Nie je prekvapením, že v katolíckom Španielsku je Veľká noc veľmi významným sviatkom.
Atmosféra, ktorá tieto sviatky charakterizuje, je veľkolepá aj emotívna zároveň.
Ako vyzerá typická veľkonočná procesia?
V čom medzi sebou súťažia španielske deti?
To a ešte oveľa viac o tom, ako sa oslavuje Veľká noc v Španielsku, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
Ako je to v Španielsku s veľkonočnými vajíčkami?
Aj keď sa na Veľkú noc v Španielsku stretnete s veľkonočnými zajačikmi aj vajíčkami, nejde o typické atribúty tunajších Veľkej noci. Varené vajcia sa používa ako súčasť tradičného veľkonočného múčnika Monas de Pascua, ale inak sa s nimi stretneme v oveľa menšej miere ako v iných krajinách.
V niektorých rodinách dnes deti pod vplyvom komercializácie sviatkov dostávajú aj vajíčka čokoládové, nejde ale o pôvodnú španielsku tradíciu.
Poznáte španielske veľkonočné tradície a symboly?
Veľká noc v Španielsku sa obvykle oslavuje celý týždeň, odtiaľ tiež názov Semená Santa. Oslavy začínajú na Kvetnú nedeľu (Domingo de Ramos) a trvajú až do Veľkonočného pondelka (Lunes de Pascua), pričom najväčšie procesie a sprievody sa konajú na Zelený štvrtok a Veľký piatok.
Vo Valencii sú obyvatelia zvyknutí na Bielu sobotu vyhadzovať z okien a balkónov staré veci na ulici, napríklad hrnce, panvice, riad a džbány. Hádzanie hrncov a ďalších predmetov údajne signalizuje príchod jari a stelesňuje príslovie „preč so starým, dovnútra s novým“. Ako táto tradícia konkrétne vznikla?
Náboženská procesia
Náboženské procesie sú hlavnou súčasťou Semana Santa. Prebiehajú celý týždeň a zúčastňuje sa ich mnoho ľudí, ktorí v pestrých kostýmoch prechádzajú ulicami a oplakávajú Kristovu smrť. Sprevádzajú ich dychové kapely a bubeníci.
Dôležitou súčasťou náboženského procesu sú takzvané pohyblivé obrazy či vynášanie sôch. Ide o obrovské, zložité a prepracované umelecké diela, kedy sú sochy a súsošie zobrazujúce Pannu Máriu, Ježiša na kríži a významné udalosti, ako je Posledná večera, umiestnené na obrovských nosidlách či podstavcoch a nosené v uliciach mesta.

Bratstvá v kostýmoch
Počas sprievodov uvidíte mnoho náboženských bratstiev, oblečených do pestrých kostýmov s vysokými kužeľovitými čiapkami a majú zakryté tváre. Kostýmy môžu návštevníkom pripomínať niektoré skupiny, ktoré pôsobili na juhu Spojených štátov v 50. a 60. rokoch. Tieto kapucne ale v skutočnosti pripomínajú doby, kedy v Španielsku vládla inkvizícia.
Ďalšou súčasťou procesií sú truchlíci. Sú oblečení celí v čiernom, obvykle sú to ženy, majú krajkové závoje a nesú sviečky. Symbolizujú smútenie nad Kristovou smrťou a zvyčajne nasledujú bratstvá a sprievody.
Ako vyzerajú veľkonočné procesie v Taliansku? Dozveďte sa viac v našom článku o talianskych veľkonočných tradíciách.
Sviečky a voskové gule
Sviečky sú typickou súčasťou náboženských procesií, či už sa konajú vo dne, alebo v noci, a často ich nesú smútiaci a bratstvá. Deti, najmä v andalúzskych mestách, medzi sebou v tomto období súťažia, kto vyrobí najväčšiu voskovú guľu. Raz za čas sa sprievody zastavia, aby si ľudia nesúci podstavce mohli oddýchnuť, a keď sa tak stane, deti sa sklonia pod sviečky, aby pozbierali horúci kvapkajúci vosk a pridali ho do svojej gule.

Judášove bábiky
V meste Castilblanco de los Arroyos sa Svätý týždeň oslavuje zapálením juas alebo judášových bábik. Tieto bábiky predstavujú Judáša Iškariotského, ktorý zradil Krista. Každú Veľkú noc tu miestni obyvatelia tieto bábiky hádžu do vzduchu, trhajú ich na kusy a potom ich pália.
V niektorých dedinách tiež na námestiach vyvesujú obrovské bábiky, ktoré potom za jasotu davu zapaľujú. Je to známa tradícia v Seville. Miestni obyvatelia veria, že spálenie a zničenie bábik symbolizuje opustenie negatívnych nálad uplynulého roka.
Prezliekanie za kostlivcov
Na Zelený štvrtok sa vo Verges v Girone po uliciach potulujú „mŕtvi“ a predvádzajú pritom zvláštny tanec. Táto tradícia stvárňuje Kristovu cestu na Kalváriu a predstavuje kolobeh života, ukrižovania, smrti a vzkriesenia. Pre turistov táto tradícia navodzuje atmosféru Halloweenu, pretože ľudia sú oblečení do kostlivcov. Vrcholom tohto sprievodu je Tanec smrti, keď dve postavy nesú nápis Nemini Parco alebo smrť nikomu neodpúšťa.

