Aká je nemecká Veľká noc? Plná vajíčok, zajačikov, ozdobených stromov aj fontán

Už ste niekedy počuli o prehadzovaní strechy vajíčkom, križiackych jazdách či veľkonočnej fontáne?

To sú len niektoré z početných veľkonočných zvykov a tradícií, ktoré sa dodržiavajú v Nemecku.

Aké sú typické nemecké veľkonočné pokrmy?

Kde nájdete najväčší strom ozdobený veľkonočnými vajíčkami?

Všetko o tom, ako sa oslavuje Veľká noc v Nemecku, vám prezradíme v našom článku.

Ako je to v Nemecku s veľkonočnými vajíčkami?

Vajíčka, nech sú varené alebo vyfúknuté, sa u našich západných susedov zdobia. Farebné varené vajíčka sa potom schovávajú a následne sú súčasťou veľkonočného stolovania, vyfúknuté kraslice slúžia ako dekorácia. Na rozdiel od nás sa v Nemecku vajíčka nekoledujú. Deťom nosí vajíčka veľkonočný zajačik.

Starým veľkonočným zvykom bývalo v minulosti tiež hádzanie vajec cez strechu. Pokiaľ ste vajíčkom strechu prehodili a zároveň vajíčko na druhej strane niekto chytil, bol dom údajne chránený pred úderom blesku. Aj keď tento zvyk sa už takmer nedodržiava, v niektorých regiónoch severného Nemecka si ľudia berú varené vajíčka so seba na veľkonočnú prechádzku a následne ich používajú k rozmanitým hrám, napríklad nimi hádžu na cieľ, do výšky, do diaľky a podobne.

Zbieranie veľkonočných vajíčok.
zdroj: wsav.com

Poznáte nemecké veľkonočné tradície a symboly?

Nemecké veľkonočné zvyky majú dlhú históriu, niektoré z tradícií, napríklad hľadanie veľkonočných vajíčok a zajačikov sa z Nemecka rozšírili aj do iných krajín, napríklad do Spojených štátov amerických. Svetské a náboženské veľkonočné zvyky sa často prelínajú, v jednotlivých regiónoch sa môžu mierne líšiť.

Hľadanie veľkonočných vajíčok a zajačikov

Jednou z najznámejších tradícií, ktoré Veľká noc v Nemecku charakterizuje, je hľadanie ukrytých veľkonočných vajíčok a sladkostí. Cez veľkonočnú nedeľu rodičia schovajú farebné vajíčka, čokoládové zajačiky a ďalšie veľkonočné sladkosti na záhrade či po dome a deti ich následne hľadajú. Deti veria, že vajíčka im poschovával veľkonočný zajačik alebo „Osterhase“. Súrodenci medzi sebou často súťažia o to, kto ich nájde viac.

V niektorých častiach Nemecka deti na Veľký piatok zbierajú v svahoch, slame a kvety a na záhradách stavajú veľkonočné hniezda. Cez veľkonočnú nedeľu rodičia do hniezd schovávajú malé čokoládové vajíčka. Niektoré rodiny schovávajú vajíčka nielen doma, ale napríklad aj v mestských parkoch, kde ich potom deti môžu „loviť“ počas rodinnej prechádzky.

Kde sa vlastne vzal zajačik ako symbol Veľkej noci? Prečítajte si viac v našom článku o veľkonočnej symbolike.

Veľkonočné kytice aj stromy

Takmer v každej nemeckej domácnosti sa objavuje „veľkonočná kytica“, obvykle ju tvoria vetvičky mačičiek a zlatého dažďa. Vetvičky sa obvykle režú na Zelený štvrtok a dávajú sa do vázy. Možno sa domnievate, že rovnaký zvyk je aj u nás. Nie tak celkom Nemci, totiž následne vetvičky zdobia vyfúknutými maľovanými vajíčkami, buď kúpenými kraslicami, ktoré vytvoria deti. Kvitnúce vetvičky spoločne s vajíčkami sú symbolom opätovného prebudenia prírody na jar.

Okrem toho sa často dajú vidieť ozdobené kríky a stromy pred domami. Známym príkladom je strom s veľkonočnými vajíčkami v Saalfelde. Rodina Kraftových zdobila jabloň na svojej záhrade po dobu 50 rokov, od roku 1965 až do roku 2015. Ako strom rástol, bolo každý rok potrebných viac vajec. V roku 2012 prekročili hranicu 10 000 vajec, od roku 2016 sa tak zdobí vajíčkami strom v zámockom parku v Saalfelde.

