Ako sa oslavuje Veľká noc v Rusku? Tradície, zvyky a kompletné info na jednom mieste

U nás na Západe sú Vianoce všeobecne považované za najdôležitejší kresťanský sviatok. 

V Rusku sú tieto sviatky časom, keď sa na veľkonočnej omši zúčastňujú veriaci aj ateisti, mladí i starí, obyvatelia miest aj vidieku.

Veľká noc v Rusku je však oveľa viac než len oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista. 

Je to dlhá a silná tradícia a my vám o nej prinášame všetky informácie a zaujímavosti.

Veľká noc je známa ako Paskha

Veľká noc v Rusku sa nazýva Paskha (Пасха). Názov pravdepodobne pochádza zo židovského sviatku Pesach, ktorý bol zasvätený prepustením Židov z egyptského otroctva.  Iná teória pôvodu hovorí, že pochádza z gréckeho výrazu „trpím“. V súlade s kresťanskou tradíciou toto slovo znamená prechod s Kristom zo smrti do večnosti a zo zeme do neba. (theculturetrip.com)

Veľká noc ako posuvný sviatok

Ruská Veľká noc sa rok od roku posúva, pretože pripadá na prvú nedeľu po prvom cirkevnom splne. Paška sa obvykle oslavuje neskôr ako katolícka Veľká noc, pretože ruská pravoslávna cirkev sa riadi starým juliánskym kalendárom, na rozdiel od rímskokatolíckych a protestantských cirkví, ktoré od 16. storočia používajú gregoriánsky kalendár. (theculturetrip.com)

Ľudia naberajúci si jedlo na Veľkú noc.
Zdroj: theculturetrip.com

Pôst pred Veľkou nocou

Paške predchádza 40 dní Veľkého pôstu, najdôležitejšej udalosti v pravoslávnom cirkevnom roku. Tí, ktorí tento pôst dodržiavajú, by nemali jesť mäso, mliečne výrobky a v niektorých dňoch dokonca ani rastlinné oleje . Posledný piatok pred Veľkou nocou (Veľký piatok) by sa až do večera nemalo konzumovať žiadne jedlo ani pitie.

Veľké prípravy na veľkonočné sviatky

Rusi majú vybaviť všetky svoje predveľkonočné povinnosti posledný týždeň pred sviatkom, známym tiež ako Svätý týždeň. Domy by mali byť dôkladne vyčistené pred „Čistým štvrtkom“, kedy Rusi farbia a zdobia vajíčka. V sobotu všetci varia tradičné veľkonočné jedlo a kto sa postí, nesmie ho pri varení ochutnať. Bežné je tiež požehnanie jedla v kostole počas nočnej bohoslužby. (Wikipedia.org)

Kňaz so svätenou vodou u veriacich.
Zdroj: theculturetrip.com

Veľká noc nie je iba u nás! Prečítajte si o tom, ako sa veľkonočné sviatky oslavujú vo Francúzsku!

Nočná bohoslužba

V Rusku začína veľkonočná bohoslužba v sobotu večer a trvá až do svitania. Zvyčajne sa jedná o pôsobivý obrad so svetlami sviečok a liturgickými spevmi, na ktorom sa zúčastňujú aj tí, ktorí na omšu často nechodia. zvony, aby sa ohlasovalo Kristovo vzkriesenie. Kňaz hovorí: „Kristus vstal z mŕtvych!“ a farníci majú odpovedať: „On je skutočne vzkriesený!“. (Wikipedia.org)

Vajíčka ako najdôležitejší symbol

Veľkonočné vajíčka sú bezpochyby najdôležitejšou súčasťou sviatkov. Vajcia uvarené natvrdo sa tradične farbia na červeno pomocou šupiek z cibule a symbolizujú vzkriesenie a nový život. Tradíciou je uchovávať vajíčka až do nasledujúcich Veľkej noci, čo údajne pomáha chrániť dom pred povodňami, požiarmi a inými prírodnými katastrofami.

V Rusku sa verí, že veľkonočné vajíčka majú magickú moc, chránia úrodu pred poškodením počasím, udržujú dobytok zdravý a odháňajú zlých duchov. Veľkonočné vajíčko ukryté v základoch domu prinesie majiteľom šťastie a prosperitu. môžete vyzerať mladšie tým, že si pregúľate veľkonočné vajíčko cez tvár.

Ľudia neskôr začali vyrábať a maľovať aj drevené vajíčka. Porcelánové, zlaté, strieborné a drahokamové vajcia sú veľmi vzácne.(theculturetrip.com)

Veľkonočné vajíčka zafarbené šupkami z cibule.
Zdroj: ciaoflorentina.com

Inšpirujte sa, ako na veľkonočné vajíčka. Ako ich ozdobiť, tipy a všetky zaujímavosti.

