Chorvátska Veľká noc má svoj nevšedný punc, ale ponúka dosť spoločného s tradíciami v iných kútoch Európy

Jazdíte každoročne na dovolenku do Chorvátska, ale príliš toho netušíte o veľkonočných tradíciách v tejto prímorskej destinácii?

Vedeli ste, že Chorvátsko je nábožensky silná krajina a význam Veľkej noci sa tu veľmi ctí? 

Ako sa vlastne v tejto krajine tieto jarné sviatky oslavujú a čo patrí k najznámejším tradíciám a zvykom?

Čo si v Chorvátsku doprajú na slávnostný stôl? Spoločne si dnes upečieme preslávený chorvátsky veľkonočný chlieb zvaný sirnica alebo tiež pincu. 

A kam sa v tejto krajine vypraviť, keď je more na kúpanie ešte trochu studené?

Všetko o oslavách Veľkej noci v Chorvátsku sa dozviete v nasledujúcom článku!

Kedy sa v Chorvátsku oslavujú veľkonočné sviatky?

Ako už bolo povedané, kresťanstvo je v Chorvátsku natoľko rozšírené a dôležité, že sa obdobie Veľkej noci veľmi dodržiava, a to dokonca viac, než Vianoce. Všeobecne je to čas, kedy prebieha mnoho bohoslužieb, rodiny trávia spoločný čas, dodržiava sa tradičný pôst a nemalé množstvo času sa venuje aj modlitbám. 

Veľká noc tu začína poslednou pôstnou nedeľou, všeobecne zvanou Cvjetnica. Ľudia si pripravujú zelené vetvičky, najčastejšie z vavrínu, ktoré si neskôr nechajú v kostole vysvätiť a potom si ich doma vystavujú, ako svätý symbol. 

Chorvátske mestá sú veľkonočne zdobené veľkými kraslicami.
zdroj: www.croatiaweek.com

O bielej sobote sa maľujú vajíčka, podobne, ako u nás. Využívajú sa predovšetkým prírodné techniky, niekedy sa na vajíčka píšu aj modlitby alebo odkazy, tu už záleží na konkrétne oblasti. Okrem toho sa v tento deň pečie pečivo veľmi podobné nášmu mazancu zvané sirnica alebo pinca, to sa potom odnesie do kostola posvätiť, aby bolo celý rok, čo jesť. 

Veľkonočná nedeľa a pondelok sú štátnymi sviatkami. 

Chorvátske kraslice, alebo Pisanice

Áno, tak sa vajíčkam v Chorvátsku skutočne hovorí a farbia sa na Veľkú noc obdobne, ako je to známe u nás. Používajú sa predovšetkým prírodné technológie zafarbovania, napr. pomocou cibule. 

Zaujímavým zvykom je ťukanie kraslíc o seba, ktoré prebieha na rodinných oslavách. Každý z rodiny si vezme jedno vajce a vzájomne s ostatnými o seba ťukajú špičkou. Komu vajce nepraskne, stane sa víťazom a odnáša si výslužku domov. Toto tuckanje pisanice, ako sa zvyk nazýva, je náhradou nášho koledovania, kto má šťastnú ruku, môže si domov odniesť aj celú nošu farbených vajíčok. 

Ťukanie vajíčok, zdobené kraslice a dve detské ruky v detaile.
zdroj: hkm.hr

Kraslice tu nemajú iba dekoračnú funkciu, ich farby majú význam, preto s každou, ktorá k obdarovanému putuje, prichádza aj malé posolstvo. Veľký význam majú pre zamilovaných, keď dievčatá dávajú svojim snúbencom vajcia z lásky:

  • červená – charita, energia, nádej, láska, duchovno a radosť zo života. 
  • žltá – Svetlo, čistota, uznanie, úroda, mladosť a odmena.
  • zelená – Sviežosť, zdravie, nádej, plodnosť, bohatstvo a prosperita. 
  • biela – Zrodenie, radosť, čistota, panenstvo, svetlo, múdrosť a duchovnosť. 
  • čierna – strach, nevedomosť, smrť a večnosť
  • modrá – nebo, vernosť, pravda a zdravie
  • ružová – úspech a spokojnosť 
  • hnedá – úroda, pôda a štedrosť
  • fialová – trpezlivosť, dôvera, viera a pôst
  • oranžová – vytrvalosť, sila a ctižiadostivosť 

Poďte po stopách Osterhasa a zoznámte sa veľkonočnými zvykmi našich západných susedov! Aké sú nemecká Veľká noc/a>, a čo všetko obnášajú vás možno aj málinko prekvapí!