Objevte podobné tipy
Čo sa je v Španielsku na Veľkú noc?
Veľkonočná nedeľa je v Španielsku v znamení návštevy omše a spoločného jedla rodinou. Je to podobné obdobie ako Vianoce, pretože rodiny často cestujú na Veľkú noc domov a varí sa veľké jedlo. Typickú veľkonočnú nedeľnú večeru tvorí cesnaková polievka alebo sopa de ajo s pečeným vajcom uprostred a morské plody.
Zabudnite na čokoládové veľkonočné vajíčka, Španieli majú svoje vlastné veľkonočné pochúťky, napríklad torrijas, ktoré sa podobajú vyprážaným hriankam. Tvorí ich biele pečivo namočené v mlieku a vajci, potom osmažené a posypané cukrom a zaliate medom. Niektoré z nich majú na povrchu vrstvu spáleného cukru, podobne ako crème brulée. Jedny z najlepších torrijí nájdete v Baskicku.
Ďalšou veľkonočnou pochúťkou súpestiños, čo sú také chrumkavé vyprážané lievance s príchuťou anízu a pomaranča, ktoré sa glazujú cukrom alebo medom. Najčastejšie ich nájdete v Andalúzii. Bueñelos sa podobajú malým šiškam, majú však nepravidelný tvar a uprostred nemajú otvor. Smaží sa vo fritéze a obvykle sa sypú cukrom.
Veľkonočné koláče alebo Monas de Pascua sú typické v regiónoch Katalánsko a Valencia. Tradične majú okrúhly tvar ako veniec a obsahujú zapečené vajcia uvarené natvrdo. Možno sa stretnúť aj s verziami, ktoré sú plnené krémom, polievané čokoládou a zdobené kuriatkami a čokoládovými veľkonočnými vajíčkami.

Aké miesta v Španielsku na Veľkú noc navštíviť?
Veľká noc v Španielsku je veľmi tradičná a slávnostná po celej krajine. Jednotlivé zvyky a obyčaje sa mierne líšia v závislosti od regiónu. Nikde inde nie sú veľkonočné oslavy tak prepracované a veľkolepé ako v Andalúzii, najokázalejšie akcie sa konajú v Malaze a Seville.
Kým veľkonočné oslavy Semana Santa v Andalúzii sú najokázalejší, tie v Kastílii a Leóne sú považované za najreálnejšie. Medzi mestá, ktoré organizujú pozoruhodné procesie, patrí León, Zamora, Salamanca, Avila, Segovia a Valladolid.
- Málaga – v tomto meste sa Veľká noc oslavuje náboženskými sprievodmi sprevádzanými hudbou a množstvom farieb. Jedným z najvýraznejších prvkov tunajších procesií sú tronos, obrovské zdobené tróny zobrazujúce výjavy z pašijí, ktoré ulicami mesta nesú stovky členov cirkvi. Sprevádzajú ich skupinky kajúcnikov v dlhých fialových rúchach a ženy v čiernom so zapálenými sviečkami.
- Sevilla – Sevilla počas Semena Santa ožíva tisíckami pútnikov, ktorí sa sem schádzajú zo všetkých kútov sveta, aby boli svedkami tunajších pašijí. Paso je obrovský podstavec zdobený drevenými sochami biblických postáv v životnej veľkosti, určený špeciálne pre náboženskú procesiu. V Seville sú považované za skutočné umelecké diela, niektoré z nich pochádzajú už zo 16. storočia.

- Salamanca – viac ako dvadsať procesií sprevádzaných drevenými sochami Ježiša Krista a Panny Márie spolu so stovkami kajúcnikov nesúcich vlajky, kríže alebo sviečky robia zo Semana Santa v Salamanke jednu z najvýznamnejších osláv svojho druhu v celom Španielsku .
- León – mesto s najkrajšou španielskou katedrálou postavenou v gotickom štýle sa môže pochváliť nebývalou rozmanitosťou procesií a rituálov Svätého týždňa. Zďaleka najpozoruhodnejší je El Encuentro, slávnostný okamih, kedy sa na námestí Plaza Mayor stretávajú pašije svätého Jána a La Dolorosa.