Tradičné pokrmy na Veľkú noc v Rusku

Na veľkonočné ráno si väčšina rodín v Rusku, bez ohľadu na to, či sú veriaci, pravdepodobne pochutia na tradičných raňajkách s vajcami, kulich (кулич) – špeciálnym druhom kvasnicového chleba a&nbsp ;paškou – tortou v tvare pyramídy vyrobenou z tvarohu a hrozienok. Aj keď obchody s potravinami ponúkajú hotové kulichy a paškhas, mnoho ľudí si ich radšej pripravuje podľa rodinných receptov, ktoré sa dedia z generácie na generáciu.

Veľká noc teda začína dlhými rodinnými raňajkami. Stôl zdobia čerstvé kvety, vetvičky mačičky a samozrejme maľované vajíčka. slanina, syr, mlieko atď. – všetko, čo bolo počas štyridsaťdňového pôstu zakázané. Hostina však začína obyčajným kúskom aromatického veľkonočného chleba. (visitrussia.org)

Tradičný kuliš v Rusku.
Zdroj: mamiapechka.ru

Máme pre vás tie najlepšie recepty na veľkonočné rezy na jednom mieste! Inšpirujte sa!

Zvláštne pozdravy počas sviatkov

Rusi zriedka zostávajú na Veľkú noc doma, pretože je tento sviatok predovšetkým o rodinných stretnutiach a slávnostných večerách. Takže počas dňa si ľudia vymieňajú veľkonočné vajíčka, bozkávajú sa trikrát na tvár, a jeden druhému často hovorí „Kristus vstal!“  a druhý odpovie „Naozaj vstal z mŕtvych!“ (visitrussia.org)

Hry s veľkonočnými vajíčkami

Ruské veľkonočné oslavy zahŕňajú rôzne hry, ktoré neprekvapivo zahŕňajú použitie veľkonočných vajec. Najobľúbenejšie je váľanie vajíčok po podlahe alebo zo svahu. Vyhráva to vajce, ktoré sa dostane do cieľa bez rozbitia. Ľudia sa tiež snažia navzájom rozbiť vajcia a vyhráva ten, ktorého vajce praskne ako posledné. Farmári veria, že gúľanie vajec udržuje pôdu úrodnú. (theculturetrip.com)

Tradičné gúľanie veľkonočných vajíčok v Rusku.
Zdroj: partyideasinabox.au

Podobný zvyk doprevádza tiežVeľkú noc v USA! Prečítajte si o tradíciách, zvykoch a zaujímavostiach o americkej Veľkej noci.

Veľká noc trvá 40 dní

Prvý týždeň po Veľkej noci je považovaný za svätý, počas tohto obdobia sa bohoslužby konajú s ich svätými otvorenými dverami – čo symbolizuje Krista otvárajúceho nebeské kráľovstvo všetkým ľuďom. V skutočnosti je 40-dňová lehota od Veľkej noci do Nanebovstúpenia Pána označovaná ako veľkonočná(пасчал). (visitrussia.org)

Ďalšie zaujímavosti

  • V predvečer Veľkonočnej nedele sa ľudia obliekajú do svojich najlepších šiat a schádzajú sa v temných kostoloch, ktoré symbolizujú ponurý svet bez svetla viery. V minulosti sa verilo, že satanské tvory sa v noci pred Veľkou nocou obrátia k zlým. Ľudia nechodili von po západe slnka, pretože sa báli, že každá mačka môže byť čarodejnica a každý pes čert. Kostol bol však bezpečným úkrytom.
  • O polnoci zvonenie kostolných zvonov oznamuje vzkriesenie Ježiša Krista. U oltára sa objavujú kňazi, v ruke krucifix a sviečky. So slávnostným spevom prechádzajú okolo kostola. Všetci zapaľujú sviečky a idú. Ortodoxný liturgický spev vytvára veľmi zvláštnu atmosféru. Omša pokračuje až do svitania, kedy začnú zvoniť kostolné zvony, spev zosilnie a nakoniec kňazi všetkým povedia, aby si navzájom odpustili, a svoje odpustenie spečatili objatím a bozkom.
  • Zdieľanie jedla na Veľkú noc má v Rusku dlhú tradíciu. Po raňajkách ľudia navštevujú priateľov a susedov, vymieňajú si vajíčka a veľkonočné pečivo. Bežnou praxou je tiež navštevovať cintoríny a prinášať na hroby vajíčka zosnulým blízkym, aby si tiež užili hostinu.
  • Predtým smeli zvoniť na kostolné zvony iba muži. Všade bolo počuť zvonenie a navodzovalo radostnú atmosféru. Muži hrali na harmoniku a sledovali, ako sa dievčatá bavia na hojdačkách. Veľa sa flirtovalo. (visitrussia.org)

Hľadáte inšpiráciu, ako osláviť Veľkú noc doma? Máme pre vás množstvo tipov na tvorenie, pečenie, varenie a inú zábavu!

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.