Ako vyzerá belgická Veľká noc? Rozlúčte sa s veľkonočnými zajačikmi a privítajte veľkonočné zvončeky!

Už ste niekedy počuli o veľkonočných zvončekoch alebo veľkonočnej kavalkáde?

To sú len niektoré z veľkonočných zvykov, ktoré sa dodržiavajú v Belgicku.

Na čom si Belgičania počas Veľkej noci pochutnávajú?

Maľujú tunajšie deti vajíčka?

Všetko o tom, ako sa oslavuje Veľká noc v Belgicku, vám prezradíme v našom článku.

Ako je to v Belgicku s veľkonočnými vajíčkami?

Jedným z najdôležitejších veľkonočných symbolov sú vajcia. Veľká noc v Belgicku je spojená s vajíčkami skutočnými, čokoládovými aj papierovými. Ráno na Veľkonočnú nedeľu chodia deti na záhradu zbierať vajíčka, ktoré im tam zanechali veľkonočné zvončeky. Či už sú to vajíčka varené natvrdo alebo čokoládové, cez veľkonočnú nedeľu sú všade.

Pokiaľ ide o čokoládové vajíčka, Belgicko je jednou z čokoládových veľmocí, takže okrem tých „prázdnych“ môžete nájsť aj gurmánske delikatesy v podobe veľkonočných vajíčok s náplňou, ako sú pistácie alebo marcipánový krém.

V niektorých belgických mestách sa na Bielu sobotu z kostolných veží znášajú papierové vajíčka. Deti musia tieto vajíčka chytať a dieťa, ktoré získa zlaté vajcia, vyhráva cenu. V niektorých regiónoch deti tiež farbia varené vajíčka, existujú dokonca súťaže o najkrajšie veľkonočné vajíčka.

Zvonček z belgickej čokolády.
zdroj: chocolatierdemaret.be

Hon na veľkonočné vajíčka

Rovnako ako v anglosaských krajinách, tak aj po celom Belgicku sa na veľkonočnú nedeľu konajú „hony na veľkonočné vajíčka“, okrem tých klasických rodinných, ktoré sú určené najmä pre deti, ich organizujú aj obce, napríklad v Thumaide sa vajíčka zhadzujú z vrtuľníka. Týchto „lovov vajíčok“ sa potom môžu zúčastniť aj dospelí. Okrem vajíčok dostávajú belgické deti obvykle aj darčeky a čokoládové zvončeky s prekvapením.

Poznáte belgické veľkonočné tradície a symboly?

Každá krajina má svoj vlastný spôsob slávenia Veľkej noci, poďme sa bližšie pozrieť na belgické tradície. Hlavným rozdielom medzi belgickými a napríklad nemeckými alebo anglickými veľkonočnými sviatkami je postava, ktorá deťom nosí vajíčka. Veľká noc v Belgicku totiž nie je spojená s veľkonočným zajačikom, ale so veľkonočnými zvončekmi.

Ostatné tradície sú v Belgicku v podstate rovnaké ako v iných krajinách, napríklad na Veľký piatok sa kresťania vyhýbajú konzumácii mäsa a na veľkonočnú nedeľu sa zúčastňujú bohoslužby.

Veľkonočné zvončeky

Podľa starej legendy v Belgicku, Francúzsku a Holandsku zmizli kostolné zvony vo štvrtok pred Veľkou nocou a odleteli do Ríma, aby im požehnal pápež. Počas pobytu tam pozbierali čokoládové vajíčka, ktoré potom na spiatočnej ceste hádzali deťom na záhradu. Pôvod legendy siaha do 7. storočia, kedy vstúpilo do platnosti pravidlo zakazujúce kostolom zvoniť od Veľkonočného štvrtka do veľkonočnej nedele.

Belgicko nie je jedinou krajinou, kde existujú veľkonočné zvončeky? Akú úlohu hrajú na Veľkú noc vo Francúzsku?