Najznámejšie chorvátske tradície a zvyky

Ak sa cítite v Chorvátsku, ako doma, nespoliehajte sa iba na letné počasie, ale navštívte túto krajinu na jar, keď sa nebudú ulice hemžiť turistami a všetky procesie a udalosti si tak budete môcť vychutnať plnými dúškami. 

>

Veľká noc sa v Chorvátsku berie veľmi vážne, preto ich musíte okúsiť na vlastnej koži. V mnohých mestách sa konajú akcie, jarmoky a tradičné pochody. 

Všetky ohne planú

Vuzmenica je všeobecný názov pre zakladanie veľkých ohňov, ktoré sa na bielu sobotu stále radia k tradičným chorvátskym veľkonočným rituálom. Oheň sa zapaľuje iba pomocou kameňov, ako za starých čias a jednotlivé obce medzi sebou súťažia o najkrajšie a najvýdatnejšie plamene. 

Vuzmenice alebo vatra pred kostolom.
zdroj: tportal.hr

Čegrtaljke

K sviatkom tu patrí aj špeciálny hudobný nástroj zvaný Čegrtaljke, ktorý vyzerá, ako nám všetkým veľmi dobre známa rapkačka. Zvuk tohto hudobného nástroja je pre chorvátsku Veľkú noc typický a nezaobíde sa bez neho žiadna zábava. 

Procesia Za Križen

Sprievod Za Križen, ktorý každoročne prebieha na ostrove Hvar, bol zapísaný na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO a prebieha tu už 500 rokov. Táto púť miestnymi siedmimi kostolmi je pre tunajší ľud veľmi dôležitým symbolom, ktorý pretrváva už stovky rokov.

Tradičné chorvátske veľkonočné pokrmy

Klasickým chorvátskym veľkonočným pečivom, ktoré pripomína náš mazanec, je sírnica alebo tiež pinca. Do jej povrchu sa spravidla vyreže kríž, ktorý je po nakysnutí zreteľným znamením prichádzajúcich kresťanských sviatkov. 

Je obvyklé tiež zapekať údené alebo šunku do chleba, čomu sa holduje aj v našej domovine. Všetkému dominuje aj raná jarná zelenina, hojne sa pojedajú reďkovky, jarné cibuľky a chren.

Zapečené údené do chleba.
zdroj: www.chasingthedonkey.com

Sviatočné jedlo nemá v krajine ucelenú podobu. V prímorských oblastiach sa pripravuje ryba, na severe hydina, stretnúť sa môžeme aj s jahňacím. Na Veľkú noc sa v Chorvátsku pečie šunka s korením a bielym vínom, je to delikatesa, ktorá sa podáva s čerstvým chlebom. 

Ďalšou zaujímavosťou je Vrtanji, čo je slaný druh chleba, ktorý má v sebe zapečenú zdobenú kraslicu. Pečivo obsahujúce syr sa potom nazýva Štrukli. 

Je toho veľa, čo môžete v Chorvátsku ochutnať, teraz si však spoločne pripravíme tradičnú Pincu.

