ryby či srdcia, ale v poslednej dobe sa k tradičným tvarom pridávajú nové, napríklad zajačikovia, baránkovia a motýle.

Malťania sa väčšinou počas pôstu zriekajú sladkostí a zákuskov. Kwarezimal, pôstne sušienky, sú však povolené. Jedná sa o lahodné sušienky s orieškovou príchuťou a s príchuťou pomarančových kvetov, ktoré sa polievajú medom a posypú sekanými mandľami alebo pistáciami. Po upečení majú obvykle obdĺžnikový tvar a pri podávaní sa šikmo rozrežú.

Ďalšou tradičnou maltskou veľkonočnou pochúťkou je Qaghaq tal-Appostoli. Jedná sa o tradičný nekvasený chlieb, ktorý sa je po siedmich návštevách na Zelený štvrtok. Bochník má tvar prsteňa, pripravuje sa s medom a zdobí sa mandľami a sezamovými semienkami.

Tradičné maltské veľkonočné sladkosti.
zdroj: marthesefood.blogspot.com

Aké miesta na Malte na Veľkú noc navštíviť?

Veľká noc na Malte je veľmi tradičná a slávnostná, okrem všetkých ostatných pamiatok nezabudnuteľný pohľad na fantastické veľkonočné sprievody, ktoré sa konajú po celej krajine. Známe sú najmä procesie na Zelený štvrtok, Veľký piatok alebo veľkonočnú nedeľu vo Victorii na ostrove Gozo, v Qormi, Moste, Vallete, Zebbugu a Birgu Vittoriosa.

  • Gozo  – na ostrove Gozo sa každý rok koná živá rekonštrukcia Poslednej večere, pri ktorej herci stvárnia Ježiša zdieľajúceho posledné jedlo s apoštolmi pred svojím ukrižovaním. Rekonštrukcia sa koná na poliach Ta‘ Passi, kde atmosféra a prírodné prostredie vrátane zvierat prenesú návštevníkov do dávnych čias.

  • Siġġiewi  – na Zelený štvrtok sa v juhozápadnej obci Siġġiewi koná slávnostná omša. Tisíce pútnikov sa spoločne modlia a spievajú piesne v sprievode s pochodňami ku krížu Laferla. Miestni obyvatelia tento kríž nazývajú „Is-Salib tal-Għolja“, čo znamená kríž na kopci, pretože sa nachádza na 219 metrov vysokom kopci. Po ceste sa nachádzajú rôzne krásne vyzdobené kaplnky, procesia pokračuje celú noc. Pred začiatkom procesie sa navyše rozsvieti siġievský farský kostol svätého Nikolu tisíc sviečkami.

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.