Veľkonočná kavalkáda

Valónske mesto Herve je známe nielen svojimi syrmi, ale aj svojou veľkonočnou kavalkádou alebo slávnostným sprievodom na koňoch. Prvé veľké sprievody sa konali v roku 1867 počas fašiangového víkendu. Vzhľadom na to, že akcia nebola príliš populárna, presunuli ju organizátori na veľkonočný víkend.

Dnešná kavalkáda v Herve spája staré a nové tradície a ponúka veľkonočný víkend plný hudby, športových a kultúrnych aktivít, o dobrom syre z Herve nehovoriac. Na Veľkonočný pondelok sa v meste koná veľkolepý sprievod, ktorý zahŕňa všetko od podivne vyzdobených kočiarov ťahaných belgickými koňmi cez klaunov až po deti s veľkými papierovými hlavami v tvare vajíčok. Večer je potom všetko zakončené ohňostrojom.

Veľkonočná kavalkáda v Herve.
zdroj: visitwallonia.com

Čo sa je v Belgicku na Veľkú noc?

Cez veľkonočnú nedeľu sa belgické rodiny tradične schádzajú na spoločný obed. Jeho súčasťou sú vždy pokrmy zo špargle. Klasicky ide o takzvanú špargľu po flámsky, ktorá sa podáva v maslovej omáčke spoločne s varenými vajciami.

Ďalším obľúbeným slávnostným pokrmom je zapečená šunka plnená endíviou. Endivia alebo slovensky štrbák je rastlina podobná šalátu, ktorá má ale pikantnú chuť. Gratinovaná šunka s endíviou sa tradične podáva so zemiakovou kašou.

Belgická Veľká noc sa v mnohých rodinách nezaobídu bez stoempu čiže šťuchaných zemiakov a ďalšej zeleniny, najmä kelu, mrkvy a cibule. Zvyčajne sa podáva ako hlavné jedlo s klobásou alebo duseným mäsom alebo ako príloha. Inou obľúbenou prílohou je Pommes Duchesse. Ide vlastne o zemiakovú kašu so žĺtkom a maslom, ktorá sa vytlačí pomocou zdobiaceho vrecka a následne sa dá zapiecť do rúry.

Veľká noc v Belgicku sa podobne ako v iných krajinách nezaobíde bez jahňacieho mäsa. K večeri sa často servíruje jahňacie kolienko Grand Cru. Jahňacie kolienko je dusené v zmesi koreňovej zeleniny, sušených fíg, korenia a špeciálneho piva Chimay Grand Cru.

Typické belgické veľkonočné jedlo.
zdroj: supermarche-match.be

Aké miesta v Belgicku na Veľkú noc navštíviť?

Veľká noc v Belgicku je v mnohých mestách spojená mnohými špeciálnymi akciami. Kam sa oplatí vyraziť?

  • Hallerbos – unikátny „rozprávkový“ les, ktorý sa nachádza pri meste Halle. V období Veľkej noci je pokrytý kobercom z tisícov modrých zvončekov, odtiaľ pochádza aj belgický názov „Modrý les“. Je to ideálne miesto pre romantickú prechádzku s partnerom a možnosť rodinnej relaxácie počas veľkonočných sviatkov.
Les v Belgicku s rozkvitnutými zvončekmi.
zdroj: thegoldenscope.com
  • Antverpy – veľkonočné sviatky sa nezaobídu bez čokolády. Návšteva antverpského múzea čokolády Chocolate Nation sa tak priamo ponúka. Budete mať možnosť ochutnať mnoho rôznych druhov čokolády, dozviete sa, prečo je belgická čokoláda taká obľúbená, a dokonca sa môžete zúčastniť čokoládových workshopov a vytvoriť si vlastnú čokoládu.
  • Gent – ak ste fanúšikmi ragby, určite vás nadchne veľkonočný turnaj v Gente. Táto akcia sa koná každú Veľkú noc a sľubuje akčný deň pre celú rodinu.

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.