Chorvátska pinca s krížom hore.
zdroj: kutakpeciva.com

Recept na chorvátsku Pincu

Ingrediencie:

  • 300 g hladkej múky (2 hrnčeky)
  • 7 g sušeného droždia (2 čajové lyžičky)
  • 75 g cukru (1/3 šálky)
  • 5 g vanilkového cukru (1 čajová lyžička)
  • 35 ml slnečnicového oleja (2,5 lyžice)
  • 125 ml mlieka (1/2 šálky)
  • kôra z 1 citróna
  • 2 žĺtky
  • 1 lyžica masla
  • 50 g hrozienok (1/3 šálky)
  • štipka soli
  • 3-4 lyžice rumu

Postup práce:

  • Hrozienka namočte na hodinu do rumu.
  • Vo väčšej mise zmiešajte múku, cukor, vanilkový cukor a soľ.
  • Aktivujte droždie s trochou teplého mlieka a jednou lyžičkou cukru. Asi za 5 minút začne bublať.
  • Teraz zmiešajte sušené prísady so zvyškom teplého mlieka, olejom, citrónovou kôrou, žĺtkami a zmesou droždia.
  • Cesto hneťte najmenej 10 minút mixérom na nízke otáčky alebo rukami.
  • Prikryte cesto a nechajte ho hodinu odpočívať na teplom mieste, kým nezdvojnásobí svoj objem.
  • Hrozienka zbavte prebytočného rumu a pridajte ich do cesta spolu s trochou rozpusteného masla.
  • Teraz treba cesto znovu hniesť rovnakým spôsobom ďalších desať minút.
  • Cesto preneste na plech a vytvarujte z neho guľu.
  • Pincu potrite zmiešaným žĺtkom a trochou cukru. Vďaka cukru pinca trochu stmavne, pretože skaramelizuje.
  • Cesto narežte nožom alebo nožnicami tak, aby ste na vrchole vytvorili „znamenie kríža“.
  • Pečieme v teplej rúre 30-35 minút pri teplote 180 °C. Ak ste ho posypali trochou cukru, môžete ho po 20 minútach prikryť papierom alebo alobalom, aby príliš nestmavol.
  • Po upečení ho prikryte čistou kuchynskou utierkou a nechajte vychladnúť. Pincu uchovávajte v sáčku, aby zostala niekoľko dní mäkká.

Jarné putovanie Chorvátskom

Ak uvažujete, že sa na Veľkú noc pozriete do Chorvátska, chybu určite neurobíte. Nebudú vás totiž sužovať ani vysoké teploty, ani davy turistov. 

Hlavné mesto vás očarí

Oslavy Veľkej noci v hlavnom meste Záhreb nesmiete pri svojich cestách minúť. Čaká vás výstava ručne maľovaných kraslíc v katedrále Nanebovzatia Panny Márie, ktoré budú mnohokrát veľké, ako vy sami. Na hlavnom námestí Bana Jelačiča vás tiež čaká prekrásny jarmok, tvorený zdobenými domčekmi, ktoré v sebe ukrývajú ochutnávky maškrty aj zaujímavé suveníry. 

Záhreb - tradičné veľké kraslice zdobia celé mesto.
zdroj: inavukic.com

Hon na vajíčka v Opatiji  

Skvelým programom pre malých aj veľkých je ohromný hon na veľkonočné kraslice v Opatiji, ktoré sú tu spojené s atraktívnym programom aj pôsobivým jarmokom.

Na Hvare potom nezabudnite na už spomínané putovanie Za Križen. 

Španielska Veľká noc sa taktiež oslavuje, ako najväčšie náboženské sviatky roka. Ako vyzerajú ich známe procesie a tradičné poňatie zvykov sa dočítate v našom pripravenom sprievodcovi.

Chorvátsko sa možno zdá, ako dokonalá destinácia pre letnú dovolenku, ale ako vidíte, má v sebe dušu a oveľa väčšie kúzlo. Ľudové tradície a jedinečná atmosféra vás pohltia rovnako, ako ucelené oslavy Veľkej noci v Chorvátsku, ktoré sa tu týkajú každého a sú úzko späté s kresťanstvom. Okrem mnoho zaujímavého môžete svoje chuťové poháriky obohatiť o nové pokrmy alebo si urobiť dlhšie voľno a počkať do leta na kúpaciu sezónu.

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.