Strom ozdobený veľkonočnými vajíčkami.
zdroj: mapio.net

Veľkonočná prechádzka

Obľúbená báseň „Za bránou“ od Johanna Wolfganga von Goetha opisuje radostné pocity ľudí, keď sú studené zimné dni preč a prvé lúče jarného slnka poskytujú ideálne prostredie pre spoločnú veľkonočnú prechádzku s rodinou alebo blízkymi priateľmi.  Z tohoto dôvodu tak mnoho rodín chodí na veľkonočnú nedeľu na spoločnú rodinnú prechádzku do parku.

Veľkonočné studne

Tento zvyk pochádza z oblasti Franckého Švajčiarska, ale rozšíril sa aj do ďalších oblastí stredného a južného Nemecka. Verejné studne, ale aj iné mestské pamiatky sa zdobia zeleňou a farebnými vajíčkami, často do tvaru akejsi koruny.

Veľkonočne ozdobená fontána.
zdroj: schwaebischealb.de

Veľkonočné ohňa a križiacke jazdy

V noci z Bielej soboty na veľkonočnú nedeľu sa na mnohých miestach predovšetkým v severnom v Nemecku zapaľujú veľké ohňa. Pôvodne išlo o starogermánsky obrad, ktorý symbolicky zaháňal zlých duchov, odháňal posledné zvyšky zimy a zvestoval jar, život a zrodenie. Niektorí ľudia zostávajú hore celú noc, veľkonočné ohne sa potom nechávajú horieť celú noc až do svitania na veľkonočnú nedeľu.

V Braniborsku a Sasku môžete na veľkonočnú nedeľu uvidieť tiež jazdy križiakov. Ide o jazdecký sprievod mužov v slávnostnom odeve, ktorí putujú medzi dedinami a spievajú náboženské piesne.

Čo sa jej v Nemecku počas Veľkej noci?

Cez veľkonočnú nedeľu sa nemecké rodiny tradične schádzajú k veľkému spoločnému jedlu, ktoré má podobu brunchu. Podáva sa najrôznejšie pečivo s veľkonočnými nátierkami a samozrejmosťou sú maľované varené vajcia. Okrem nich sa podávajú aj vajíčka miešané alebo vyprážané.

Ďalšou tradičnou súčasťou veľkonočných raňajok je sladké pečivo z kysnutého cesta. Mnoho Nemcov si doma pripravuje „hefezopf“ alebo veľkonočný vrkoč, ktorý sa podobá našej vianočke. Typicky sa hefezopf pletie z troch prameňov, ktoré symbolizujú Najsvätejšiu Trojicu. Variantom je „osterkranz“, veľkonočný veniec, kedy cesto môže byť doplnené o orechy a sušené ovocie. Tieto veľkonočné pochúťky sa zvyčajne jedia s maslom alebo džemom.

Veľkonočný veniec s vajíčkami vo vnútri.
zdroj: brigitte.de

Rovnako ako u nás sa v niektorých častiach Nemecka sa počas Veľkej noci na stoloch objavuje múčnik z piškótového cesta v tvare baránka zdobený čokoládou a práškovým cukrom. V niektorých rodinách sa pečú veľkonočné perníčky v tvare kuriatok, vajíčok, zajačikov či baránkov.

K obedu sa tradične podáva jahňacie mäso. Na Zelený štvrtok sa tradične jedia zelené potraviny, ako je špenát, pór a rozmanité bylinky. Tie sú súčasťou obľúbenej frankfurtskej zelenej omáčky, ktorá sa pripravuje zo siedmich byliniek a podáva sa k vajíčkam natvrdo. Bez akých konkrétnych byliniek sa nezaobídete?

Aké miesta v Nemecku na Veľkú noc navštíviť?

Veľká noc v Nemecku je v mnohých mestách spojená aj s tradičnými veľkonočnými trhmi, ktoré ponúkajú nespočet krásne zdobených kraslíc i ďalšieho veľkonočného tovaru. Najkrajšie veľkonočné trhy nájdete vo veľkých mestách, ako je Berlín, Hamburg či Norimberg. Kam ešte sa oplatí vyraziť?

  • Mníchov  – bavorské mesto nie je len domovom slávneho Oktoberfestu. Olympiapark, miesto konania olympijských hier v roku 1972, sa každoročne premení na pestrý veľkonočný trh pod holým nebom plný stánkov i veľkonočných atrakcií. Ak máte slabosť pre najrôznejšie kraslice zdobené rozmanitými spôsobmi aj veľkonočné sladkosti, tunajšie stánky vás nesklamú.
Veľkonočné trhy v nemeckom Mníchove.
zdroj: ilandedhere.com
  • Heiligenstadt in Oberfranken  – mesto v okrese Bamberg je známe svojimi historickými domami a cez Veľkú noc sem mieri rad turistov obdivovať veľkonočné studne.
  • Saafeld – za stromami ozdobenými veľkonočnými vajíčkami môžete vyraziť napríklad do tohto mesta v regióne Durínsko.

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.